Jaki jest największy bank w Ameryce?

Category: Jpmorgan Chase
17 lutego 2021

Kryzys finansowy dał temu bankowi trampolinę do zostania największym bankiem w kraju pod względem aktywów.

Dzięki ogromnemu lewarowaniu charakterystycznemu dla modelu biznesowego banku, największe banki w kraju są również największymi przedsiębiorstwami. Możesz to zobaczyć, patrząc na JPMorgan Chase (NYSE: JPM), największy bank w Ameryce.

Źródło obrazu: Getty Images.

Pomiar wielkości banku

Wielkość banku jest zwykle określana jako łączna wartość aktywów w jego bilansie. W przypadku JPMorgan Chase byłoby to 2,6 biliona dolarów. Aby to ująć w kontekście, obok banków i towarzystw ubezpieczeniowych, następną największą firmą na S&P 500 jest AT&T , z aktywami 444 miliardów dolarów. To bez wątpienia duże, ale blednie w porównaniu z JPMorgan Chase.

Nawet wśród banków JPMorgan Chase wyróżnia się pod tym względem. Drugim co do wielkości bankiem w kraju jest Bank of America (NYSE: BAC). Ma aktywa warte 2,3 bln USD. Następnie mamy Wells Fargo (NYSE: WFC) i Citigroup (NYSE: C), odpowiednio 1,94 bln USD i 1,89 bln USD.

Po tych czterech bankach wielkość kolejnego co do wielkości znacznie spada. To byłby Goldman Sachs , legendarny bank inwestycyjny. Według YCharts.com bilans Goldman Sachs waży 906 miliardów dolarów.

Rozwój JPMorgan Chase

JPMorgan Chase nie zawsze był największym bankiem w Ameryce. Wchodząc w kryzys finansowy, był trzecim co do wielkości, po Bank of America i Citigroup.

Losy tych trzech banków znacznie się zmieniły w czasie kryzysu. Citigroup i Bank of America poniosły duże straty wynikające z toksycznych kredytów na kartach kredytowych, a także z sekurytyzacji kredytów hipotecznych typu subprime. Z drugiej strony JPMorgan Chase w dużej mierze omijał te problemy.

Wynik netto jest taki, że chociaż Bank of America i Citigroup musiały spędzić większość ostatniej dekady na wycofywaniu się i ograniczaniu kosztów, JPMorgan Chase mógł swobodnie rosnąć i zdobywać udział w rynku. Dwa najpotężniejsze sposoby to przejęcie Bear Stearns, piątego co do wielkości banku inwestycyjnego w tamtym czasie, oraz Washington Mutual – ogromnej oszczędności z siedzibą w Seattle – w 2008 roku.

Bank of America dokonał również poważnego przejęcia w czasie kryzysu, kupując Merrill Lynch mniej więcej w tym samym czasie, w którym JPMorgan Chase kupił Washington Mutual. Jednak po osiągnięciu szczytowych rozmiarów bilansów Bank of America około 2010 roku, bank z Charlotte w Karolinie Północnej zmniejszył rozmiar swojego portfela aktywów, ponieważ toksyczne aktywa i operacje niezwiązane z działalnością podstawową zostały odciążone, aby skoncentrować model biznesowy banku dopasowany asortyment firm.

W międzyczasie Citigroup próbowała przejąć bank również w czasie kryzysu, ale została przebita za Wachovię przez Wells Fargo, co z kolei pozwoliło Wells Fargo wyprzedzić Citigroup pod względem wielkości ich bilansów.

Wynik netto jest taki, że JPMorgan Chase był w stanie wkroczyć w pustkę i stać się największym bankiem w Ameryce, zastępując Citigroup i Bank of America na szczycie branży.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy