blisko

Temat: Afera w Volkswagenie

  • Dom
  • Moto
  • Temat: Afera w Volkswagenie
Afera spalinowa: VW wyda w USA do 14, siedmiu mld dolarów  Moto

  • Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe określenia w sprawie afery spalinowej
  • Szef Audi aresztowany
  • Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy
  • Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej
  • Skandal w Volkswagenie. Inżynier skazany na więzienie

Volkswagen wyda przy USA do 14, szóstej mld dolarów za podrabianie pomiarów toksyczności spalin przy samochodach. To prawie o połowę więcej niż wynosiły wcześniejsze szacunki. Właściciele samochodów dostaną między 5, jednej tys. a 10 tys. dolarów. Koncern będzie również musiał naprawić auta bądź je odkupić. W Naszym narodzie kierowcy będą żądać po ok. 30 tys. złotych odszkodowania.

Volkswagen przedstawił sądowi w San Francisco warunki porozumienia - podała agencja dpa. Dokument zaprezentowały amerykańskie podmioty, które występują w postępowaniu prawnym przeciwko niemieckiemu koncernowi jako witryna www powodowa. Wymieniona tam ogół obejmuje koszty wykupienia zakwestionowanych samochodów oraz wydatki na odszkodowania i kary.

Warunki ugody

Dostaną odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu od Volkswagena. Na terytorium polski szykuje się pozew zbiorowy

Według wspomnianego dokumentu Volkswagen zobowiązał się do wykupienia czy przekonstruowania setek tysięcy aut z silnikami Diesla. Rzecz dotyczy pół miliona posiadaczy samochodów, nie tylko marki VW ale także Audi. Każdy z nich otrzymanie rekompensatę od 5, 1 tys. dolarów do dziesięciu tys. dolarów.

Dodatkowo koncern zobowiązał się do odkupienia bądź naprawienia aut, gdzie zamontowano oprogramowanie fałszujące rozmiary. Właściciele będą mieli czas na podjęcie decyzji, Którą z tych opcji wybiorą, do 28 maja 2018 roku.

Podjął się też wpłacenia 2, 7 mld dolarów na kasa zapomogowa wspierania projektów ochrony środowiska oraz zainwestowania 2 mld dolarów w infrastrukturę służącą redukowaniu emisji. Są to warunki ugody z wymiarem sprawiedliwości USA, które należało najpóźniej do wtorku zaprezentować amerykańskiemu sędziemu Charlesowi Breyerowi.

Rekordowa kara

Ostateczna decyzja sędziego Breyera spodziewana jest w lipcu. Tej akceptacja otworzy drogę w celu wypłacenia powodom zadeklarowanych za pośrednictwem Volkswagena pieniędzy. Suma czternaście, 7 mld dolarów wydaje się być rekordową karą, jaką uiści koncern samochodowy w USA.

W 2012 r. Toyota zapłaciła 1, 2 mld dolarów kary za system, który powodował nieumyślne przyspieszanie auta. Dodatkowo 1-wszą, 1 mld dolarów dostały rodziny poszkodowanych. Wcześniej GM wypłacił 900 mln dolarów za usterkę układu zapłonu, która przyczynić się potrafiła do śmierci 124 osób. Rodzinom wypłacono w tym przypadku 600 mln dolarów.

Afera spalinowa

W następstwie dochodzenia, prowadzonego przez podległą rządowi USA Filię Ochrony Środowiska (EPA), Volkswagen przyznał się we wrześniu ubiegłego roku do osadzenia oprogramowania, pomagającego fałszować wyniki pomiarów w spalinach napędów Diesla. Dotyczy to przy łącznie około 11 mln samochodów.

Oprogramowanie, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji pojazdu i włączało go na rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostantnim czasie globalną branżę motoryzacyjną. Powinien się teraz spodziewać kilkunastoletnich procesów sądowych oraz miliardowych kar za łamanie przepisów o normach technicznych jak i również ochronie środowiska.

Ponadto inwestorzy rynkowi chcą uzyskać od koncernu odszkodowania wraz z tytułu strat, jakie ponieśli na zniżce kursu swoim akcji. Argumentują, że wbrew obowiązującym przepisom Volkswagen zbyt późno ostrzegł giełdę zanim potencjalnymi finansowymi następstwami afery. Postępowanie takie może być również uznane za przestępcze manipulowanie rynkiem, co bada obecnie niemiecka prokuratura.

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną  Informacje

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać
14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać