Co to jest wynik FICO ® i dlaczego jest ważny?

17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Co jest uważane za dobry wynik FICO?
 • Dlaczego mam różne wyniki FICO?Jak obliczane są wyniki FICO?Czym różni się FICO od VantageScore?Gdzie mogę uzyskać wynik FICO?Jak poprawić swoją zdolność kredytowąWynik FICO ® ☉ to miernik, na który zwracają się pożyczkodawcy, aby określić, czy prawdopodobne jest, że im zwrócisz. Twoja historia finansowa – w tym, jak często płacisz rachunki na czas i ile masz długów – pojawia się w raporcie kredytowym, a informacje te składają się na twoją zdolność kredytową.

  Posiadasz wiele ocen kredytowych, w tym specjalistyczne wersje wyników FICO ® dostosowane do konkretnych branż. Jednak najczęściej stosowany jest FICO ® Score 8. Jest to trzycyfrowa liczba od 300 do 850, a średni wynik to około 700. Im wyższy wynik, tym korzystniejsze stopy procentowe otrzymasz od pożyczkodawców, dzięki czemu pożyczanie pieniędzy będzie tańsze.

  Oto, co musisz wiedzieć o tym, czym jest FICO ® Score, jak jest używany i jak sprawdzić swój wynik, aby uzyskać go w jak najlepszej formie.

  Co jest uważane za dobry wynik FICO ®?

  Dobry wynik FICO ® zaczyna się od 670. Jeśli Twój wynik jest powyżej 740, możesz generalnie oczekiwać, że pożyczkodawcy zaoferują Ci oprocentowanie wyższe niż przeciętne. Zbliżając się do najwyższego wyniku 850, prawdopodobnie kwalifikujesz się do najniższych stóp procentowych i najlepszych ofert kart kredytowych.

  Z drugiej strony wynik od 570 do 669 jest uważany za dobry, a 300 do 569 za słaby. Nadal możesz kwalifikować się do pożyczek i kart kredytowych z niższym wynikiem FICO ® Score, ale może być konieczne zapłacenie wyższych stóp procentowych, wpłacenie większej zaliczki lub uiszczenie dodatkowych opłat. Nawet właściciele mogą wymagać sprawdzenia zdolności kredytowej przed wynajęciem mieszkania. Zatem niższa ocena kredytowa może narazić Cię na ryzyko związane z zabezpieczeniem miejsca.

  Dlaczego mam różne wyniki FICO ®?

  FICO, co oznacza Fair Isaac Corporation, regularnie aktualizuje formułę, której używa do obliczania wyników FICO ®.

  Obecnie większość pożyczkodawców stosuje formułę FICO ® Score 8. Jest jednak nowsza wersja, na przykład o nazwie FICO ® Score 9, która nie jest jeszcze powszechnie przyjęta. FICO ® Score 9 zmniejsza wpływ zadłużenia medycznego na Twój wynik i doda opłaty za wynajem do raportów kredytowych, gdy wynajmujący zdecydują się zgłosić te informacje. Może to pomóc osobom bez dużej historii kredytowej w tworzeniu pliku kredytowego.

  Ponadto dostępne są wyniki FICO ® przeznaczone dla różnych branż, takich jak kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne i wydawanie kart kredytowych. Służą one do pomiaru i wagi informacji finansowych w nieco inny sposób.

  Wreszcie, możesz zobaczyć różne wyniki FICO ® w zależności od biura informacji kredytowej – Experian, TransUnion lub Equifax – z którego pożyczkodawca pobiera Twój wynik. Biura mogą otrzymywać informacje od wierzycieli w różnym czasie w ciągu miesiąca, co wpływa na przykład na kwotę kredytu, z którego korzystasz, a tym samym na Twoją zdolność kredytową. Z tego powodu pożyczkodawca może zażądać oceny zdolności kredytowej od wielu biur.

  Jak obliczane są wyniki FICO ®?

  Twoje wyniki FICO ® są oparte na pięciu głównych czynnikach.

  • Historia płatności : Twoja historia płatności stanowi 35% Twojego FICO ® Score, największy udział. To Twoja historia dokonywania płatności za pomocą kart kredytowych i pożyczek. Płacenie wszystkich rachunków na czas to jeden z najlepszych sposobów na poprawę wyników kredytowych.
  • Wykorzystanie kredytu : Stanowi to około 30% Twojego FICO ® Score. Opiera się na tym, ile z dostępnego kredytu w ramach odnawialnych linii kredytowych, głównie kart kredytowych, używasz. Eksperci twierdzą, że najlepiej jest wykorzystać nie więcej niż 30% kredytu w dowolnym momencie miesiąca, a najlepsze wyniki nie przekraczają 6%. Oblicz współczynnik wykorzystania kredytu, dzieląc łączne salda na karcie kredytowej przez łączne limity kredytowe. Długość historii kredytowej : To około 15% Twojego FICO ® Score. Odnosi się do ilości czasu, przez który otwarte były konta kredytowe, i od tego, jak niedawno je używałeś. Dłuższa historia to plus. Miks kredytów: Twoja kombinacja kredytów stanowi około 10% Twojego wyniku FICO ®. Mieszanka kredytów oznacza posiadanie różnych typów rachunków kredytowych, takich jak karty kredytowe, pożyczka samochodowa i hipoteka. Posiadanie szerokiej gamy kont odgrywa niewielką rolę w określaniu wyników FICO ®. Nowy kredyt : nowy kredyt stanowi około 10% Twojego wyniku. Kredytodawcy zazwyczaj uważają to za sygnał ostrzegawczy, jeśli otworzysz kilka nowych kont kart kredytowych lub zaciągniesz nowe pożyczki w krótkim czasie. Może to oznaczać, że zaciągasz zbyt duże zadłużenie i nie możesz polegać na spłacie długów w terminie.Czym różni się FICO od VantageScore?

   Oprócz FICO, istnieje całkowicie oddzielny model oceny zdolności kredytowej, zwany VantageScore®, który trzy główne agencje informacji kredytowej opublikowały razem w 2006 roku. Średni wynik VantageScore, według ostatnich danych Experian, wynosi 680.

   Istnieje kilka różnic między modelami FICO i VantageScore. Możesz mieć VantageScore z tylko jedną linią kredytową na swoje nazwisko, nawet jeśli na przykład ma mniej niż sześć miesięcy. Ale jeśli go nie masz, nie będziesz mieć FICO ® Score. Ponadto dobry VantageScore zaczyna się od 700, w przeciwieństwie do 670 w zakresie FICO ® Score.

   Oba modele punktacji różnią się również pod względem sposobu, w jaki oceniają określone zachowania finansowe. Najnowsza wersja VantageScore jest bardziej podobna do FICO ® Score 9 niż FICO ® Score 8, który jest nadal najczęściej używany: nie bierze pod uwagę płatnych kont windykacyjnych i zmniejsza wpływ windykacji medycznej na wyniki kredytowe. VantageScore bierze również pod uwagę historyczne wykorzystanie kredytu, takie jak częstotliwość spłaty całego salda, zamiast rejestrować je tylko jako migawkę, jak robi to FICO ® Score.

   Gdzie mogę uzyskać wynik FICO ®?

   Wielu wydawców kart kredytowych i banków oferuje klientom bezpłatne wyniki FICO ® każdego miesiąca. Może znajdować się na wyciągu rozliczeniowym lub możesz zalogować się na swoje konto, aby uzyskać najnowszy wynik.

   Jeśli nie masz konta finansowego z dostępem do bezpłatnego FICO ® Score, możesz go również otrzymać bezpłatnie na podstawie raportu kredytowego Experian, rejestrując się na stronie internetowej Experian.

   Jak poprawić swoją zdolność kredytową

   Możesz podjąć kroki, aby poprawić swoją zdolność kredytową, na przykład skonfigurować automatyczne opłacanie rachunków, aby wszystkie miesięczne płatności były dokonywane na czas. Może się okazać, że warto poświęcić czas na wzmacnianie wyników FICO ® przed złożeniem wniosku o pożyczkę lub kartę kredytową.

   W pierwszej kolejności rozważ wyciągnięcie bezpłatnego raportu kredytowego, aby upewnić się, że wszystkie zawarte w nim informacje, które wpływają na Twój wynik, są dokładne i aktualne. Będziesz także w stanie ocenić, które obszary Twojej historii kredytowej, takie jak saldo zadłużenia lub długość historii, skorzystałyby na dodatkowej uwadze.

   Zwiększ swój wynik FICO ® natychmiastowo za darmoExperian Boost pomaga, dając Ci kredyt na rachunki za media i telefon komórkowy, które już płacisz. Do tej pory te płatności nie wpływały pozytywnie na Twój wynik.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy