Newsround

Category: Wiele Osób
17 lutego 2021

20 lutego 2015 20 lutego 2015

Izraelczycy i Arabowie walczą o Strefę Gazy od dziesięcioleci. To część szerszego arabsko-izraelskiego konfliktu.

Po II wojnie światowej i Holokauście, w którym zginęło sześć milionów Żydów, więcej Żydów chciało mieć własny kraj.

Dostali dużą część Palestyny, którą uważali za swój tradycyjny dom, ale Arabowie, którzy już tam mieszkali iw sąsiednich krajach, uważali, że jest to niesprawiedliwe i nie zaakceptowali nowego kraju.

W 1948 roku obie strony poszły na wojnę. Kiedy się skończyło, Gaza była kontrolowana przez Egipt, a inny obszar, Zachodni Brzeg, przez Jordanię. Zawierały tysiące Palestyńczyków, którzy uciekli z tego, co było teraz nowym żydowskim domem, Izraelem.

Uznanie Izraela

Ale potem, w 1967 roku, po kolejnej wojnie, Izrael zajął te obszary palestyńskie, a wojska izraelskie pozostały tam przez lata. Izraelczycy mieli nadzieję, że mogą wymienić zdobyte ziemie na kraje arabskie, uznając prawo Izraela do istnienia i zakończenie walk.

Izrael ostatecznie opuścił Gazę w 2005 roku, ale wkrótce potem grupa zwana Hamasem wygrała wybory i przejęła tam kontrolę. Duża część świata nazywa Hamas organizacją terrorystyczną. Odmawia uznania Izraela jako kraju i chce, aby Palestyńczycy mogli wrócić do ich starego domu – i użyje przemocy, aby osiągnąć swoje cele.

Od tego czasu Izrael trzyma Gazę pod blokadą, co oznacza, że ​​kontroluje jej granice i ograniczenia, kto może wejść i wyjść.

Życie w Gazie

Życie wielu z 1,5 miliona Palestyńczyków mieszkających w Strefie Gazy jest trudne.

Izrael kontroluje swoją linię brzegową oraz wszystkie przejścia wjazdowe i wyjazdowe do Izraela. Jest jeszcze jedno przejście do Egiptu. Nie ma działającego lotniska. Ponieważ dostęp jest tak ograniczony, niewiele towarów dostaje się do Gazy lub z niej opuszcza. Jedzenie jest dozwolone, ale organizacje pomocowe twierdzą, że rodziny jedzą mniej mięsa lub świeżych warzyw i owoców, jak kiedyś. Często zdarzają się przerwy w dostawie prądu.

Duża liczba ludzi jest bezrobotna, ponieważ firmy mogą sprowadzić bardzo niewiele swoich produktów z Gazy do sprzedaży, a ludzie nie mają dużo pieniędzy na kupowanie rzeczy.

Uchodźcy palestyńscy

Podczas wojen 1948 i 1967 roku setki tysięcy Palestyńczyków opuściło lub zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i przeniosło się do sąsiednich krajów, aby zostać uchodźcami.

Ponad 4,6 miliona Palestyńczyków to uchodźcy i ich potomkowie, wielu mieszka w obozach na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy, Syrii, Jordanii i Libanie. Otrzymują pomoc od ONZ.

Przemoc w Gazie

Chociaż Palestyńczycy nie mają armii, rakiety są regularnie wystrzeliwane z Gazy do Izraela. Izraelczycy mieszkający w przygranicznych miastach są przyzwyczajeni do szukania schronienia i dostosowywania swojego życia do radzenia sobie z rakietami.

W latach, które minęły od wycofania wojsk przez Izrael w 2005 roku, Gaza była świadkiem kilku izraelskich ofensyw. Izrael twierdzi, że miały one na celu powstrzymanie ognia rakietowego.

  • W 2008 roku Izrael wysłał żołnierzy do Gazy. Szacuje się, że 1300 osób, w tym wielu cywilów, zginęło w Gazie, zanim ogłoszono zawieszenie broni; Zginęło również 13 izraelskich żołnierzy.
  • W 2012 roku co najmniej 167 Palestyńczyków i sześciu Izraelczyków zginęło podczas izraelskiej operacji. Po ośmiu dniach ogłoszono zawieszenie broni, a obie strony obiecały zaprzestać ataków.Ostatnio, w lipcu 2014 r., Władze podały, że w ciągu 50 dni przemocy zginęło ponad 2200 osób – w większości Palestyńczyków – i znacznie więcej zostało rannych. Zawieszenie broni zostało uzgodnione między Izraelem a Hamasem 26 sierpnia.Proces pokojowy

    Inne kraje, szczególnie Ameryka, ciężko pracowały, aby rozstrzygnąć walki między Arabami i Izraelczykami, ale jak dotąd nic nie zadziałało. Wiele osób chce, aby Gaza i Zachodni Brzeg zamieniły się w nowy kraj – Palestynę. Izrael nie zgodzi się na to, jeśli nie poczuje się bezpiecznie – a Hamas zaakceptuje jego prawo do istnienia. Inne punkty sporne dotyczą tego, co stanie się z Izraelczykami, którzy osiedlili się na Zachodnim Brzegu, którzy będą rządzić Jerozolimą i co stanie się z uchodźcami palestyńskimi.

    Wideo zostało poprawione w stosunku do raportu pierwotnie wyemitowanego 21 listopada wnastępstwie skargi, która została częściowo uwzględniona przez dział ds.Skarg redakcyjnych. Tekst został również zmieniony od czasu pierwotnej publikacji, aby zapewnić pełniejszy opis historii konfliktu w regionie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy