blisko

Emmanuel Macron chce stworzyć świeże podstawy Europy

  • Dom
  • Polityka
  • Emmanuel Macron chce stworzyć świeże podstawy Europy
Emmanuel Macron tworzy nowe istoty Europy

Emmanuel Macron wyraźnie mówi, że potrzebuje, by nowe podstawy Świata były "polityczne, an odrzucić buchalteryjne". Prezydent Francji uważa, że zmiany te mają obowiązek nastąpić teraz albo przenigdy. Jego przemówienie w Atenach komentują francuskie media.

Komentatorzy podkreślają w piątek, że Macron, który przemawiał na wzgórzu Pnyks spośród Akropolem w tle, często cytował Peryklesa, po jednego razu kolejny dając dowód swemu zamiłowaniu - zdaniem "Le Monde" nadmiernemu - do symboli.

Pragnienia Paryża nie pokrywają się spośród oczekiwaniami Berlina

Większość obserwatorów pozytywnie ocenia wezwanie Macrona do odwiedzenia "postawienia Europy na świeżych podstawach", zwraca jednak obserwację, że to, czego potrzebuje Paryż, nie pokrywa się z oczekiwaniami Berlina, jak i również podkreśla, że "trzeba rozpocząć od porządków we własnym domu".

Dziennik "Le Telegramme" pisze: "Gospodarcza dominacja Niemiec przygniata Francję. Język francuski prezydent może pokrzykiwać ile chce na pracowników delegowanych z Polski, może chwalić poświęcenie, na jakie zgodziła się Grecja. (... ) (Poprzedni) prezydent (Francji Francois) Hollande wstawił się zbytnio zbankrutowanym krajem (tj. Grecją - PAP), gdyż i Francji groziło wówczas gorzkie lekarstwo w razie ulepszenia stopy procentowej. Innymi słowy, Macron postawienie Europy na nowych podstawach zacząć ma obowiązek od wprowadzenia dyscypliny we Francji".

Europa Macrona = Europa "wielu formatów"

Dziennik "Le Figaro" na 1-wszy plan wybija projekt proponowanych przez Macrona "konwencji demokratycznych", które "nie będą debatą wyznaczoną przez technokratów, lecz debatą społeczeństw o najważniejszych dla nich sprawach, jaka wyznaczy priorytety na najbliższe 5 czy 10 lat".

W komentarzu gazeta pisze, że "aby wieść się naprzód, Macron opowiada się za Europą +wielu formatów+, napędzaną przez +awangardę+, po której przewodzić będą, naturalnie, Francja i Niemcy". Czasopismo wskazuje jednak na "niezatarte stare różnice między Francją a Niemcami" w sprawie wizji strefy euro lub unii budżetowej. "Emmanuel Macron, który zna historię, wie, że na Pnyksie zanim każdym zgromadzeniem składano ofiary. Ludziom, tak samo jakim sposobem bogom, potrzebne są gwarancje, i dlatego na ołtarz odbudowy (Europy) musi przynieść francuskie reformy" - ocenia "Le Figaro".

Również największy francuski dziennik "Ouest France" sceptycznie ocenia możliwości na zaakceptowanie francuskiego pomysłu przez Niemcy. "Ten, kto mówi o wspólnym budżecie, wcześniej czy później przekaże o wzajemnym jego równoważeniu, co jest absolutnym tabu dla niemieckiej opinii publicznej" - przewiduje.

Także „Le Monde” zwraca obserwację, że "zanim (Macron) zacznie przekonywać obywateli co do wartości swych propozycji, do odwiedzenia swego pomysłu będzie zobligowany przyciągnąć innych przywódców europejskich". Francuski prezydent "stawia w +awangardę+ krajów gotowych udać się za nim. Wszyscy wiedzą jednak, w Paryżu, tak samo jak w Brukseli, że bez zgody Berlinka niemożliwe jest żadne +postawienie na nowych podstawach+" a mianowicie ocenia dziennik.

bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii»  Informacje

Bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii» Informacje

PKP Intercity mogło uniknąć niektórych konsekwencji awarii elektronicznego systemu zbytu biletów, gdyby skorzystało wraz z rozwiązań spółki Przewozy Regionalne - powiedział PAP specjalista ds. transportu i transportu z Instytutu…...

Czytać
biden apeluje do UE na temat przedłużenie sankcji wobec Rosji  Ze świata

Biden apeluje do UE na temat przedłużenie sankcji wobec Rosji Ze świata

Wiceprezydent USA Joe Biden zaapelował w środę do liderów Unii Europejskiej o przedłużenie na wierzchołku w czerwcu sankcji w stosunku do Rosji, by ukarać ją za jej działania na Ukrainie. Jednocześnie bronił…...

Czytać