blisko

Inspektor roboty sam zmieni umowy-zlecenia w etat? "To dobre rozwiązanie"

  • Dom
  • Prawo
  • Inspektor roboty sam zmieni umowy-zlecenia w etat? "To dobre rozwiązanie"
Inspektor pracy mógłby zamienić umowę cywilnoprawną w etat  Prawo

Inspektor pracy, a nie sąd będzie mógł zmienić umowę cywilnoprawną w umowę o pracę - to pomysł posłów PiS - podaje związek Pracodawców RP. Pozytywnie odniósł się do takiego rozwiązania wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Pracodawcy nie zaakceptować zostawiają na takich planach suchej nitki, podkreślając niejasności prawne.

Propozycja zwiększenia uprawnień Państwowej Inspekcji Robocie była już zgłaszana w poprzedniej kadencji Sejmu. Zgodnie z tamtym projektem, jeśli kontroler uznałby, że umowa, na podstawie której pracownik wykonuje swe obowiązki, nosi znamiona dokumenty urzędowe o pracę, to automatycznie mógłby ją zmienić. Spółka, która nie zgadzałaby się z taką decyzją, potrafiłaby się odwołać do okręgowego inspektora, a dopiero następnie do sądu. To zatrudniający musiałby udowodnić, że odrzucić unikał umów o fuchę i miał prawo wykorzystywać w danym przypadku układ cywilnoprawny.

Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy jak i również Polityki Społecznej pozytywnie odniósł się do tego pomysłu w mediach społecznościowych.

Inspektor pracy sam zostanie mógł przekształcać umowy-zlecenia po umowy o pracę. To dobre rozwiązanie.

— Stanisław Szwed (@Stanislaw_Szwed) 18 maja 2017

Skala problemu

Z informacji ZUS wynika, że po sumie w 2015 roku kalendarzowego na podstawie umów cywilnoprawnych było zatrudnionych 696 502 pracowników. Najwięcej w handlu, przetwórstwie przemysłowym i budownictwie. ZUS podał również, że w 2015 roku jednostek fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i niezatrudniających pracowników stało 996 866. Dominowały identyczne branże co przypadku "śmieciówek".

W 2015 roku inspektorzy PIP na konkluzja samych pracowników pod kątem poprawności zawierania umów cywilnoprawnych skontrolowali 554 pracodawców. Więcej niż połowa zatrudnionych przez tych propozycji pracowników pracowało w oparciu o umowę cywilnoprawną bądź w ramach prowadzonej przez własnej osoby jednooosobowej działalności gospodarczej. Jak trzeci zarzut okazał się zasadny, a o 18 proc. musiał zdecydować zdanie.

Poza tym inspektorzy PIP w ramach inspekcji planowej sprawdzili 1943 szefów. Tu, co czwarta porozumienie cywilnoprawna, powinna stać się zdaniem inspektorów umową o pracę.

Z pieniędzy dziadków bytują całe rodziny. Dramatyczna pozycja w Cypru

W sumie w 2015 r. PIP wyegzekwowała zmianę rodzaju umowy dla 83 tys. pracowników.

Pracodawcy istnieją przeciw

"Pomysł posłów PiS, aby inspektorzy pracy posiadali wydawać nakaz zmiany dokumenty urzędowe cywilnoprawnej w umowę o pracę to naruszenie kompetencji sądów – bardzo wątpliwe pod względem prawnym. Właśnie z tego powodu identyczna propozycja została odrzucona po poprzedniej kadencji Sejmu" skomentowała w serwisie Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert tej strukturze.

Jak podkreślają Pracodawcy RP, z fikcyjnymi umowami cywilnoprawnymi należy walczyć jak i również powinna się tym zajmować inspekcja pracy. Jednak materie sporne powinny być rozstrzygane przez sądy.

"Inspektorzy pracy nie muszą okazać się też prawnikami, stąd uznanie im tak daleko idącego uprawnienia w postaci prawa służące do zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę rodzi spore ryzyko. Można też podejrzewać, że inspektor pracy nie będzie w stanie bezstronnie ocenić, jaka w istocie była wola stron, ponieważ często jego interwencja wydaje się być skutkiem skargi pracownika. Obiektywną ocenę może zapewnić wyłącznie niezależny sąd powszechny – sąd pracy. W własnym systemie prawnym jedynie sądy mają prawo ustalenia istnienia danego stosunku prawnego" - podkreśla Żukowska-Czaplicka.

dlaczego warto wyłączyć w programach powiadomienia

Dlaczego warto wyłączyć w programach powiadomienia

Niedawno jeden z redakcyjnych kolegów zdziwił się, iż w trakcie wyjścia na obiad nie tylko nie zaakceptować odpisałem mu na całkiem pilną wiadomość na facebookowym Messengerze, ale nawet jej nie przeczytałem.…...

Czytać
digitalizacja nie oznacza likwidacji oddziałów. Klient zaufa człowiekowi, który to reprezentuje bank a nie technologii wywiad

Digitalizacja nie oznacza likwidacji oddziałów. Klient zaufa człowiekowi, który to reprezentuje bank a nie technologii wywiad

Wysoka jakość obsługi kontrahentów biznesowych w Alior Instytucji finansowej została doceniona w prestiżowym rankingu magazynu Forbes. Alior zdobył w nim tytuł „Najbardziej przyjaznego banku gwoli firm" oraz „Banku rekomendowanego firmie”. O budowaniu kanonów…...

Czytać