Dlaczego Bitcoin się rozbił i dlaczego znowu się zawiesi

Category: Jaki Sposób
17 lutego 2021

Bitcoinowa wojna gotówkowa podzieliła walutę na dwie części i zniszczyła rynek. Fotokredyt: Getty

Bitcoin to dominująca kryptowaluta. Niedawny krach tylko zdołał przywrócić cenę do poziomu z grudnia ubiegłego roku, co oznacza, że ​​nadal jest opłacalny w porównaniu do kilku lat temu. Jednak cyfrowa waluta, od której wszystko się zaczęło, ma kilka poważnych wad, od zmienności po podstawowe algorytmy.

Zmienność

W listopadzie bitcoin przełamał pułap i spadł poniżej limitu 6000 USD. W chwili pisania tego tekstu złamał nawet linie 5000 i 4000 USD. Podczas gdy niektórzy specjaliści spodziewali się, że waluta osiągnie 25 000 dolarów w grudniu, rynek jest obecnie „niedźwiedzi.

Wokół tej sprawy pojawiło się wiele spekulacji: niektórzy sugerują masowe wyprzedaże, podczas gdy inni wskazują na wiadomości o tym, że Goldman Sachs porzucił plany uruchomienia biura handlu kryptowalutami. Niektórzy po prostu sugerują, że ponieważ wielu inwestorów bitcoin to młodzi dorośli, chcą zarobić przed studiami. Inną teorią jest obawa przed ogromnymi podatkami od zysków kapitałowych. Ale przed tym wszystkim mieliśmy podział gotówki w bitcoinach. Aby zrozumieć podział, który tak bardzo wpłynął na społeczność, należy wiedzieć, w jaki sposób bitcoin „ulepsza.

Ewolucja Bitcoina

Poważne ostrzeżenie wydano za model cenowy Bitcoin o wartości ponad 300 000 USD

Topowa giełda bitcoinów Coinbase szokuje Dolinę Krzemową – reakcja przedstawicieli branżyXRP Ledger Foundation – kolejny krok decentralizacji XRP?W przeciwieństwie do zwykłego (scentralizowanego) oprogramowania, w którym firma jest właścicielem produktu i może go zaktualizować w dowolny sposób, zdecentralizowane protokoły, takie jak bitcoin, opierają się na kilku tysiącach węzłów, z których każdy ma zainstalowaną wersję tego oprogramowania. I nie ma centralnego miejsca, w którym można by je automatycznie ulepszać (jak Playstore), ponieważ mogłoby to zniweczyć cel decentralizacji. Z tego powodu wszystkie węzły muszą uzgodnić najlepszy sposób postępowania.

Ten proces nazywa się „rozwidlaniem, w którym nowa wersja oprogramowania jest tworzona i instalowana na wszystkich węzłach. A jeśli widelec jest „twardym widelcem, oznacza to, że nowe oprogramowanie staje się „niekompatybilne ze starym, co skutkuje powstaniem nowej monety. To właśnie stało się z gotówką bitcoin.

Warto wspomnieć, że gotówka bitcoin była widelcem od samego bitcoina, a powodem tego były ograniczenia algorytmu bitcoina. Bitcoin może przetwarzać tylko siedem transakcji na sekundę, w porównaniu do 24 000 Visa. Wraz ze wzrostem popularności bitcoinów problem skalowalności musiał zostać rozwiązany.

Bitcoin wykorzystuje intensywnie wykorzystujący procesor algorytm „Proof of Work, który wymaga od górników poświęcenia dużej ilości czasu i zasobów na obliczenie wartości skrótu, która weryfikuje transakcje. W zamian ten, kto rozwiąże algorytm, jest nagradzany w bitcoinach.

Aby zwiększyć szanse na nagrodę, stworzono kopanie GPU, kopanie ASIC i pule wydobywcze, przy czym Bitmain jest obecnie największy. Ale zwiększona moc mieszania tych pul (z których większość znajduje się w Chinach) również zwiększyła obawy związane z atakiem 51%, w którym jedna pula mogłaby nadpisać całą historię bitcoinów i przedefiniować zawartość wszystkich portfeli.

Aby rozwiązać problem skalowalności, społeczność musiała dokonać wyboru. Problem można by rozwiązać zwiększając „rozmiar bloku (ograniczony do 1 MB), co pozwoliłoby na przetwarzanie znacznie większej liczby transakcji na sekundę, ale oznaczało to, że mniejsze urządzenia nie miałyby szans konkurować z większymi graczami. Była to kwestia centralizacji kontra decentralizacji. Społeczność nie mogła się zgodzić, a gotówka bitcoin narodziła się jako alternatywa, która mogła przetwarzać więcej transakcji na sekundę.

Gotówka Bitcoin: wojna domowa

15 listopada gotówka bitcoin oficjalnie podzieliła się na dwie wersje: Bitcoin ABC (regulowany rozmiar bloku) i Bitcoin SV (wizja Satoshi). Mówiąc prościej, obie frakcje miały różne poglądy na temat tego, jak powinna postępować gotówka bitcoin, a jedna z debat krążyła wokół rozmiaru bloku. Ale w tym rozłamie łańcuchy próbowały się wzajemnie eliminować, częściowo walcząc o to, kto powinien posiadać symbol BCH.

Kiedy kryptowaluta się dzieli, użytkownicy starego łańcucha podwajają swoje monety, ponieważ otrzymują podobną ilość monet po obu stronach łańcucha. Jednak bez mechanizmu zwanego „ochroną przed powtórkami, jeśli użytkownik wyda monety na jeden z łańcuchów, automatycznie odliczy to również od drugiego.

Bitcoin SV początkowo odmówił wdrożenia tej funkcji. Co więcej, Craig Steven Wright (który wspiera bitcoin SV) wyraźnie stwierdził, że wykorzystają jakąkolwiek moc obliczeniową pod swoją kontrolą, aby zaatakować łańcuch ABC bitcoinów w 51%, co doprowadzi do „wojny hashowej. Z tych powodów wiele giełd całkowicie przestało obsługiwać gotówkę bitcoin, dopóki kurz nie opadł.

Zwycięzcy i przegrani

Na razie wygląda na to, że bitcoin ABC wygrał wojnę domową, ale cała społeczność kryptowalut zapłaciła cenę. Bitcoin jest napędzany przez przeciwstawne wizje; niektórzy uważają to za narzędzie do inwestycji, podczas gdy inni chcą go wykorzystać, aby „zapłacić za kawę.

Bitcoin wykonał świetną robotę, wprowadzając kryptowaluty na świat. Wykorzystała właściwy moment po kryzysie finansowym i stała się pierwszą i największą walutą cyfrową. Jednak ma wiele wad: zmienność, skalowalność i żądny mocy algorytm to tylko niektóre z nich.

Z tych powodów mamy teraz stablecoiny oraz projekty blockchain trzeciej i czwartej generacji, które opierają się na zupełnie innych algorytmach (niektóre opierają się na pamięci RAM zamiast procesorów). Bitcoin prawdopodobnie nie może stać się głównym mechanizmem płatności, ale utorował drogę innym walutom cyfrowym. Jeśli jej wady nie zostaną zasadniczo usunięte, może stracić dominującą pozycję.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy