blisko

Best znów usiłuje przejąć kontrolę nad Pożyczka Inkaso. Jest wezwanie do odwiedzenia sprzedaży akcji

  • Dom
  • Gielda
  • Best znów usiłuje przejąć kontrolę nad Pożyczka Inkaso. Jest wezwanie do odwiedzenia sprzedaży akcji
Best ogłosił wezwanie do zbytu akcji Kredyt Inkaso

Best, windykacyjna spółka ogłosiła wezwanie do odwiedzenia sprzedaży 4, 3 mln akcji Kredyt Inkaso. Walory chce skupić po opłacie 22 zł za sztukę. W wyniku transakcji potrzebuje zwiększyć udział w akcjonariacie swojego giełdowego rywala do 66 proc. głosów w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

To już kolejna próba przejęcia kontroli nad Kredyt Inkaso. Best zabiega o to od dłuższego czasu, ale poprzednie poczynania poniosły fiasko. Nie obyło się przy tym z brakiem oskarżeń o wrogie przejęcie. Tymczasem dokładnie rok nim 61 proc. akcji Pożyczka Inkaso przejął fundusz private equity - Waterland. Best posiada natomiast cztery, 3 mln zł szt. akcji Kredyt Inkaso, co zapewnia mu dziś 32, 99 proc. ogólnej liczby głosów na WZA KI.

- Otoczenie rynkowe w Polsce jest sprzyjające, ale rynek zarządzania wierzytelnościami jest coraz bardziej konkurencyjny. Dlatego na dynamiczny progres będą mogły liczyć jedynie podmioty efektywne operacyjnie, wielkie, z rozbudowanymi możliwościami zyskiwania finansowania, szeroką ofertą dla wierzycieli i dłużników, operujące na nowoczesnych systemach IT. Coraz większe znaczenie na rzecz zwiększania skali działalności sprawnej spółek z branży kierowania wierzytelnościami będą miały też rynki zagraniczne - Best właśnie wchodzi na perspektywiczny rynek włoski poprzez własna spółkę Best Capital Italy, z kolei Kredyt Inkaso ma silną pozycję na rynku rumuńskim - twierdzi Krzysztof Borusowski, prezes Bestu.

Wezwanie jest ogłoszone pod warunkiem uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Best kontroli nad Pożyczka Inkaso.

"Kredyt Inkaso to inwestycja długoterminowa"

Best przekonuje, że traktuje nabycie działaniu jako długoterminową inwestycję strategiczną, której celem jest zrobienie silnej grupy podmiotów funkcjonujących w branży wierzytelności w Europie.

- Przejęcie inspekcji nad Kredyt Inkaso pozwoli optymalizację źródeł pozyskiwania kapitału, wzmocnienie oferty skierowanej do odwiedzenia wierzycieli i dłużników a także udoskonalenie procesów windykacji, też na podstawie o nowoczesne rozwiązania IT - czytamy po komunikacie.

Przewidywana data rozpoczęcia przyjmowania zapisów na sprzedaż akcji spółki Pożyczka Inkaso to 1 sierpnia 2017, natomiast przewidywane ukończenie zapisów nastąpi 14 sierpnia 2017 roku. Planowany dzionek transakcji na GPW to 18 sierpnia 2017.

- Po ewentualnym przejęciu pakietu akcji spółki, po pierwszej kolejności skupimy się na wzmocnieniu operacyjnym Kredyt Inkaso oraz na wygenerowaniu synergii operacyjnych pomiędzy spółkami. Dla dobra Pożyczka Inkaso akcjonariusze powinni się porozumieć, aby razem tworzyć wartość - dodał Borusowski.

Jego zdaniem przejęcie przez Best odpowiedzialności zbytnio rozwój Kredyt Inkaso oznaczałoby skokowe powiększenie skali funkcjonowania i udziałów rynkowych, zaś w efekcie dynamiczną poprawę wyników obydwu podmiotów i zwiększenie wartości dla akcjonariuszy poprzez wzrost wyceny rynkowej obu spółek.

Best i Kredyt Inkaso zajmują się w obrocie oraz zarządzaniu wierzytelnościami i sygnalizują usługi windykacyjne na zarządzenie m. in. banków, firm telekomunikacyjnych i energetycznych.

bBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

BBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

Przy okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu żołnierze Sił Zbrojnych RP od 2017 r. są mogli otrzymać podwyżki. Zarobią prawie 4, 9 tys. zł. System uposażeń żołnierzy…...

Czytać
draghi: decyzja o pomocy gwoli Grecji należy do polityków  Ze świata

Draghi: decyzja o pomocy gwoli Grecji należy do polityków Ze świata

Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje na temat nadzwyczajne spotkanie Grecja skupia pochwały. Za postępy po realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na…...

Czytać