blisko

Donald Trump rozważa powrót USA do umowy, którą nazwał "gwałtem na własnym kraju"

  • Dom
  • Finanse
  • Donald Trump rozważa powrót USA do umowy, którą nazwał "gwałtem na własnym kraju"
Donald Trump rozważa powrót NA JUKATAN do TPP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozważa ponowne dołączenie USA do Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) - porozumienia o wolnym handlu, jaką wypowiedział dwa dni na objęciu urzędu – wypływa z wypowiedzi jednego spośród senatorów. Umowa miała m. in. przeciwdziałać wpływom Chin, z którymi Trump toczy teraz wojnę handlową.

Senator Partii Republikańskiej Ben Sasse powiedział w czwartek dziennikarzom, że podczas czwartkowego spotkania w Białym Domu Trump polecił swoim dwóm czołowym doradcom ekonomicznym rozpoczęcie rozmów na temat ponownego dołączenia USA do Partnerstwa Transpacyficznego.

Stworzenie Partnerstwa Transpacyficznego było jednym wraz z celów administracji poprzednika Trumpa w Białym Domu - prezydenta Baracka Obamy. Posiadało to być jedno spośród najbardziej wieloaspektowych porozumień o wolnym handlu.

Umowa została zawarta 5 października 2015 roku przez 12 krajów z regionu Azji i Pacyfiku, w tym Japonię, Australię, Meksyk, Chile i Kanadę. Mimo podpisania umowy za pośrednictwem Obamę Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia. Nastąpiło to w lutym 2017 roku, zaledwie więcej niż jeden dni po powołaniu go na urząd prezydenta USA.

Sasse powiedział dziennikarzom, że Trump polecił w tej chwili Larry’emu Kudlowowi, dyrektorowi Rodzimej Rady Gospodarczej oraz Robertowi Lighthizerowi, reprezentantowi prezydenta AMERYCE do spraw handlu, aby przyjrzeli się możliwościom ponownego przyłączenia się USA do odwiedzenia TPP.

Najlepszą rzeczą, jaką Stany Zjednoczone potrafią zrobić, aby odeprzeć chińską zdradę, jest przewodzenie w tym momencie pozostałym 11 krajom spośród terenu Pacyfiku, które sądzą w wolny handel i rządy prawa.

Te 11 państw podpisało po marcu nową umowę, zwaną Wszechstronną i Progresywną Umową o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP 11).

Trump równo krytykował Partnerstwo Transpacyficzne w trakcie kampanii wyborczej w 2016 roku, nazywając umowę "gwałtem na jego kraju". Lecz w styczniu br. zasugerował, że USA mogłyby powrócić do porozumienia, gdyby tej warunki zostały poprawione. Jednak wiele krajów, będących członkami TPP, twierdziło, że Pusty Dom nigdy nie rozpoczął poważnych rozmów dotyczących ponownego dołączenia do porozumienia.

Wojna handlowa USA spośród Chinami

Ten wolnorynkowy ruch Donalda Trumpa stoi w kontrze do arsenału środków protekcjonistycznych, spośród których ostatnio mocno używa prezydent USA. Mowa głównie o nałożeniu ceł w stal, aluminium jak i również około 1300 innych towarów z Chin.

Pomimo ognistej retoryki Trumpa, Larry Kudlow zasugerował pod koniec zeszłego tygodnia, że prezydent będzie próbował stworzyć międzynarodową koalicję, która stawiłaby czoło Chinom w kwestii ceł i wymiany handlowej. Niektórzy eksperci spekulowali, że mogłyby się w niej znaleźć właśnie państwa współpracujące przy ramach TPP11.

czy cena świadczy o wartości?

Czy cena świadczy o wartości?

Cena nie jest wyznacznikiem wartości lub jakości produktu bądź usługi. Wręcz odwrotnie - to właśnie koszt często je nadaje i decyduje o tym, co klient postrzega jako "dobre" lub "kiepskie".…...

Czytać
czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

W dobie raz za razem łatwiejszego dostępu do wielu usług coraz częściej podsłuchujemy o tym, że część zadań związanych z przesuwaniem firmy jest delegowana na dworze. Wyspecjalizowani partnerzy od dawna już realizują dla…...

Czytać