blisko

Zaskakujący wątek na komisji ds. VAT. "Wakacje na Seszelach u zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy"

  • Dom
  • Finanse
  • Zaskakujący wątek na komisji ds. VAT. "Wakacje na Seszelach u zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy"
Andrzej Parafianowicz przed komisją śledczą ds. VAT

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała obecnie byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Minister podkreślał, iż resort finansów podejmował bitwę z nieprawidłowościami, jednak wówczas nie te słowa wywołały największe zainteresowanie. Parafianowicz powiedział, że pełniąca funkcję wiceministra finansów Elżbieta Chojna-Duch zaproponowała mu wakacje na Seszelach.

Minister powiedział, że Elżbieta Chojna-Duch proponowała mu "wyjazd na Seszele do odwiedzenia willi zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy". Parafianowicz podkreślał, że najnowszy raz wcześniej widział Chojną-Duch na SGH, na obronie pracy magisterskiej.

- No tak, że zostanie miło, pojedziemy - gadał Parafianowicz. Zaznaczył, że sugestia Chojnej-Duch dotyczyła "wyjazdu spośród rodziną".

- Prawdę mówiąc, nie wiedziałem, jakie możliwości mam ze sobą zrobić wtedy - stwierdził.

Walka wraz z wyłudzeniami VAT

Minister Parafianowicz podkreślał, iż resort finansów w okresie, w którym on w nim pracował, podejmował bitwę w takich obszarach jak stal, złom, a też paliwa. Zeznał m. in., że co roku MF przygotowywało wytyczne dla służb skarbowych, gdzie wskazywano delikatne obszary, m. in. VAT, ze wskazaniem na oferta wydający się w określonym okresie szczególnie wrażliwy w wyłudzenia.

Mówiąc na temat jednym z mechanizmów wyłudzeń - imporcie z Łotwy prętów stalowych, Parafianowicz przypomniał, że działo się to w czasie boomu budowlanego przed Euro 2012, kiedy popyt na pręty był olbrzymi. Dodał, iż branża "dość szybko" poinformowała MF o problemie, natomiast proceder "szybko ukrócono".

- Mam dyplom spośród podpisami prezesów wszystkich polskich hut stali z podziękowaniem za szybkie i skuteczne działania - podkreślił.

- W mojej opinii w tych dużych tematach, jak stal, złom, paliwa nie można mówić o zaniechaniu a mianowicie podkreślał, dodając, że wyraźny efekt mogły mieć również drobne oszustwa tzw. paragony, jednostkowo niewielkie, ale z powodu skali powodujące wielkie straty. Jak oceniał, przed dziesięciu laty szara strefa w drobnych usługach, w budowlance generowała ogromniejszą lukę podatkową niż wielkie, jednostkowe wyłudzenia.

Problem "pustych" faktur

Parafianowicz odniósł się również do stwierdzeń, że w pewnych sezonach służby skarbowe odzyskiwały tylko 2 proc. wartości "pustych" faktur. Jego zdaniem przy pewnym momencie mogło naprawdę być, ale w dłuższym okresie ta kwota gwałtownie rosła, bo dochodzono do odwiedzenia ostatecznego beneficjenta procederu.

B. wiceminister przyznał, hdy w pewnym momencie zauważono skok liczby "pustych" faktur, ale wg niego, odrzucić ma jednoznacznej odpowiedzi dzięki to, czy przyczyną był gwałtowny wzrost skali produkcji takich faktur, bądź wykrywalność tego procederu.

Przesłuchanie Parafianowicza przerwano po dziewięciu godzinach. Będzie kontynuowane przy innym terminie.

WARTO WIEDZIEĆ:

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną  Informacje

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać
14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać