blisko

To dzięki reklamom masz co czytać i oglądać w internecie

Co dają użytkownikom reklamy w witrynach internetowych?

Miesięcznie ponad 20 mln Polaków odwiedza najogromniejsze portale internetowych i serwisy tematyczne, poszukując najświeższych danych i pogłębienia wiedzy. Zdecydowana większość publikowanych tam zawartości jest dostępna za darmo. To jest możliwe jedynie dzięki temu, że katalogów odwiedzający oglądają reklamy.

Jeszcze kilkanaście lat temu wielu ludzi zaczynało świt od przeczytania papierowej gazet. To się jednak przebudowało. Dziś normą jest, iż już po przebudzeniu przegląda się informacje w smartfonie, na tablecie czy po komputerze. Portale i portale internetowe przejęły funkcję prasy papierowej, a ludzie odwiedzają je regularnie przez całkowity dziennie.

Portale zaczynały w dużej mierze od krótkich informacji i przedrukowywania treści właśnie z prasy papierowych. To jednak historii. Obecnie utrzymują rozbudowane zestawy własnych dziennikarzy i użytkowników, którzy przygotowują coraz większą ilość wiadomości autorskich materiałów. Będą to m. in.:

  • ekskluzywne informacje
  • reportaże
  • poradniki
  • infografiki
  • wywiady
  • analizy
  • galerie fotografii
  • relacje z wydarzeń na żywo

Gazeta czy tygodnik kosztuje parę złotych. Tymczasem korzystanie wraz z zdecydowanej liczby portali i serwisów internetowych jest bezpłatne, wystarczy dostęp do sieci. Tylko nieliczne, główne mocno specjalistyczne witryny, pobierają opłaty za korzystanie, i tak udostępniając część w największym stopniu atrakcyjnych treści bez opłat. W tej sytuacji koszta pracy dziennikarzy i użytkowników, utrzymania serwerów i obsługiwania technicznej, zakupu zdjęć, przygotowania grafiki, realizacji materiałów internetowe, pokrywane są jedynie wraz z przychodów reklamowych.

Rynek reklamy internetowej cały termin idzie w górę. Przy 2016 roku wydatki dzięki reklamę w sieci w Polsce wyniosły 3, 62 mld zł, o 14 proc. niż rok wcześniej (dane organizacji IAB Polska). Wydaje się, że są to duże kwoty. Jednak na rynku internetowym działa bardzo wiele podmiotów, a coraz ogromniejszą część stanowią wpływy właściciela wyszukiwarki Google, a też mediów społecznościowych, takich jak na przykład Facebook. Nie tworzy pan własnych treści, ale bazuje na materiałach stworzonych przez użytkowników oraz na treściach pochodzących od profesjonalnych wydawców internetowych.

Portale zastępują nie tylko prasę, lecz też telewizję

Tymczasem portale online się rozwijają, publikując coraz to więcej dłuższych materiałów bądź wzbogacając je o esencji wideo. Już nie tylko prasa, ale tradycyjna telewizja staje się coraz mniej konieczna. Portale w naturalny strategia przejmuję jej rolę, stając się wygodniejszą i nowocześniejszą alternatywę dla kanałów telewizyjnych.

W ostatnich latach nastąpił prawdziwy boom dzięki wideo on-line. Przy portalach znajdziemy już mnóstwo programów publicystycznych czy lifestylowych, realizowanych równie profesjonalne jak na przykład audycje tworzone przez najogromniejsze stacje telewizyjne. Onet ma w ramówce kilkanaście różnych programów telewizyjnych, po tym codzienny program poranny "Onet Rano", nagrywany przy mobilnym studiu, co wydaje się pionierską realizacją w Polsce.

Użytkownicy mogą obejrzeć programy internetowe na przypadkowym urządzeniu, zarówno w danym portalu jak i w mediach społecznościowych. I wówczas wszystko za darmo. Na rzecz porównania za pakiet ze stacjami informacyjnymi czy lifestylowymi u operatorów płatnej tv płaci się zazwyczaj kilkanaście złotych. Mimo tego reklam w stacjach telewizyjnych nie zaakceptować brakuje - zazwyczaj każda z nich emituje aż 12 minut spotów promocyjnych w ciągu godziny (na więcej nie pozwala prawo).

a2 między Łodzią a Warszawą zyska dodatkowy pas ruchu

A2 między Łodzią a Warszawą zyska dodatkowy pas ruchu

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach dzięki prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa dokumenty urzędowe z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3 Surowe kary…...

Czytać
adamczyk: ułatwienia na autostradach w razie utrudnień i korków  Moto

Adamczyk: ułatwienia na autostradach w razie utrudnień i korków Moto

Minister infrastruktury jak i również budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił, że w razie przeszkód przy wjeździe na autostrady z powodu wzmożonych wakacyjnych wakacji, będą stosowane ułatwienia na rzecz kierowców. Nie oznacza to zaniechania…...

Czytać