blisko

Arabia Saudyjska rozegrała OPEC. Długo się stawiała, ale finalnie nic odrzucić straci

  • Dom
  • Finanse
  • Arabia Saudyjska rozegrała OPEC. Długo się stawiała, ale finalnie nic odrzucić straci
Arabia Saudyjska nic nie straci na pozoumieniu OPEC

Na środowym spotkaniu w Wiedniu OPEC zgodziło się wreszcie na obniżkę produkcji ropy. To główna przeprowadzona przez kartel obniżka od 2008 roku, zaś w dodatku znaczący przełom w realizowanej przez 2 lata strategii pompowania umiarkowanie jak największych ilości ropy na rynek. Według informacji telewizyjnej, Arabia Saudyjska poszła w największe ustępstwa. To jednak tylko wrażenie.

Celem redukcji wydobycia przez OPEC jest zakończenie globalnego przyrostu nadwyżek tego surowca, które od ponad dwóch czasów utrzymywało ceny na małym poziomie. Główny ciężar decyzji poniosą Saudyjczycy, którzy – wg agencji Reutera, zredukują produkcję o 500 tys. baryłek dziennie, do ok. 10, 1 mln baryłek dziennie.

Irak obniży w styczniu produkcję o ok. 200 tys. baryłek dziennie do 4, 4 mln baryłek, natomiast Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt jak i również Katar zredukują ją razem o ok. 300 tys. baryłek dziennie. Cena ropy West Texas Intermediate, amerykańskiego benchmarku, wzrosła o jedenastu, 5 proc., natomiast koszt ropy Brent, międzynarodowego benchmarku, o 8, 8 proc.

Arabia Saudyjska robiła dobre pozory

A jednak, mimo całej spektakularności, gwoli Arabii Saudyjskiej porozumienie krajów OPEC wcale nie musi oznaczać daleko idących odmian. Przynajmniej tak twierdzi Jason Tuvey, ekonomista Capital Economics, departament Bliskiego Wschodu:

Nie sądzimy, iż oznacza to istotną modyfikację w polityce naftowej państwa. Podana do wiadomości zmniejszenie produkcji przez Arabię Saudyjską będzie zgodna z normami sezonowymi – proszę zauważyć, że między grudniem 2015 roku a kwietniem 2016 roku saudyjska produkcja ropy naftowej wynosiła średnio 10, 1 mln baryłek co dziennie.

Ponadto, zgoda Arabii Saudyjskiej [na obniżkę] wynikała prawdopodobnie wyłącznie z chęci zakończenia spotkania OPEC pozytywnym akcentem.

Wpływ decyzji na gospodarkę Arabii Saudyjskiej będzie w dużej mierze zależał od tego, co stanie się z cenami ropy jak i również jak długo porozumienie zostanie w mocy.

- Będziemy monitorować wydarzenia na bieżąco i pozostawiamy nasze prognozy dotyczące saudyjskiej gospodarki dzięki lata 2017-2018 bez zmian – napisał Tuvey. – Zakładaliśmy 1, 3 proc. wzrost PKB w roku kalendarzowego 2017 oraz 1, pięć proc. w roku 2018, w porównaniu z jednej, 0 proc. w tym roku.

Tagi: OPEC Arabia Saudyjska ropa towary Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać
1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną  Informacje

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać