blisko

Cytrusy będą być znacznie lepsze gwoli zdrowia, niż nam się to wcześniej wydawało

 • Dom
 • Lifestyle
 • Cytrusy będą być znacznie lepsze gwoli zdrowia, niż nam się to wcześniej wydawało
Cytrusy mogą łagodzić negatywny oddziaływanie złych tłuszczów na zdrowie

Związki zawarte w cytrusach mogą minimalizować zdrowotne skutki tłustej i wysoce kalorycznej diety - podaje serwis sieciowy Medical Xpress.

Najpierw garść teorii. Tłusta, nazbyt kaloryczna dieta sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej po organizmie, a to o wiele zwiększa ryzyko rozwoju otyłości. Komórki tłuszczowe produkują przeróżne związki nasilające procesy zapalne, a także nadmiar pustych rodników – bardzo czynnych cząsteczek, które łatwo wchodzą w reakcję ze szczegółami komórek, w tym tłuszczami błony lipidowej, i uszkadzają je.

Otyłość zaburza organizm. Cytrusy pomagają

Normalnie nasz organizm radzi sobie wraz z wolnymi rodnikami przy obsługi naturalnie występujących w schowkach przeciwutleniaczy, które neutralizują te cząsteczki. Pomocne w tym mogą być także przeciwutleniacze obecne w jedzeniu. Jednak, gdy pustych rodników powstaje zbyt wiele – podobnie do otyłości a mianowicie to nie wystarcza i dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego.

Badania wskazują, że m. in. na tej drodze otyłość może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia, stłuszczenia wątroby oraz cukrzycy rodzaju 2.

Naukowcy spośród Universidade Estadual Paulista (UNESP) w Sao Paulo w Brazylii sprawdzali, czy napięcie oksydacyjny powstający w organizmie z powodu tłustej diety i nadmiaru tkanki tłuszczowej można złagodzić dzięki przeciwutleniaczom występującym w dużych ilościach w owocach cytrusowych – pomarańczach, cytrynach i limonkach.

W tym celu przeprowadzili eksperymenty na pięćdziesiąt myszach, z których frakcja była przez miesiąc hodowana na standardowej diecie, a część na diecie na temat wysokiej zawartości tłuszczu, mającej naśladować współczesną dietę państwa Zachodu, w której to dominuje jedzenie typu fast food.

Myszy i zachodni styl życia

Wiadomo, hdy ten typu diety sprzyja otyłości i zaburzeniom metabolicznym, takim jak wzrost poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co prowadzi do miażdżycy tętnic, a także cukrzycy typu 2. Część zwierząt będąca na diecie tłustej otrzymywała też 1 z flawonoidów cytrusowych – hesperydynę, eriocytrynę lub eriodiktiol.

Okazało się, że w porównaniu z myszami na diecie standardowej u gryzoni jedzących tłusto rosło - o 80 proc. we krwi i na temat 57 proc. w wątrobie - stężenie związków, będących produktem uszkodzenia komórek i utleniania lipidów komórkowych za pośrednictwem wolne rodniki.

Z kolei u myszy, jakim dodano do pokarmu hesperydynę, eriocytrynę lub eriodiktiol pułap tych związków spadał przy wątrobie odpowiednio o 50 proc., 57 proc., i 64 proc. , po porównaniu do gryzoni karmionych tłusto, ale bez dodatku flawonoidów cytrusowych.

Pomarańcze i cytrycy to samo zdrowie!

Eriocytryna lub eriodiktiol redukowały też poziom utlenionych lipidów we krwi na temat 48 i 47 proc. Ponadto, myszy otrzymujące hesperydynę lub eriodiktiol gromadziły skromniej tłuszczu w organizmie i miały mniej uszkodzoną wątrobę. Dr Thais B. Cesar, która kierowała badaniami

Co prawda nie wykazaliśmy, by gryzonie chudły dzięki dodatkowi flawonoidów z cytrusów, jednak, chociażby bez tego, związki te przyczyniały się do milszego zdrowia zwierząt poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego, redukcję uszkodzenia wątroby, obniżenie poziomu lipidów oraz glukozy we krwi.

Ich współautorka Paula S. Ferreira oceniła, że w na podstawie rezultatów uzyskanych na myszach możemy podejrzewać, iż flawonoidy wraz z cytrusów można będzie wykorzystywać w przyszłości do zapobiegania lub opóźniania rozwoju niemocy przewlekłych związanych z otyłością u ludzi.

Ferreira zaznacza, że jedzenie cytrusów może być korzystne dla zdrowia nie tylko jednostek otyłych, ale również tych, które ważą prawidłowo, ale jedzą tłusto, co naraża je na rozwój dolegliwości układu krążenia i różnorodnych zaburzeń metabolicznych.

W przyszłości naukowcy planują sprawdzić działanie flawonoidów z cytrusów na ludziach.

Tagi: zdrowie owoce Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

budowa odcinka S19 kosztować będzie ponad 196, 3 mln zł Moto

Budowa odcinka S19 kosztować będzie ponad 196, 3 mln zł Moto

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać
brytyjczycy mogliby stworzyć 40 tys. miejsc pracy i zwiększyć PKB o 62 mld funtów. Raport utajniono Informacje

Brytyjczycy mogliby stworzyć 40 tys. miejsc pracy i zwiększyć PKB o 62 mld funtów. Raport utajniono Informacje

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz…...

Czytać