blisko

Członek RPP wystrzelił nagle wraz z pomysłem, który wywołał jak i również śmiech, i niedowierzanie

  • Dom
  • Finanse
  • Członek RPP wystrzelił nagle wraz z pomysłem, który wywołał jak i również śmiech, i niedowierzanie
Eryk Łon z RPP na temat polityce NBP i graniu na giełdzie

Dzięki jednemu artykułowi prof. Eryka Łona, członka Rady Polityki Pieniężnej internet rozpalił się od komentarzy. Tych prześmiewczych, jak i tych sugerujących, że Łon jest po swoich ocenach raczej osamotniony. O co chodzi? Członek RPP zasugerował, że NBP powinien zaangażować się dzięki polskiej giełdzie. Innymi słowy, kupować akcje spółek i skupować obligacje korporacyjne.

- Warto poważnie wziąć pod namysł umożliwienie Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP) stosowanie instrumentów niestandardowych, takich jak skup obligacji korporacyjnych, a także szansę obecności banku centralnego przy akcjonariacie spółek giełdowych a mianowicie uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) prof. Eryk Łon.

Niestandardowe strategie polityki monetarnej byłyby w naszym kraju pewnego rodzaju nowością. Do tej pory NBP zazwyczaj wpływał na rynek, zmniejszając lub podwyższając stopy oprocentowania albo interweniował bezpośrednio, skupując lub sprzedając złotego. Dlatego też inne działania, m. in. te zaproponowane przez Eryka Łona, wywołują wśród komentujących niemałe emocje. Najpierw jednak prześledźmy artykuł członka RPP.

Eryk Łon z RPP o polityce NBP i graniu na giełdzie

"Uważam, że powinno się poważnie rozważyć wprowadzenie do instrumentarium narzędzi stosowanych poprzez NBP także instrumentów niestandardowych - napisał Łon w artykule opublikowanym na wortalu wGospodarce. pl.

Według niego kluczowe znaczenie po polityce pieniężnej NBP winna mieć potencjalna skuteczność poszczególnych instrumentów:

Oczywiście rola instrumentów standardowych prawdopodobnie stale będzie znaczna. Myślę jednakże, że znaczenie instrumentów nietypowych może rosnąć na tak wiele, że zostaną one niemal, że stałym elementem polityki pieniężnej poszczególnych banków centralnych i warto aby też NBP rozważył ich stosowanie, szczególnie w okresach kryzysowych. Nie ma np. powodu aby polskie podmioty ekonomiczne pozbawione były takiego uprawnienia, jakim dysponują ich konkurenci w strefie euro.

Konkurenci ci emitują obligacje korporacyjne, których nabywcą na rynku pierwotnym jest także Europejski Bank Centralny. Z punktu widzenia chociażby pewnego wyrównania zasad konkurencji warto, aby NBP dopuszczał możliwość skupu obligacji korporacyjnych, wskazał. Jego zdaniem odrzucić ma przeszkód, aby NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO tego typu działania podejmował w okresie umiarkowanego wyhamowania tempa wzrostu gospodarczego.

Zobacz też: Obce banki dyskryminują polskie sklepiki? "Toczy się wojna ekonomiczna"

"Drugim elementem, który wskazane jest by rozważyć, a który stosowany jest przez Pula Japonii, jest aktywność instytucji finansowej centralnego na rodzimym sektorze akcji. Myślę, że ów działania wymagałyby jeszcze bardziej dodatkowych analiz prowadzonych przy banku centralnym i katalogów podjęcie byłoby uzasadnione przede wszystkim wówczas gdyby analitycy banku centralnego uznali akcje spółek notowanych na giełdzie warszawskiej, w którymś czasie za silnie niedowartościowane w takim przypadku też należałoby określić maksymy kwalifikacji akcji spółek do portfela NBP" - napisał dalej członek Rady.

NBP będzie grał na giełdzie?

Podkreślił, że po jego ocenie, obecnie strategia pieniężna może poradzić sobie w naszym kraju bez tego rodzaju działań. W perspektywie jednak długoterminowej zdecydowanie warto rozważyć zaangażowanie banku centralnego na rynku akcji.

"Być może w przyszłości wskazane jest, aby NBP stał się także jednym spośród akcjonariuszy giełdy warszawskiej. Jeśli chodzi na temat cele, które mógłby realizować polski bank centralny, angażując się w polsce akcji, to osobiście widziałbym cele ów jako cele wielorakie, jakich jednak nie powinno się szczegółowo ujawniać publicznie" - wskazał Łon.

"Generalnie jednak zobaczę możliwość współpracy między giełdą warszawską a NBP. Towarzystwo banku centralnego w akcjonariacie spółek giełdowych byłaby jedną z form prowadzenia prac zmierzających do odzyskiwania, utrwalania oraz poszerzania polskiego formy własności w naszej gospodarce. NBP mógłby tu odegrać dużą rolę, zważywszy na swój potencjał wynikający choćby z posiadanych aktywów" a mianowicie uważa członek RPP.

Na marginesie zauważył, iż NBP już w historii prowadził działania niestandardowe, podczas gdy np. w 1997 r. przyjmował lokaty terminowe, innymi słowy wykonywał działalność typową dla banków komercyjnych.

dane GUS - koniunktura przy lipcu 2017

Dane GUS - koniunktura przy lipcu 2017

Z danych GUS dot. koniunktury w lipcu wyłania się umiarkowanie optymistyczna ocena nastrojów - komentuje Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz jak i również Analiz Gospodarczych. Zwraca uwagę na poprawę nastrojów w przemyśle.…...

Czytać
czym jest sukces - definicje m. in. Gatesa, Bransona, Obamy

Czym jest sukces - definicje m. in. Gatesa, Bransona, Obamy

Gdy zazwyczaj mówimy o sukcesie, wyobrażamy sobie np. miliarderów, znanych aktorów, autorów bestsellerowych książek czy przywódców państw. Ale gdy zapytać właśnie te osoby, czym jest sukces, niewiele z nich opowiada o swoich…...

Czytać