blisko

W tych polskich miastach najżwawiej odłożysz na własne apartament. Warszawa daleko

  • Dom
  • Nieruchomosci
  • W tych polskich miastach najżwawiej odłożysz na własne apartament. Warszawa daleko
Expander: w Łodzi, Szczecinie jak i również Kielcach najłatwiej o dom  Nieruchomości

Ceny budynków w poszczególnych miastach niesłychanie istotnie się od własnej osoby różnią. Tam, gdzie będą one wyższe, zwykle dobrze się zarabia, ale nie zawsze rekompensuje to różnice przy cenach nieruchomości. Z wyliczeń Expandera wynika, że najszybciej, bo w ciągu dziesięć lat, można zebrać oszczędności na mieszkanie w Łódki, Szczecinie i Kielcach. Najdłużej, bo nawet 14 czasów, trwałoby to we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.

Wśród analizowanych ośmiu miast najwyższe wynagrodzenia wypłacane będą na warszawskim rynku, Krakowie i Gdańsku. Najniższe zaś w Kielcach, Lublinie i Łodzi.

Mieszkania schodzą w pniu. Ponad 70 procent kupowanych za gotówkę

Jak wyjaśnił Jarosław Sadowski, naczelny analityk Expander Advisors, w raporcie przyjęto, że apartament o powierzchni 50 metrów kwadratowych chce kupić związek małżeński, które będzie co miesiąc odkładało 30 procent swoich dochodów. Każde z nich zyskuje 80 procent średniego wynagrodzenia w danym mieście, innymi słowy mają dochody zbliżone do odwiedzenia mediany. To, co uda im się odłożyć, wpłacają na konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 2 procent w skali roku.

Największe oszczędności małżonkowie zgromadziliby, jeśliby pracowali w Warszawie, ponieważ tam ich dochody byłyby najwyższe. Po pięciu latach na ich koncie bytowałby 132 838 zł. Stanowiłoby to jednak tylko mniej więcej jedną trzecią ceny apartamentu mieszkalnego o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

Jak wypływa z raportu, pracując przy Łodzi czy Szczecinie, zebraliby znacznie mniejszą kwotę, bowiem około 100 000 złotych. Wystarczyłoby to jednak w niemal połowę wartości domu kupowanego w dziedzinie wtórnym.

Dzięki temu mogliby zaciągnąć znacznie niższy, a więc i tańszy kredyt.

Mieszkanie za gotówkę

Autorzy raportu sprawdzili również, ile lat małżeństwo musiałaby szczędzić, aby wymarzone lokum kupić za gotówkę.

Najszybciej, bo przez 10 lat, zebraliby pieniądze na apartament z rynku wtórnego przy Łodzi, Szczecinie i Kielcach. Najdłużej, bo 13, 5 roku, trwałoby to, gdyby chcieli zamieszkać w Stolicy. Odnośnie do nowe mieszkania, to okres oszczędzania byłby dłuższy - od niecałych dwunastu lat w Szczecinie, do odwiedzenia około 14 lat we Wrocławiu, Krakowie i Stolicy.

Należy jednak pamiętać, że po 10 czy 14 latach ceny mogłyby się istotnie zmienić, naszym samym wydłużając lub skracając czas oszczędzania. Jego rozciągłość może się też faktycznie zmienić, jeśli ktoś będzie odkładał mniejszą lub wyższą część swoich dochodów niż 30 procent, które przyjęto w wyliczeniu.

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną  Informacje

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać
14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać