blisko

Jak namówić szefa do podwyżki jak i również nie przesadzić w trakcie rozmowy? 8 trików negocjatora

  • Dom
  • Rozwoj osobisty
  • Jak namówić szefa do podwyżki jak i również nie przesadzić w trakcie rozmowy? 8 trików negocjatora
Jak dostać podwyżkę? Jak przekonać szefa do podwyżki?

Jeśli jesteś urodzonym negocjatorem, nie powinieneś mieć problemu z wynegocjowaniem podwyżki. Ale dla większości osób prośba o większe dochody może okazać się bardzo stresująca.

Michael Wheeler, profesor spośród Harvard Business School po rozmowie z Business Insider zdradza, jak zachowywać się podczas negocjacji, by nie zaakceptować stracić głowy i zdobyć to, co się pragnie.

1. Nie skupiaj się tylko na pieniądzach

- Powinieneś zastanowić się nad innymi formami gratyfikacji niż pensja a mianowicie mówi Wheeler. Mogą uwzględniać dofinansowanie za dojazdy, dłuższe wakacje, większą elastyczność dni pracy. - Zawsze powinieneś rozpoczynać od oceny tegoż, w jakiej kwestii jesteś po stanie iść na koncesja, a w której odrzucić. W ten sposób ukształtujesz sobie obraz tego, jak najlepsze dla twojej promocji, zarówno w długim, jak i krótkim okresie a mianowicie radzi Michael Wheeler.

2. Zaplanuj "widełki"

Zrób research i sprawdź, jaki jest zakres płacowy dla ludzi pełniących taką samą rolę. W następnej kolejności wymyśl, jak uzasadnić, z jakiego powodu powinieneś otrzymywać kwotę bliską wyższej wartości "widełek".

Foto: Stern Speakers / YouTube Prof. Michael Wheeler

- Wyższa wartość posiada być mało prawdopodobna, jednak nie kompletnie poza twym zasięgiem. W tym wypadku - to pensja albo inny rodzaj gratyfikacji, na wyższym poziomie, niż spodziewasz się otrzymać. Dzięki ustanawianiu takiego zakresu gratyfikacji, rozwijasz w sobie mentalność pozwalającą być prawdziwym adwokatem samego siebie - mówi Wheeler.

3. Znajdź równowagę

Wyznacz wyraźną granicę pomiędzy pewnością siebie a poręcznością. Negocjacje to delikatna zdolność. Musisz być entuzjastyczny, jednak nie chciwy, przekonujący, lecz nie nadgorliwy.

4. Postaw się w rejonie drugiej strony

Nikt nie będzie lepszym adwokatem twojej sprawy niż ty sam. Nie zapominaj jednak, że świat nie zaakceptować obraca się wokół ciebie. Jeśli chcesz wynegocjować coś, co cię zadowoli, wybuduj się w sytuacji pozostałej strony. - Zbyt wielu ludzi wpada w pułapkę jednostronności - kwituje prof. Wheeler.

5. Przygotuj kontrargumenty

Wheeler mówi, że jest fanem powiedzenia "chcesz potwierdzenia, oczekuj odmowy" [ang. to get a yes, expect a no]. Odmiennymi słowy, przygotuj argumenty, które podasz, gdy usłyszysz "nie".

- Wypisz wszystkie powody, dobre i podłe, których szef może wykorzystywać, by odrzucić twoją prośbę o podwyżkę. Przygotuj silne kontrargumenty - ale nie zaakceptować kłótliwe - by odpowiedzieć na każde jego zastrzeżenie - tłumaczy Wheeler.

6. Potrenuj wcześniej

Prof. Wheeler doradza, by przed rozmową z szefem spróbować swoich sił w negocjacjach wraz z przyjacielem. Jeśli nie wmówisz jego, tym bardziej odrzucić uda ci się wraz z przełożonym.

7. Zaplanuj swoje datę spotkania

Wcześniejsze ustalenie z szefem daty spotkania daje mu możliwość przygotowania się do niego. Nie potrzebujesz zaczepić go z zaskoczenia w tej sprawie, w szczególności gdy ma zły dzionek.

Prawdopodobnie złym rozwiązaniem będzie proponowania przełożonemu zebrania w poniedziałek rano, gdy organizuje cały swój tydzień pracy. Późne piątkowe pora poobiednia również jest niefortunne.

8. Zadbaj o siebie

- Negocjacje wymagają zarówno główki, jak i serca. Niezależnie od tego, kiedy dzierżysz spotkanie, zadbaj, byś był dobrze wypoczęty. Na chwilkę przed spotkaniem dobrze też się odizolować, zamknąć ślepia, wziąć kilka głębszych wdechów i skoncentrować się na zamysle, jaki próbujesz osiągnąć a mianowicie mówi Michael Wheeler.

francja wszczyna śledztwo ws. Volkswagena  Ze świata

Francja wszczyna śledztwo ws. Volkswagena Ze świata

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe ustalenia w sytuacji afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal w…...

Czytać
frankowa projekt prezydenta pozytywnie zabrany przez ZBP  Pieniądze

Frankowa projekt prezydenta pozytywnie zabrany przez ZBP Pieniądze

Raty pożyczek frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów we frankach Prawie trzy lata wyjąwszy ustawy w sprawie frankowiczów.…...

Czytać