blisko

Europa do 2050 r. chce być neutralna klimatycznie

  • Dom
  • Finanse
  • Europa do 2050 r. chce być neutralna klimatycznie
Europa do 2050 r. chce być neutralna klimatycznie

Komisja Europejska przyjęła strategię "Czysta planeta dla wszystkich", która zawiera wizję strategiczną dla dostatniej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r. Punktem wyjścia posiada być 45-proc. redukcja CO2 w 2030 r.

"Strategia pokazuje, w który sposób Europa może świecić przykładem w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej poprzez inwestycje w realistyczne rozwiązania technologiczne, wzmocnienie pozycji obywateli jak i również dostosowanie działań politycznych po ważnych obszarach, takich jak na przykład polityka przemysłowa, finanse i badania naukowe. W takim procesie transformacji ważne wydaje się również zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej" - czytamy w komunikacie.

Przedstawiona przez KE wizja przyszłości neutralnej gwoli klimatu obejmuje prawie wszelkie dziedziny polityki Unii Europejskiej jak i również jest zgodna z celem porozumienia paryskiego, jakim jest utrzymanie wzrostu temperatury znacznie poniżej 2°C i próba obniżenia tego wzrostu do odwiedzenia poziomu 1, 5°C. Aby UE pozostała liderem w dziedzinie neutralności klimatycznej, musi osiągnąć to do 2050 r.

Zobacz też: WWF o problemie przełowienia. 800 mln osób może stracić źródło utrzymania

Europa do 2050 r. chce być neutralna klimatycznie

Strategia nie określa wymiernych celów, ale tworzy wizję jak i również wyznacza kierunek. Jej zajęciem jest inspiracja i jawnie pola do działania gwoli zainteresowanych stron - badaczy, przedsiębiorców i społeczeństwa obywatelskiego, tak aby powstawały nowe jak i również innowacyjne sektory, firmy jak i również potrzebne w nich miejsca pracy.

W ramach strategii długoterminowej przeanalizowano układ możliwości dostępnych dla państw członkowskich, przedsiębiorstw i mieszkańcówrezydentów. Zbadano, w jaki strategia możliwości te mogą przyczynić się do modernizacji własnej gospodarki i poprawić klasa życia Europejczyków. Założeniem strategii jest sprawiedliwa społecznie transformacja. Strategia ma również polepszyć konkurencyjność gospodarki i przemysłu UE na rynkach świeckich, zapewniając Europie wysokiej klasy miejsca pracy i zrównoważony wzrost. Jednocześnie możliwe muszą być postępy w obszarze innych wyzwań środowiskowych tego rodzaju jak zanieczyszczenie powietrza jak i również utrata różnorodności biologicznej.

Komisja podkreśliła, że gospodarka neutralna dla klimatu domaga się wspólnych działań w siedmiu obszarach strategicznych:

  • efektywność energetyczna;
  • energia ze źródeł odnawialnych;
  • czysta, bezpieczna i podparta na sieci mobilność;
  • konkurencyjny przemysł i system gospodarczy o obiegu zamkniętym;
  • infrastruktura i połączenia międzysystemowe;
  • biogospodarka i naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla;
  • wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla w celu rozwiązania problemu pozostałych emisji.

"Nie możemy bezpiecznie żyć na naszej planecie, jeżeli jej klimat wymyka się nam spod kontroli. Nie to znaczy jednak, że aby ograniczyć emisje, musimy zmniejszyć standard życia Europejczyków. Po ostatnich latach udowodniliśmy, iż można ograniczać emisje, jednocześnie budując dobrobyt, tworząc wysokiej jakości lokalne miejsca robocie i poprawiając jakość egzystencji obywateli. Europa będzie bez wątpienia dalej się zmieniać. Ta obecna strategia dowodzi, iż do 2050 r. mamy możliwość realistycznie oczekiwać, że Stary kontynent będzie zamożna i neutralna dla klimatu. Żaden Mieszkaniec europy ani region nie może do tego pozostać w tyle" - powiedział wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za unię energetyczną Maroš Šefčovič, cytowany w komunikacie.

Europa stanie się neutralna dla klimatu

"UE rozpoczęła już proces modernizacji jak i również transformacji, aby stać się gospodarką neutralną dla klimatu. Dzisiaj stawiamy kolejny chód. Proponujemy, aby Europa stała się pierwszą dużą gospodarką świata, która do 2050 r. będzie neutralna dla klimatu. Neutralność klimatyczna jest niezbędna, możliwa i leży w interesie Europy. Konieczne jest osiągnięcie długoterminowych celów w zakresie amplitudy temperatury określonych w porozumieniu paryskim. Umożliwią to nowoczesne technologie, również te, które są prawie gotowe do użycia. W intencji Europy jest więc wyeliminowanie wydatków na przywóz towarów paliw kopalnych i inwestowanie w poprawę codziennego istnienia wszystkich Europejczyków" - dodał komisarz do spraw strategii klimatycznej i energetycznej. Miguel Arias Cañete.

Komisja Europejska zwróciła się do odwiedzenia Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów i Komitetu Ekonomiczno-Społecznego o rozważenie wizji UE neutralnej dla klimatu na 2050 r. Poprzednio posiedzeniem Rady Europejskiej dziewięć maja 2019 r. po Sybinie, które ma ukształtować przyszłość Europy, ministrowie we wszystkich składach Rady powinny odbyć szeroko zakrojoną debatę polityczną na temat wkładu poszczególnych dziedzin polityki po ogólną wizję.

"Długoterminowa strategia jest zaproszeniem do współpracy dla wszystkich przedsiębiorstw UE, parlamentów krajowych, sektora przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, miast i gmin, a też dla obywateli, zwłaszcza młodych ludzi. Chcemy, aby UE wciąż była liderem w tejże dziedzinie i mogła oczekiwać zaangażowania od innych współpracowników międzynarodowych. Ogólnoeuropejska dobrze stworzona debata powinna pozwolić UE na przyjęcie i przedłożenie na początku 2020 r. ambitnej strategii na potrzeby Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu, prawidłowo z założeniami porozumienia paryskiego" - czytamy dalej.

Zobacz też: Naukowcy są przerażeni nowym prezydentem Brazylii, który chce uszkodzić "płuca Ziemi"

Przed końcem 2018 r. państwa członkowskie mają przedłożyć Komisji Europejskiej swoje projekty krajowych projektów w zakresie klimatu i energii. Plany te muszą ukierunkowane przyszłościowo i powinny uwzględniać strategię długoterminową UE.

W nadchodzącym r. UE będzie rozwijać współpracę międzynarodową z partnerami, ażeby przed 2020 r. wszystkie strony porozumienia paryskiego opracowały i przedłożyły długoterminowe ojczyste strategie, obejmujące pierwszą połowicę bieżącego stulecia i uwzględniające sprawozdanie specjalne Międzyrządowego Teamu ds. Zmian Klimatu (IPCC) na temat skutków ogólnego ocieplenia o 1, 5 stopnia Celsjusza, podsumowano.

cPR mają zacząć przejmować liczebniki 997, 998 i 999

CPR mają zacząć przejmować liczebniki 997, 998 i 999

Już wkrótce zestawienia alarmowe 997, 998 jak i również 999 będą obsługiwane tak jak numer alarmowy 112, to znaczy w centrach powiadamiania ratunkowego, a nie przez przedstawicieli policji, straży i pogotowia. Zdaniem…...

Czytać
cybersec 2018

Cybersec 2018

Już 8 i 9 października unikalna możliwość, by spotkać wiceszefa NATO czy wiceprezesa Microsoftu, którzy przyjadą do Krakowa w poświęconą cyberbezpieczeństwu konferencję CYBERSEC. Udział w spotkaniu ma możliwość wziąć każdy, trwa rejestracja…...

Czytać