Ile kosztuje wycena domu? Najważniejsze informacje dla kupujących

17 lutego 2021

Ile kosztują wyceny domu? A czym właściwie jest wycena domu? Kiedy ty i twój agent nieruchomości pisaliście swoją ofertę zakupu domu, najprawdopodobniej uzależniliście swoją ofertę od kilku elementów, w tym finansowania, inspekcji domu i wyceny domu. Szacunki dotyczące faktycznej wartości nieruchomości są ważnym krokiem w procesie zakupu domu, którego nie można pominąć.

Co to jest wycena domu?

Wycena domu to oszacowanie wartości nieruchomości. Kredytodawcy hipoteczni wymagają wyceny twojego domu, zanim udzielą pożyczki z prostego powodu, że nieruchomość jest aktywem bazowym, który służy jako zabezpieczenie pożyczki. Jeśli z jakiegoś powodu napotkasz trudności finansowe i stracisz dom w wyniku przejęcia, Twój pożyczkodawca będzie musiał sprzedać nieruchomość, aby spłacić pożyczkę. Pożyczkodawca zatwierdzi pożyczkę tylko na nieruchomość wycenianą za pełną cenę sprzedaży domu – lub więcej. H

Szacunkowa wartość domu jest oparta na takich czynnikach, jak stopy kwadratowe, liczba sypialni, liczba łazienek, lokalizacja i wiek nieruchomości oraz ulepszenia wnętrz. Te fakty dotyczące twojego domu zostaną porównane z innymi domami, które rzeczoznawca uzna za porównywalne, aby określić wartość twojego domu.

Powiązane artykuły
 • 9 najważniejszych powodów, dla których oceny są niskie
 • Czy lśniąco czysty dom będzie kosztował więcej pieniędzy?Przed zakupem: 4 pytania dotyczące wyceny domuIle kosztują wyceny domu?

  Zapoznaj się z podstawami wyceny domów, w tym kosztami, z tymi punktami, które musisz znać.

  Twój pożyczkodawca wybierze rzeczoznawcę: bez względu na to, skąd pożyczasz, pożyczkodawca wybierze rzeczoznawcę do oceny Twojego domu.

  Odpowiadasz za honorarium rzeczoznawcy: płacenie za rzeczoznawcę spada na barki kupującego. W przypadku większości pożyczek typowa wycena nieruchomości zajmuje kilka godzin lub mniej i kosztuje około 300 lub 400 USD.

  Twój pożyczkodawca musi Ci dostarczyć kopię: Biuro Ochrony Konsumentów wymaga, aby pożyczkodawca przekazał Ci kopię wyceny, gdy tylko otrzyma ją firma hipoteczna lub co najmniej trzy dni przed zamknięciem. Możesz zrzec się tego prawa, ale warto je zobaczyć, aby mieć czas na zapoznanie się z nim i zrozumienie informacji, których używa pożyczkodawca, aby określić, ile pożyczyć.

  Możesz go przejrzeć, aby upewnić się, że jest dokładny: Ty i Twój pośrednik w handlu nieruchomościami powinniście przejrzeć raport, aby zobaczyć, które domy zostały wybrane do celów porównawczych oraz upewnić się, że wycena zawiera dokładne informacje i uwzględnia niematerialne rzeczy, które mogą zwiększyć wartość domu , takie jak lokalizacja w popularnej dzielnicy szkolnej lub bliskość węzła komunikacyjnego.

  Jeśli wycena twojego domu jest wyższa niż cena sprzedaży

  Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że wycena nie ma na celu wykolejenia Twojej umowy nieruchomości. W rzeczywistości może pomóc ci określić, czy masz dobrą ofertę w domu. Jeśli wycena twojego domu jest wyższa niż cena, którą płacisz za dom, to natychmiast odniesiesz korzyść, ponieważ będziesz mieć więcej kapitału własnego w nieruchomości, niż myślałeś. Na przykład, jeśli płacisz 200 000 $ za dom, a rzeczoznawca twierdzi, że jest on wart 225 000 $, natychmiast zyskujesz 25 000 $ kapitału własnego.

  Jeśli Twoja wycena jest niższa niż cena sprzedaży

  Jeśli Twój dom zostanie wyceniony po niższej cenie niż cena, którą zapłaciłeś, Ty i sprzedawca będziecie musieli przestrzegać umowy, którą wynegocjowaliście z pośrednikami. Jeśli Twoja umowa jest uzależniona od wyceny, jedną z opcji jest wycofanie oferty i zwrot zadatku. Wycena uchroniła Cię przed płaceniem zbyt dużej kwoty za dom.

  Jeśli mimo wszystko wolisz kupić dom lub zrezygnowałeś z ewentualnej wyceny domu, aby Twoja oferta była bardziej atrakcyjna dla sprzedających, masz kilka innych opcji:

  • Zakwestionuj wycenę domu, korzystając z dokumentacji od swojego pośrednika
  • Zdobądź gotówkę na drugą wycenę, która może być wyższa lub nieZdobądź dodatkową gotówkę, aby wyrównać różnicę między wycenioną wartością a ceną zakupuRenegocjuj umowę, jeśli sprzedawca chcePoproś sprzedawcę o sfinansowanie różnicy między wyceną a ceną sprzedażyTwój agent nieruchomości może doradzić Ci w zakresie procesu wyceny i pomóc Ci zdecydować, jak przeprowadzić wycenę domu zgodnie z Twoimi zainteresowaniami.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy