Bitcoin: więcej niż trochę ryzykowne

Category: Możesz Sobie
17 lutego 2021

Bitcoin i inne waluty cyfrowe nadal przyciągają uwagę w mediach i nie tylko. Odbyły się przesłuchania rządowe w sprawie wirtualnych walut, a doniesienia medialne koncentrowały się nie tylko na potencjalnej obietnicy wirtualnej waluty, ale także na bardzo realnych nadużyciach i związanej z nią działalności przestępczej.

W grudniu 2015 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła dwie firmy wydobywające bitcoiny – GAW Miners i ZenMiner – oraz ich założyciela o przeprowadzenie schematu Ponzi, rzekomo oferując akcje cyfrowej operacji wydobywania bitcoinów. Wynika to z wcześniejszych działań SEC w lutym 2014 r., Kiedy agencja zawiesiła obrót papierami wartościowymi Imogo Mobile Technologies Corp – która ogłosiła testowanie nowej platformy mobilnej dla Bitcoin kilka tygodni wcześniej – z powodu pytań dotyczących działalności firmy, przychodów i aktywów. Również w lutym 2014 r. Mt. Gox, jedna z największych giełd bitcoinów, zaprzestała działalności. Następnie ogłosił upadłość w Japonii, a następnie w Stanach Zjednoczonych. W 2013 roku SEC oskarżyła Teksańczyka i jego firmę o oszustwo, które dotyczyło również rzekomego schematu Bitcoin Ponzi.

Inwestorzy powinni wiedzieć, że kupowanie i używanie waluty cyfrowej, takiej jak Bitcoin, wiąże się z ryzykiem. Spekulacyjny obrót bitcoinami wiąże się ze znacznym ryzykiem. Istnieje również ryzyko oszustwa związane z firmami twierdzącymi, że oferują platformy płatnicze Bitcoin oraz inne produkty i usługi związane z Bitcoinem.

Jak działa Bitcoin

Bitcoin to system płatności peer-to-peer, który wykorzystuje własną walutę, zwaną bitcoin, do przeprowadzania transakcji biznesowych. Bitcoiny nie są emitowane przez banki ani rządy – w rzeczywistości platforma Bitcoin została zaprojektowana, aby zaoferować alternatywę dla walut krajowych, takich jak dolar, oraz walut opartych na towarach, takich jak złote lub srebrne monety.

Bitcoin został wprowadzony w 2009 roku jako oprogramowanie open source. Pomyśl o tym jako o wyrafinowanym programie komputerowym, który szyfruje, weryfikuje i rejestruje transakcje bitcoin. Podczas gdy użytkownicy Bitcoin są anonimowi, publiczny rejestr lub „łańcuch bloków jest publiczny i współdzielony między użytkownikami systemu Bitcoin. Dowody matematyczne służą do weryfikacji autentyczności każdej transakcji.

Bitcoiny są tworzone w procesie zwanym „wydobyciem. Podobnie jak wydobycie złota, proces ten jest pracochłonny. Górnictwo służy dwóm celom. Po pierwsze, górnicy używają algorytmów oprogramowania do dodawania rekordów transakcji do publicznej księgi Bitcoin z przeszłymi transakcjami i weryfikowania legalnych transakcji bitcoin. Za swoje wysiłki górnicy Bitcoin otrzymują opłaty transakcyjne. Ponadto, jeśli górnik znajdzie nowy „blok, otrzyma nowe bitcoiny. Można wydobyć skończoną liczbę bitcoinów (21 milionów w oparciu o matematykę leżącą u podstaw wydobywania bitcoinów).

Bitcoiny można również kupować i sprzedawać online lub w fizycznych lokalizacjach. Rosnąca liczba fizycznych placówek i giełd umożliwia klientom kupowanie i sprzedawanie bitcoinów za pomocą gotówki, kart kredytowych, przekazów pieniężnych i innych metod. Bitcoiny znajdują się w cyfrowym „portfelu, w którym można je wykorzystać do zakupu przedmiotów w placówkach akceptujących bitcoiny.

Bitcoinami można handlować za tradycyjną walutę po zmiennym kursie wymiany. Ceny bitcoinów były niezwykle zmienne i podlegały znacznym wahaniom cen. Najnowsze wytyczne IRS wskazują, że Bitcoin, jako wirtualna waluta, jest traktowany jako własność dla celów federalnych podatków USA i podlega tym samym ogólnym zasadom podatkowym.

Ryzyko Bitcoin

Kupowanie, sprzedawanie i używanie bitcoinów wiąże się z wieloma zagrożeniami:

 • Waluta cyfrowa, taka jak Bitcoin, nie jest prawnym środkiem płatniczym. Żadne prawo nie wymaga od firm ani osób fizycznych akceptowania bitcoinów jako formy płatności. Zamiast tego korzystanie z Bitcoinów jest ograniczone do firm i osób fizycznych, które są skłonne zaakceptować bitcoiny. Jeśli nikt nie zaakceptuje bitcoinów, bitcoiny staną się bezwartościowe.
 • Platformy kupujące i sprzedające bitcoiny mogą zostać zhakowane, a niektóre z nich zawiodły. Ponadto, podobnie jak same platformy, można zhakować portfele cyfrowe. W rezultacie konsumenci mogą – i stracili – pieniądze.
 • Transakcje Bitcoin mogą być przedmiotem oszustw i kradzieży. Na przykład oszust może podszywać się pod giełdę bitcoinów, pośrednika Bitcoin lub przedsiębiorcę, próbując zwabić Cię do wysłania pieniędzy, które są następnie kradzione.
 • W przeciwieństwie do amerykańskich banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, które zapewniają pewne gwarancje bezpieczeństwa deponentom, nie ma takich zabezpieczeń dla portfeli cyfrowych.
 • Płatności Bitcoin są nieodwracalne. Po zakończeniu transakcji nie można jej cofnąć. Koszty zakupów mogą podlegać zwrotowi, ale zależy to wyłącznie od chęci zakładu do tego.
 • Po części ze względu na anonimowość, jaką oferuje Bitcoin, był on używany w nielegalnej działalności, w tym w handlu narkotykami, praniu brudnych pieniędzy i innych formach nielegalnego handlu. Nadużycia mogą mieć wpływ na konsumentów i spekulantów; na przykład organy ścigania mogą zamknąć lub ograniczyć korzystanie z platform i giełd, ograniczając lub wyłączając możliwość używania lub handlu bitcoinami.

Spekulacje Bitcoin

Spekulanci zostali przyciągnięci do handlu bitcoinami jako sposobu na szybki zysk. Ale jak każda inwestycja spekulacyjna, od nieruchomości po złoto, możesz stracić pieniądze. W przypadku waluty cyfrowej zyski lub straty są praktycznie niemożliwe do przewidzenia.

Ceny bitcoinów ulegały znacznym i dzikim wahaniom niemal od momentu powstania waluty z wielu powodów. Na przykład ceny bitcoinów gwałtownie spadły po Mt. Incydent Gox – i wcześniej, kiedy chiński bank centralny zakazał bankom przyjmowania bitcoinów. Inne czynniki, które wpływają na ceny walut cyfrowych, obejmują podaż i popyt, plotki, a nawet miejsca, w których handluje się bitcoinami (ponieważ ceny są dalekie od jednolitości od jednej wymiany bitcoinów do drugiej). Krótko mówiąc, spekulacja bitcoinem jest niezwykle ryzykowna. Nigdy nie spekuluj pieniędzmi, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.

Oszustwa związane z Bitcoinem

Kiedy SEC po raz pierwszy wniosła sprawę z Teksasu dotyczącą bitcoinów, wydała ostrzeżenie o możliwości oszustwa. Podobnie jak w przypadku wielu innych „gorących lub nowych trendów, oszuści mogą postrzegać najnowsze trendy związane z walutami cyfrowymi jako szansę na kradzież pieniędzy poprzez staromodne oszustwa.

Ostrzeżenia o oszustwie obejmują roszczenia biznesowe, które nie są poparte rzeczywistością finansową. Na przykład biuletyny lub komunikaty prasowe mogą twierdzić, że firma ma opłacalny produkt lub usługę, ale dokumenty własne firmy w SEC wykazują niskie przychody i opisują firmę jako podmiot na etapie rozwoju. Aby uzyskać więcej informacji na temat identyfikowania potencjalnych oszustw giełdowych w każdej rozwijającej się branży, przeczytaj artykuł Unikanie oszustw inwestycyjnych.

Jeśli wystąpi problem

Jeśli uważasz, że zostałeś oszukany lub potraktowany niesprawiedliwie przez specjalistę lub firmę papierów wartościowych, złóż skargę. Jeśli podejrzewasz, że ktoś, kogo znasz, został złapany w wyniku oszustwa, wyślij napiwek.

Dodatkowe zasoby

 • Alert FINRA: unikanie oszustw inwestycyjnych
 • Alert FINRA i SEC: Alert skrzynki odbiorczej – nie handluj wiadomościami e-mail typu „Pump-And-Dump
 • Ostrzeżenie SEC: Bitcoin i inne inwestycje związane z wirtualną walutą
 • Ostrzeżenie SEC: Schematy Ponzi wykorzystujące wirtualne waluty
 • Porada konsumencka CFPB: Ryzyko dla konsumentów stwarzane przez wirtualne waluty
 • Europejski Urząd Nadzoru Bankowego: Ostrzeżenie dla konsumentów przed wirtualnymi walutami

Aby otrzymywać najnowsze alerty dla inwestorów FINRA i inne ważne informacje dla inwestorów, zarejestruj się w sekcji Wiadomości dla inwestorów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy