Czego szuka wynajmujący podczas sprawdzania przeszłości?

17 lutego 2021

Wskazówki dotyczące uzyskania zgody na mieszkanie

Wynajmujący przeprowadzający kontrolę przeszłości zasadniczo stara się sprawdzić, czy możesz sobie pozwolić na mieszkanie i w innym przypadku nie będziesz mieć obowiązku posiadania go w lokalu. Jednym z najczęstszych elementów sprawdzania przeszłości jest sprawdzenie zdolności kredytowej, a właściciele mogą również sprawdzić historię wynajmu i zatrudnienia. Jeśli miałeś kłopoty z prawem lub brałeś udział w sporze między właścicielem a najemcą, który w przeszłości trafiał do sądu, możesz również zostać o to zapytany.

Właściciele przeprowadzają kontrole przeszłości w celu określenia ryzyka kredytowego wnioskodawcy oraz tego, czy mieli oni jakiekolwiek kontakty z prawem.

Właściciele przeprowadzający kontrole przeszłości

Często w ramach procesu wynajmu mieszkania zostaniesz poproszony o wyrażenie zgody na sprawdzenie przeszłości. Możesz nawet zostać poproszony o pokrycie części lub całości kosztów tego czeku.

Jest to sposób, w jaki właściciele lokali mogą się zabezpieczyć, wyszukując wszelkie sygnały ostrzegawcze w Twojej historii kredytowej lub historii z prawem. Na przykład, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że właściciel będzie chciał wynająć mieszkanie komuś, kto miał problemy z opłaceniem rachunków w przeszłości lub został skazany za brutalne przestępstwo, ponieważ mógłby przestać płacić czynsz lub przysporzyć kłopotów innym najemcom.

Sprawdzanie zdolności kredytowej i wynajmujący

Sprawdzanie zdolności kredytowej jest zwykle przeprowadzane na podstawie Twoich plików w trzech dużych firmach zajmujących się raportowaniem kredytowym, zwanych Equifax, Experian i TransUnion , a także potencjalnie w niektórych wyspecjalizowanych agencjach zajmujących się dostarczaniem danych dotyczących historii wynajmu, płatności za media i innych istotnych informacji. Oczywiście właściciele wolą widzieć najemców z ugruntowaną historią korzystania z kredytów, którzy nie mają olbrzymiego zadłużenia w stosunku do ich limitów wydatków.

Możesz sprawdzić swój własny plik kredytowy, aby przygotować się do sprawdzenia zdolności kredytowej właściciela, uzyskując bezpłatne raporty kredytowe z trzech największych biur kredytowych. Masz prawo do jednego z każdej agencji raz w roku i możesz otrzymywać dodatkowe aktualizacje kredytu za pośrednictwem różnych bezpłatnych i płatnych usług online. Jeśli kiedykolwiek ustawiłeś zamrożenie kredytu , co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko nieautoryzowanego wykorzystania Twojej historii kredytowej w celu uzyskania pożyczek, może być konieczne cofnięcie tego zamrożenia, aby umożliwić właścicielowi przeprowadzenie kontroli kredytowej.

Jeśli zauważysz błędy w swoim raporcie kredytowym, zakwestionuj je w agencji, która wygenerowała raport. Być może będziesz musiał współpracować z wierzycielami, aby udowodnić, że informacje są w rzeczywistości błędne, ale warto poświęcić na to trochę czasu, jeśli zwiększy to twój kredyt.

Sąd karny i cywilny

Jeśli kiedykolwiek zostałeś skazany za przestępstwo lub jeśli poprzedni wynajmujący został postawiony przed sądem, bądź przygotowany na to, że jego informacje zostaną ujawnione w Twojej przeszłości i uzyskaj gotową odpowiedź, dlaczego nadal możesz najemca.

Tego rodzaju informacje w Twoich aktach mogą utrudnić znalezienie mieszkania, ale nie powinny zniechęcić Cię do poszukiwania mieszkania.

Dostarczanie informacji bankowych i płacowych

Właściciele mogą czasem poprosić Cię o przedstawienie dowodu na to, że możesz sobie pozwolić na czynsz, biorąc pod uwagę ilość pieniędzy, które masz w banku i zarobki.

Przygotuj się na spotkanie z potencjalnym nowym wynajmującym, przynosząc wyciągi bankowe, odcinki wypłat lub inne stosowne dowody swoich zarobków i wartości netto. Jeśli nie pracujesz lub nie masz dużo pieniędzy w banku, bądź przygotowany, aby wyjaśnić, dlaczego nadal będziesz mógł sobie pozwolić na czynsz każdego miesiąca.

Możesz zmienić swój numer PESEL, informacje o koncie bankowym i inne wrażliwe dane z wyciągów bankowych i innych zapisów przed udostępnieniem ich potencjalnemu wynajmującemu.

Dzierżawa wielu najemców

Jeśli chcesz wprowadzić się do mieszkania z przyjacielem lub ukochaną osobą, niektórzy właściciele będą nalegać, aby nazwiska wszystkich najemców były na najmie , podczas gdy inni mogą być zadowoleni, gdy tylko jedna osoba podpisze umowę dla grupy. Upewnij się, że rozumiesz, co mówi umowa najmu o twoich zobowiązaniach do zapłaty czynszu, jeśli któryś ze współlokatorów przestanie płacić z jakiegokolwiek powodu.

Jeśli nie musisz wynajmować każdej osoby w domu, możesz poprosić osobę z największym kredytem o wypełnienie wniosku o wynajem, aby mieć największe szanse na zabezpieczenie mieszkania.

Sprawdzanie referencji

Niektórzy wynajmujący będą prosić o referencje osobiste lub zawodowe w ramach procesu składania wniosku. Mogą przynajmniej poprosić pracodawcę o numer kontaktowy, aby zweryfikować, że faktycznie pracujesz w miejscu, w którym się ubiegasz, i podać wynagrodzenie, które zgłaszasz we wniosku o wynajem.

Jeśli masz zamiar wymienić kogoś jako punkt odniesienia, dobrze jest przedyskutować to z tą osobą, zanim to zrobisz, aby upewnić się, że będzie się o tobie pochwalać i chętnie służy w tej roli.

Twój nowy właściciel może również poprosić o rozmowę z poprzednim właścicielem o Twojej historii jako najemcy. Oczywiście, zanim to zrobisz, upewnij się, że powiedziałeś swojemu obecnemu wynajmującemu, że planujesz się wyprowadzić, aby nie dowiedział się on najpierw o twoich planach od potencjalnego nowego właściciela.

Sprowadzenie Cosignera

Jedną z opcji, jeśli martwisz się swoją zdolnością kredytową lub innymi aspektami weryfikacji przeszłości, jest zaoferowanie dodania cosigner do umowy najmu. Jest to często atrakcyjna opcja dla młodych ludzi, takich jak studenci, którzy nie mają długiej historii wynajmu lub kredytu i mogą poprosić rodziców o podpisanie umowy najmu.

Pamiętaj, że jeśli podpiszesz czyjąś umowę najmu, będziesz na haku, jeśli przestanie płacić czynsz lub w inny sposób zerwie umowę. Tylko podpisz leasing, pożyczkę lub inną umowę dla bliskiej Ci osoby, której ufasz lub w sytuacji, gdy nie boisz się być winien pieniądze.

Depozyty i opłaty

W ramach procesu ubiegania się o mieszkanie możesz zostać poproszony o wniesienie opłaty za sprawdzenie przeszłości. Może być również wymagane wpłacenie kaucji , często równej jednomiesięcznemu czynszowi, zanim będziesz mógł się wprowadzić. W niektórych przypadkach może być konieczne zapłacenie czynszu za ostatni miesiąc lub innych opłat, takich jak opłata za mieszkanie broker, który pomógł Ci zlokalizować to miejsce.

Upewnij się, że rozumiesz, jakie opłaty będą wymagane i ile musisz zapłacić, zanim będziesz mógł objąć nowe mieszkanie. Przenieś pieniądze na swoje konto, jeśli zajdzie taka potrzeba, i przynieś swoją książeczkę czekową na spotkania lub wycieczki po potencjalnych mieszkaniach, abyś był przygotowany na szybkie uiszczenie opłat.

Zrób własną staranność

Potencjalny wynajmujący sprawdzi Twoją tożsamość jako najemcę, ale powinieneś przeprowadzić własną analizę due diligence w stosunku do właściciela i mieszkania w miarę możliwości. Wyszukaj w Internecie wszelkie informacje, pozytywne lub negatywne, na temat właściciela i budynku.

Porozmawiaj z innymi osobami w budynku, jeśli znasz jakieś osoby lub napotkasz na kogoś podczas zwiedzania tego miejsca. Jeśli masz wątpliwości, przeszukaj zapisy z inspekcji miejskich lub inne tego typu pliki online, aby znaleźć potencjalne problemy.

Jeśli coś wydaje ci się nie w porządku i uważasz, że mieszkanie może mieć problemy lub nawet być zwykłym oszustwem, rozważ znalezienie innego miejsca do wynajęcia.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy