„Bank LA dla gwiazd”, City National Bank, obecnie pod kanadyjską własnością

Category: Drugiej Strony
17 lutego 2021

City National od dawna reklamuje się jako główny prywatny i biznesowy bank w Kalifornii, z długą listą sławnych klientów.

 • Facebook
 • ŚwiergotLinkedInE-mailSkopiuj adres URL linku skopiowany!WydrukowaćPrzez ostatnie 40 lat dyrektor naczelny Goldsmith kierował City National Bank w centrum Los Angeles.

  Bram Goldsmith kierował instytucją finansową od 1975 do 1995 roku, a od tego czasu jego syn Russell.

  Ale teraz, po raz pierwszy, Goldsmith na szczycie City National ma szefa, któremu musi odpowiadać.

  W poniedziałek rano Royal Bank of Canada, kierowany przez dyrektora naczelnego Davida McKaya, zakończył przejęcie City National, znanego od lat jako „bank dla gwiazd.

  Umowa, ogłoszona po raz pierwszy w styczniu, oznacza koniec lokalnej kontroli nad bankiem, który został założony w Beverly Hills w 1953 roku i miał głębokie powiązania z biznesem filmowym i celebrytami.

  Jeden z jej założycieli, Alfred Hart, był członkiem zarządu Columbia Pictures, a bank słynnie pożyczył Frankowi Sinatrze gotówkę, aby zapłacić okup, gdy jego syn został porwany w 1963 roku.

  Po drodze City National stał się największym bankiem LA z aktywami o wartości 33,5 miliarda dolarów.

  Choć City National będzie teraz częścią największego banku w Kanadzie, dyrektorzy twierdzą, że zmiana powinna być ledwo zauważalna w Los Angeles – pomimo 800 miliardów dolarów aktywów banku w Toronto, co przyćmiewa rozmiar mniejszego banku.

  City National zachowa swoją nazwę i swoją siedzibę w centrum Los Angeles, a Russell Goldsmith pozostanie na stanowisku dyrektora naczelnego i przejmie biznes zarządzania majątkiem RBC w USA

  Mimo to, bogaci i znani lokalni klienci od dawna przyciągają do banku spersonalizowaną obsługę i lokalną własność. Kontrola poza miastem może być dla niektórych zniechęcająca, powiedział Daniel Walker, dyrektor generalny konkurencyjnego banku Farmers & Merchants Bank of Long Beach, który podobnie jak City National jest prowadzony od dziesięcioleci przez tę samą rodzinę.

  Teraz musisz zadzwonić do Kanady. Czy muszę wybierać numer kierunkowy kraju, aby rozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za City National?

  Daniel Walker, dyrektor naczelny konkurenta Farmers & Merchants Bank of Long Beach

  „Gdybyś chciał porozmawiać z właścicielami City National, możesz po prostu zadzwonić do nich – powiedział Walker, prawnuk założyciela jego banku. „Teraz musisz zadzwonić do Kanady. Czy muszę wybierać numer kierunkowy kraju, aby rozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za City National?

  Zdecydowanie nie, powiedział Goldsmith. Pomimo własności RBC powiedział, że City National zachowa swoją autonomię i że prawie każda decyzja dotycząca klienta lub pożyczki będzie nadal podejmowana lokalnie.

  „To biznes jak zwykle – powiedział. „Nadal jestem CEO. Nasz dyrektor ds. Kredytów nadal jest głównym doradcą kredytowym i ma ten sam poziom uprawnień, co w piątek. Wszystko zostanie rozstrzygnięte tutaj, w Los Angeles .

  Jedyną różnicą, powiedział, jest to, że za pośrednictwem RBC City National będzie w stanie świadczyć niektóre usługi, które musiało w przeszłości scedować na banki z Wall Street – na przykład doradzać firmom w zakresie publicznych ofert akcji.

  City National od dawna reklamuje się jako główny prywatny i biznesowy bank w Kalifornii, z długą listą sławnych klientów.

  (Irfan Khan, Los Angeles Times)

  Przejęcie, zatwierdzone przez organy regulacyjne w zeszłym miesiącu, oznacza drugą rundę w Stanach Zjednoczonych dla RBC. Kupił Centura Bank w Północnej Karolinie w 2001 roku i przez dekadę próbował go rozbudować, zanim w 2011 roku sprzedał – ze stratą – firmie PNC Financial w Pittsburghu.

  „To nie był dla nich dobry wypad – powiedział Sohrab Movahedi, analityk BMO Capital Markets, który śledzi RBC. „Wracając teraz, są zdecydowani wykonać i odnieść sukces.

  McKay z RBC powiedział, że City National i Centura to „dzień i noc.

  Opisał Centurę jako bank detaliczny działający na rynku masowym, oferujący dość podstawowe produkty bankowe. Z drugiej strony City National to instytucja z bazą zamożnych klientów, którzy potrzebują kredytów biznesowych, zarządzania majątkiem i innych usług.

  Chodzi o to, że doświadczenie City National będzie współgrało z działalnością RBC w USA. Po tej stronie granicy kanadyjski bank ma ponad 300 000 klientów zarządzających majątkiem, ale nie prowadzi działalności bankowej. Kupując City National, dyrektorzy RBC powiedzieli, że mają nadzieję zaoferować usługi bankowe tym klientom zarządzającym majątkiem.

  „Dla naszych zamożnych klientów nie mamy prywatnego banku ani banku komercyjnego – powiedział McKay. „City National to przynosi.

  Przejęcie to największe z serii ostatnich transakcji, które zmieniły kształt lokalnej sceny bankowej.

  W sierpniu pożyczkodawca CIT Group z New Jersey sfinalizował przejęcie Pasadeny OneWest Bank, trzeciego co do wielkości lokalnego pożyczkodawcy. W zeszłym roku PacWest Bancorp sfinalizował zakup CapitalSource Inc. i jest obecnie czwartym co do wielkości bankiem w mieście.

  RBC zapłacił za City National 5 miliardów dolarów w gotówce i akcjach. Kiedy po raz pierwszy ogłoszono transakcję w styczniu, wyceniono ją na 5,4 miliarda dolarów. Od tego czasu akcje RBC spadły o około 9%, co stanowi niższą cenę końcową. Mimo to akcjonariusze City National otrzymują około 90 USD za akcję, co stanowi 22% premię w stosunku do tego, w którym akcje City National były sprzedawane przed ogłoszeniem transakcji.

  Duża cena, jaką zapłacił RBC, sprawi, że bank będzie miał krytyczne znaczenie dla tego przejęcia w USA, powiedział Movahedi. „Wszelkie problemy z integracją i porozumieniem mogą wyglądać na kosztowny błąd – dodał.

  City National ma oddziały i biura bankowe w południowej Kalifornii, Bay Area, Las Vegas, Reno, Nashville, Atlancie i Nowym Jorku.

  McKay powiedział, że w perspektywie długoterminowej postrzega Waszyngton i Houston jako rynki, na których bank mógłby się rozwijać.

  Na razie jednak on i Goldsmith powiedzieli, że skupią się na zwiększaniu listy klientów i rozszerzaniu usług, które świadczy klientom na istniejących rynkach.

  „City National wciąż ma ogromne możliwości rozwoju w regionach, w których się znajdujemy – powiedział Goldsmith.

  Kilka godzin po zamknięciu umowy Goldsmith został zapytany, czy inaczej jest zgłaszać szefowi, a nie tylko jego zarządowi.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy