Co to jest kapitał obrotowy?

Category: Kredytowa Może
17 lutego 2021

Co to jest kapitał obrotowy – i dlaczego jest ważny?

Możesz nie mówić o kapitale obrotowym każdego dnia, ale ten termin rozliczeniowy może być kluczem do sukcesu Twojej firmy. Kapitał obrotowy wpływa na wiele aspektów Twojej firmy, od płacenia pracownikom i dostawcom po utrzymywanie włączonego światła i planowanie zrównoważonego, długoterminowego wzrostu. Krótko mówiąc, kapitał obrotowy to dostępne środki na pokrycie bieżących, krótkoterminowych zobowiązań.

Aby upewnić się, że Twój kapitał obrotowy będzie odpowiedni dla Ciebie, będziesz musiał obliczyć obecne poziomy, przewidzieć przyszłe potrzeby i rozważyć sposoby na upewnienie się, że zawsze masz wystarczającą ilość gotówki.

Jak obliczyć kapitał obrotowy
 • Możesz zorientować się, w jakim miejscu się znajdujesz, określając współczynnik kapitału obrotowego , będący miarą krótkoterminowej kondycji finansowej Twojej firmy.
 • Formuła kapitału obrotowego:

  aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe = współczynnik kapitału obrotowego
 • Jeśli posiadasz aktywa obrotowe w wysokości 1 miliona USD i bieżące zobowiązania w wysokości 500 000 USD, Twój współczynnik kapitału obrotowego wynosi 2: 1. Generalnie byłoby to uważane za zdrowy stosunek, ale w niektórych branżach lub rodzajach przedsiębiorstw odpowiedni może być stosunek tak niski, jak 1,2: 1.Twój kapitał obrotowy netto mówi Ci, ile pieniędzy masz łatwo dostępnych na pokrycie bieżących wydatków.

 • Wzór na kapitał obrotowy netto:

  Aktywa obrotowe – Pasywa bieżące = Kapitał obrotowy nettoW tych obliczeniach weź pod uwagę tylko aktywa krótkoterminowe takie jak gotówka na koncie biznesowym i należności – pieniądze, które Twoi klienci są ci winni – oraz zapasy, które zamierzasz zamienić na gotówkę w ciągu 12 miesięcy.

  Zobowiązania krótkoterminowe obejmują zobowiązania – pieniądze, które jesteś winien dostawcom i innym wierzycielom – a także inne długi i rozliczenia międzyokresowe bierne na wynagrodzenia, podatki i inne wydatki.

  Zrozumieć Twoje potrzeby

  Uzyskanie prawdziwego zrozumienia potrzeb w zakresie kapitału obrotowego może wymagać sporządzania wykresów wpływów i odpływów miesięcznych dla Twojej firmy. Na przykład firma zajmująca się architekturą krajobrazu może stwierdzić, że jej przychody gwałtownie wzrosną na wiosnę, a następnie przepływy pieniężne będą stosunkowo stabilne do października, a późną jesienią i zimą spadną prawie do zera. Jednak po drugiej stronie księgi firma może mieć wiele wydatków, które trwają przez cały rok.

  Niektóre z tych obliczeń mogą wymagać przemyślanego przewidywania przyszłości. Chociaż możesz kierować się wynikami historycznymi, musisz również wziąć pod uwagę nowe umowy, które zamierzasz podpisać, lub możliwą utratę ważnych klientów. Wykonanie dokładnych prognoz może być szczególnie trudne, jeśli firma szybko się rozwija.

  Prognozy te mogą pomóc w zidentyfikowaniu miesięcy, w których masz więcej pieniędzy na wydawanie niż na przychodzenie i kiedy ta luka w przepływach pieniężnych jest największa.

  4 powody, dla których Twoja firma może wymagać dodatkowego kapitału obrotowego
  • Sezonowe różnice w przepływach pieniężnych są typowe dla wielu firm, które mogą potrzebować dodatkowego kapitału, aby przygotować się na pracowity sezon lub utrzymać działalność, gdy napływa mniej pieniędzy.
  • Prawie wszystkie firmy będą miały okresy, w których potrzebny będzie dodatkowy kapitał obrotowy, aby sfinansować zobowiązania wobec dostawców, pracowników i rządu podczas oczekiwania na płatności od klientów.Dodatkowy kapitał obrotowy może pomóc usprawnić Twój biznes na inne sposoby, na przykład: umożliwiając Ci skorzystanie z rabatów dostawców przy zakupach hurtowych.Kapitał obrotowy można również wykorzystać na opłacenie pracowników tymczasowych lub pokrycie innych wydatków związanych z projektem.Znajdowanie opcji na zwiększenie kapitału obrotowego

   Niezabezpieczona, odnawialna linia kredytowa może być skutecznym narzędziem do zwiększania kapitału obrotowego. Linie kredytowe mają na celu sfinansowanie tymczasowego zapotrzebowania na kapitał obrotowy, warunki są korzystniejsze niż w przypadku firmowych kart kredytowych, a firma może zaciągać tylko to, czego potrzebuje, kiedy jest to potrzebne.

   Chociaż biznesowa karta kredytowa może być wygodnym sposobem dla Ciebie i najlepszych pracowników na pokrycie nieprzewidzianych wydatków związanych z podróżami, rozrywką i innymi potrzebami, zwykle nie jest to najlepsze rozwiązanie do celów związanych z kapitałem obrotowym. Ograniczenia obejmują wyższe stopy procentowe, wyższe opłaty za zaliczki gotówkowe oraz łatwość zaciągania nadmiernego zadłużenia.

   Kwalifikacja do linii kredytu obrotowego

   Kiedy ubiegasz się o linię kredytową, pożyczkodawcy biorą pod uwagę ogólny stan twojego bilansu, w tym współczynnik kapitału obrotowego, kapitał obrotowy netto, roczne przychody i inne czynniki. Zobacz, czego banki szukają od firm poszukujących finansowania.

   Ponieważ finanse biznesowe i osobiste właścicieli małych firm są ze sobą ściśle powiązane, pożyczkodawcy będą również badać osobiste zestawienia finansowe, zdolność kredytową i zeznania podatkowe. Zostaniesz poproszony o osobistą gwarancję spłaty.

   Chociaż wiele czynników może wpływać na wielkość linii kredytowej w zakresie kapitału obrotowego, ogólną zasadą jest, że nie powinna ona przekraczać 10% przychodów firmy.

   2 błędy związane z kapitałem obrotowym, których należy unikać
   • Nie należy mylić krótkoterminowych potrzeb w zakresie kapitału obrotowego z długoterminowymi, stałymi wymaganiami
   • Chociaż może być kuszące wykorzystanie linii kredytu obrotowego na zakup maszyn lub nieruchomości lub zatrudnienie stałych pracowników, wydatki te wymagają różnego rodzaju finansowania. Jeśli zablokujesz linię kredytową kapitału obrotowego na tych wydatkach, nie będzie ona dostępna zgodnie z jej przeznaczeniem.Twój bankier z małej firmy może pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoje potrzeby w zakresie kapitału obrotowego i jakie kroki możesz potrzebować, aby przygotować się na każdą sytuację. Chociaż nie da się przewidzieć wszystkiego, co dotyczy prowadzenia firmy, jasny obraz kapitału obrotowego może pomóc Ci dziś płynnie działać, a jutro przygotować się na długoterminowy wzrost.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy