blisko

W tych metropoliach żyje się najdrożej. Po pierwszej dziesiątce króluje Europa

  • Dom
  • Pieniadze
  • W tych metropoliach żyje się najdrożej. Po pierwszej dziesiątce króluje Europa
Economist Intelligence Unit. Ranking najdroższych miast świata  Pieniądze

Singapur, Zurych, Hongkong. Wówczas trójka najdroższych miast do odwiedzenia życia na świecie wedle corocznego rankingu przygotowanego przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU). Na drugim biegunie znalazła się metropolia Zambii - Lusaka.

Ranking EIU przygotowywany wydaje się dla 160 miast kompletnego świata. Pod uwagę rozpala się 400 cen rozmaitych produktów i usług związanych m. in. z żywnością, napojami, odzieżą, sprzętami gospodarstwa domowego, opłatami za dom, transportem, rachunkami za środowiska, czy rozrywką.

1. Singapur

Źródło: Shutterstock Singapur

Miasto-państwo umiejscowione w pobliżu Półwyspu Malezyjskiego już trzeci rok spośród rzędu okazuje się okazać się najdroższym miejscem do istnienia. Swoją "przewagę" nad Świeżym Jorkiem, czy Hongkongiem, Singapur zawdzięcza gwałtownemu wzrostowi wydatków utrzymania.

2014: 1. miejsce

2. Zurych

Źródło: Shutterstock Zurych

Zdaniem EIU przyczyną naprawdę wysokiej pozycji Zurychu wydaje się niespodziewana umocnienie franka szwajcarskiego oraz "strukturalnie wysoki pułap zarobków i cen".

2014: 4. miejsce

3. Hongkong

Źródło: saiko3p / Shutterstock. com Hongkong

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Hongkong awansował o 7 miejsc po rankingu ze względu na wysokie ceny nieruchomości oraz wzrost kosztów utrzymania.

2014: 9. miejsce

4. Genewa

Źródło: CC BY Flickr Genewa

EIU wskazuje, że w zasadzie wszystko w Tokio jest drogie. Nawet rekreacja i rozrywki są jednymi z najdroższych na świecie. Stąd też tak ogromne miejsce Szwajcarów.

2014: 7. miejsce

5. Paryż

Źródło: Flickr CC BY-ND 2. 0) Paryż

Zdaniem EIU "słabe zaufanie do euro znaczy, że Paryż jest jednym miastem ze strefy € w pierwszej dziesiątki rankingu". Z drugiej strony zauważono jednak, że pomimo słabej waluty "Paryż pozostaje strukturalnie miastem bardzo drogim do życia". Jedynymi rzeczami, których ceny wydają się roztropne pozostaje alkohol i szlugi.

2014: 2. miejsce

6. Londyn

Podłoże: Shutterstock Londyn

Jak wskazują autorzy raportu przy Londynie mamy do czynienia ze stagnacją wynagrodzeń, co jednocześnie powoduje, że nie zaakceptować nadążają one za inflacją i gwałtownym wzrostem opłat nieruchomości. Średnia cena nieruchomości w Londynie wynosi bowiem ponad 500 tys. funtów, podczas gdy przeciętne płace są na poziomie trzydziestu tys. funtów.

2014: 11. miejsce

7. Nowy Jork

Źródło: airpano. com Manhattan. Nowy Jork, USA

"Silniejszy dolar i inflacja oznacza, że Nowy Jork staje się coraz droższy do życia w porównaniu do globalnych rówieśników" - wskazują analitycy EIU. Dzięki przykład kilogram chleba kosztuje tutaj 8, 28 dol., ponad dwa razy więcej niźli w Singapurze.

2014: 22. miejsce

8. Kopenhaga

Źródło: Shutterstock Kopenhaga Miasto zachowuje swoje obszar w rankingu ze powodu na wysokie koszty utrzymania względem płac.

2014: 8. miejsce

9. Seul

Źródło: Wikimedia Commons Gangnam należy to najdroższych dystryktów w Seulu

Stolica Korei Południowej pnie się w rankingu wraz z względu na wzrastające koszta ubrań i rachunków zbyt media. EIU wskazuje, iż "koszty utrzymania w Seulu już teraz są na tym samym poziomie, co w Kopenhadze i Los Angeles".

2014: 9. miejsce

10. Los Angeles

Źródło: Shutterstock Los Angeles

Pierwszą dziesiątkę zamyka Los Angeles. Miasto cechuje szczególnie drogi alkohol.

2014: 27. miejsce

czeski rząd daje podwyżki emerytom i urzędnikom  Informacje

Czeski rząd daje podwyżki emerytom i urzędnikom Informacje

Czechy: bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina o zasadach "Salmonella po wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole Prawny spór o Krecika. "Chciałam…...

Czytać
cytrusy mogą łagodzić negatywny oddziaływanie złych tłuszczów na zdrowie

Cytrusy mogą łagodzić negatywny oddziaływanie złych tłuszczów na zdrowie

Związki zawarte w cytrusach mogą minimalizować zdrowotne skutki tłustej i wysoce kalorycznej diety - podaje serwis sieciowy Medical Xpress. Najpierw garść teorii. Tłusta, nazbyt kaloryczna dieta sprzyja odkładaniu się tkanki…...

Czytać