blisko

Szef Banku Pekao o planach spółki. Odrzuca głosy o wpływie polityki dzięki bank

  • Dom
  • Finanse
  • Szef Banku Pekao o planach spółki. Odrzuca głosy o wpływie polityki dzięki bank
Bank Pekao - strategia, współdziałanie z PZU i Aliorem

Wiceprezes Pekao kierujący pracami zarządu Michał Krupiński "nie spodziewa się rewolucji" w strategii rozwoju agencji bankowej, ale planuje rozwinięcie kooperacji z PZU i Aliorem, m. in. w obrębie oferty ubezpieczeniowej i lokaty w technologie. Odrzuca głosy, że bank może stanowić obecnie bardziej podatny na wpływy polityczne.

Krupiński zajmuje stanowisko wiceprezesa do odwiedzenia czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na objęcie stanowiska prezesa banku. Pytany o planowaną na późną jesień publikację aktualizacji strategii szef Pekao powiedział, iż "nie spodziewa się sporej rewolucji" i chce "postawić większy nacisk na bankowość detaliczną, gdzie nasze logotyp - żubr - wydaje się być rozpoznawalne".

- Chcemy również mocniej inwestować przy technologie i innowacyjność, a także zaproponować nadal lepsze produkty bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, coś więcej niż dla największych firm, ale również dla strategicznego segmentu gwoli gospodarki, jakimi są malutkie i średnie przedsiębiorstwa a mianowicie powiedział.

Komentując przejęcie banku przez PZU jak i również PFR, które miało położenie w czerwcu br., wiceprezes Pekao podkreślił, że "na pewno dostaliśmy silniejszych jak i również stabilniejszych kapitałowo akcjonariuszy niźli Unicredit" i "możemy po pełni samodzielnie podejmować postanowienia, niezależnie od szerszej strategii grupy międzynarodowej, która nie zaakceptować zawsze była adekwatna do odwiedzenia rynku polskiego".

Jednocześnie Krupiński odrzucił krytyczne głosy, sugerujące, że w efekcie transakcji bank będzie więcej podatny na podejmowanie wyborów inspirowanych politycznie.

Jak zaznaczył, "inwestorzy dostrzegają pierwsze decyzje kadrowe i biznesowe; widzą, że Pekao wydaje się instytucją komercyjną, nadzorowaną przez KNF, a decyzje będą podejmowane z korzyścią na rzecz klientów i akcjonariuszy".

Wspólne inwestycje PZU, Pekao i Alior Banku

Mówiąc na temat współpracy Pekao z PZU Krupiński podkreślił, że "nasze oddziały dają duży potencjał, jeśli chodzi o bankassurance, a placówki PZU assurbanking", ale dodał, że "to jest przyszłość, nie posiadamy skonkretyzowanych jeszcze planów".

Szef banku ujawnił także, że rozważane jest uwspólnotowienie inwestycji w nowe technologie przy ramach współpracy PZU, Pekao i Alior Banku.

- Powielanie wydatków przy kilku podmiotach nie wydaje się być najbardziej efektywne. (... ) Mocno rozmawiamy z Aliorem o hubie innowacji; przecież po co wkładać w to samo osobno, skoro są pewne rozwiązania, które mogą być wdrożone po całym sektorze - powiedział.

Jednocześnie, odnosząc się do niedawnej awarii układu bankowego Pekao, Krupiński przyznał, że "bank mógł okazać się (w przeszłości) mocniej doinwestowany w zakresie technologii".

- Mam przekonanie, że w ciągu kilku miesięcy tego typu problemy odrzucić będą już się pojawiać, ale wymaga to reformy inwestycji i efektywności - zapewnił.

Pekao potrzebuje stworzyć ofertę dla Polaków na Wyspach Brytyjskich

Wiceprezes Pekao powiedział także, że po ramach zawartej umowy spośród Unicredit planuje wzmocnienie propozycji dla polskich firm działających poza granicami Polski.

Mamy sygnały ze witryny klientów, że oczekują, że będziemy ich wspierali też poza granicami Polski - głównie w Europie, w krajach takich jak: Republika federalna niemiec, Francja, Wielka Brytania, lecz firmy też chcą rozwijać się i inwestować w Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie, czy Chinach. Chcielibyśmy być głównym bankiem wspierającym ekspansję polskich firm za granicą i dla tych internacjonalnych, które kooperują z Polską. To będzie też częściowo zaadresowane w naszej procedury.

Krupiński potwierdził też, że firma przygląda się m. in. możliwości stworzenia oferty na terenie Wielkiej Brytanii dla miliona Polaków jak i również kilkudziesięciu tysięcy firm prowadzonych przez polskich przedsiębiorców.

Zapowiedział także, że Pekao planuje dalsze zatrudnianie Polaków z doświadczeniem w globalnych bankach po tym, jak na przykład niedawno zapowiedziano, że od momentu 1 stycznia stanowisko wiceprezes odpowiedzialnej za działalność międzynarodową i private banking obejmie Roksana Ciurysek-Gedir (dotychczas Credit Suisse).

draghi: decyzja o pomocy gwoli Grecji należy do polityków  Ze świata

Draghi: decyzja o pomocy gwoli Grecji należy do polityków Ze świata

Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje na temat nadzwyczajne spotkanie Grecja skupia pochwały. Za postępy po realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na…...

Czytać