blisko

Temat: Frank szwajcarski

Frankowa projekt prezydenta pozytywnie zabrany przez ZBP  Pieniądze

  • Raty pożyczek frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu
  • Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Prawie trzy lata wyjąwszy ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by w październiku to przeszło"
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać spośród bankami

Nowe oferty dotyczące kredytów walutowych istnieją korzystne i konstruktywne dla gospodarki oraz banków a mianowicie ocenił prezes Związku Instytucji bankowych Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Z kolei wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek uważa, że koszta, jakie mają ponieść banki w związki z wypłatą spreadów zostały zaniżone za pośrednictwem Kancelarię Prezydenta.

We wtorek przedstawiciele Kancelarii Prezydenta przedstawili założenia projektu ustawy, przewidującego zwrot posiadaczom walutowych kredytów mieszkaniowych nadmiernie naliczonych przez banki spreadów (w latach 2000-2011).

Złoty zyskuje po nowych propozycjach frankowych

- To niezwykle ważne informacje stabilizujące polski sektor bankowy, lecz też pokazujące drogę działania, jaką chcieliby pójść mężczyzna prezydent i prezes NBP - mówił Pietraszkiewicz dzięki spotkaniu z dziennikarzami, pytany m. in. o to, czy te propozycje to zmiana na lepsze w stosunku do poprzednich planów prezydenckich.

Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Rodzimych mówił na antenie TVN24 BiS, że frankowej ofert prezydenta nie traktują jako zwycięstwa.

- Właściwie, że w tej momencie zaczyna się bardzo sensowny dialog. Wszystkie wcześniejsze propozycje były formułowane z punktu widzenia biznesów jednej grupy. Regulacja została zapowiedziana na kilka etapów, dających możliwość osiągnięcia rozwiązania zdecydowanie bardziej dobrowolnego niż wszystko, co do tejże pory - oznajmił.

Po pierwsze stabilność

Pietraszkiewicz uznał za "niezmiernie istotne" to, że problem walutowych kredytów mieszkaniowych miałby pozostać rozwiązany poprzez "rozłożenie tegoż procesu w czasie". Dodał, że "spokojne, rozłożone po czasie podejście do rozwiązania problemów kredytów walutowych" wówczas "niezmiernie istotna informacja".

Zwracał uwagę, że również prezes NBP, jak i przedstawiciele Kancelarii Prezydenta "podnosili w swoich wystąpieniach sprawę stabilności polskiego systemu finansowego", bezpieczeństwa depozytów oraz "zdolności do finansowania przez bazy polskiej gospodarki".

Błąd prezydenta?

Gość TVN24 BiS podkreślał następnie, hdy koszty, jakie poniosą bazy w związku ze zwrotem spreadów zostały zaniżone po prezydenckim projekcie.

"Bankierzy otwierają szampana". Frankowicze o propozycji prezydenta

- Koszty, które oszacowała Gabinet Prezydenta nie brzmią wiarygodnie. Wszystkie dotychczasowe szacunki ZBP zaczynały się od dziesięć mld zł. Myślę, iż w najbliższym czasie zweryfikujemy te 4 mld, dlatego że już sam fakt rozszerzenia na okres od 2000 roku, czyli objęcia umów zakończonych, wypowiedzianych bądź spłaconych świadczy na temat, że zakres jest dużo większy a mianowicie uważa wiceprezes ZBP.

Zdaniem Groszka banki, wykorzystując odpowiednie taktyki marketingowe, jak na przykład łączne traktowanie wysokości rat, zachęcały odpowiednio klientów.

- Ci, którzy dawali niższe oprocentowanie, bardzo niejednokrotnie proponowali wyższy spread. Dzięki rynku klient widział wielkość rat i według tej zasady dokonywał wyboru a mianowicie podkreślał wiceprezes ZBP.

Bank przewalutuje kredyt

Jak podkreślał Pietraszkiewicz, banki są zachęcane do tego, aby na własną rękę przewalutować kredyty frankowiczów:

bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii»  Informacje

Bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii» Informacje

PKP Intercity mogło uniknąć niektórych konsekwencji awarii elektronicznego systemu zbytu biletów, gdyby skorzystało wraz z rozwiązań spółki Przewozy Regionalne - powiedział PAP specjalista ds. transportu i transportu z Instytutu…...

Czytać
blajer wyjaśnia, czy otyłość szkodzi karierze  Informacje

Blajer wyjaśnia, czy otyłość szkodzi karierze Informacje

Odwołany lot? Pasażerom przysługuje odszkodowanie Tanie wczasy na Malcie. Oto użyteczny poradnik Przyciągają turystów jak na przykład magnes. Pomagają tanie loty i stulecie objawień Wakacje nad polskim morzem. Masz możliwość…...

Czytać