blisko

Od giełdowego strachu przez obietnice reform - blaski i cienie WIG20

  • Dom
  • Finanse
  • Od giełdowego strachu przez obietnice reform - blaski i cienie WIG20
Indeks WIG20 - z których się składa, jak operuje, od czego zależy

Wielu inwestorów spojrzy na polską giełdę poprzez pryzmat indeksu WIG20, to znaczy tego, który odzwierciedla notowania 20 największych spółek na terytorium polski. Przez takie uproszczenie, mamy możliwość przegapić zarówno zmiany po gospodarce, jak i nawet hossę.

Niemcy mają swój indeks DAX, Francuzi CAC40, an Amerykanie S&P500, Nasdaq i DowJones. Uwzględniając jedynie na główne indeksy krajów, dokonujemy inwestycyjnego uproszczenia. W przypadku Polski sprowadzanie stanu giełdy do bieżących notowań WIG20 może być bardzo poważnym inwestycyjnym błędem. Obecnie ten zestawienie zależy głównie od polityków oraz sektora finansowego.

Co jest w składzie WIG20?

WIG20 to zgodnie z definicją, indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych, notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jednak żeby żaden sektor nie zdominował indeksu, wprowadzono zasadę, że na jeden sektor ma możliwość przypadać maksymalnie 5 korporacji. Tym sposobem mamy na przykład 5 banków w indeksie.

Spółki mają także różny udział procentowy w indeksie, co dzierży swoje wyraźne konsekwencje. Pekao, PKO BP oraz PZU mają ponad 30 proc. udziału w WIG20. Jednymi słowy, sektor pieniężny jest niezwykle istotny gwoli interpretacji wykresu całego indeksu.

Spółki tracą jak i również zyskują na wartości, więc i skład indeksu ulega również zmianom. Przykładowo, Jastrzębska Spółka Węglowa będąca w bardzo długim trendzie spadkowym po debiucie, opuściła rejestr w marcu 2015 roku. Teraz coraz głośniej powiada się o rychłym powrocie JSW do indeksu - w ostatnim roku szkolenie akcji spółki urósł na temat ponad 500 proc.

Indeks polityczny

Po przejęciu Pekao, udział spółek kontrolowanych za pośrednictwem Skarb Państwa w indeksie WIG20 wzrósł do nieopodal 75 proc. z dawnych 63 proc. Znaczy to, że dosłownie 3 czwarte naszego głównego indeksu będą miały wpisane mocne ryzyko polityczne. Czym to może się skończyć, obserwowaliśmy w ostatnim roku, przeżywając huśtawkę emocji – od czasu giełdowego strachu przez obietnice reform zapowiadane przez oryginalny rząd, po wyraźną ulgę na koniec roku.

Po pierwszym roku pracy nowego rządu kapitalizacja spółek Skarbu Państwa spadła na temat 17 proc., a całkowita wartość spółek spadła o prawie 40 mld zł. - wyliczył serwis Rejon Inwestorów – następnie po ostatnim kwartale 2016 r. rajd cen spowodował, hdy wartość spółek Skarbu Państwa wzrosła o 43 mld zł, odrabiając straty z całego roku.

Gospodarka to nie WIG20

Wśród akcjonariuszy panuje przekonanie, że giełda wyprzedza realną gospodarkę o kilka miesięcy. Jeśli nałożymy na siebie odczyty PKB i wyniki WIG20, to zależność w ostatnim r. wykresy mogą nie okazać się tak zgodne, jak w latach poprzednich. Dużo wygodniejszym wskaźnikiem dla gospodarki miał możliwość być mwig40, który dał znak kupna dużo przedtem niż indeks blue chipów.

To istotna obserwacja z punktu widzenia inwestorów indywidualnych, którzy mogą wkładać w WIG20 nie wyłącznie z perspektywy spółek wraz ze składu indeksu, ale również poprzez kontrakty terminowe lub coraz popularniejsze instrumenty ETF. Wprawdzie WIG20 przebijając barierę 2000 punktów, dał sygnał kupna i może napawać optymizmem, to jednak odrzucić można zapominać o ryzyku, jakim obciążony jest tego typu skład indeksu.

Tagi: WIG20 GPW giełda pieniążki spółki Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

import an eksport Polski a mianowicie lipiec 2017 r. Opinie ekspertów

Import an eksport Polski a mianowicie lipiec 2017 r. Opinie ekspertów

Dzięki rosnącej konsumpcji, ale także odradzającym się inwestycjom import rośnie szybciej niż eksport - komentują ekonomiści poniedziałkowe dane GUS o handlu zagranicznym. Po lipcu saldo jest dodatnie, lecz znacznie mniejsze niż…...

Czytać
1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną  Informacje

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać