blisko

Gazprom łapie oddech. Pomaga mu niedysponowany rubel

  • Dom
  • Surowce
  • Gazprom łapie oddech. Pomaga mu niedysponowany rubel
Gazprom z dużym zyskiem zbytnio I kwartał. Przez słabszego rubla  Surowce

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił gwałtowny postęp zysków w pierwszym kwartale 2015 roku. Główną przyczyną tak dobrych wyników wydaje się być słabszy kurs rubla. Ruski gigant energetyczny opublikował w poniedziałek raport finansowy zbyt I kwartał tego roku kalendarzowego.

Zysk netto po pierwszych trzech miesiącach 2015 roku wyniósł 5, 9 mld dolarów. To o ponad 70 proc. większą ilość wiadomości niż w analogicznym okresie przed rokiem. Łączna zbyt wzrosła natomiast o sześć proc.

Ukraina kontra Rosja. Kijów liczy na przełom w konflikcie gazowym i zaprasza Moskwę

Wpływ sankcji

Gazprom sprzedaje swój gaz w dolarach, więc słabsza rodzima waluta oznacza, że rośnie cena gazu liczona przy rublach - podkreśla BBC News. Rubel od czerwca stracił na wartości około 15 proc.

I dodaje, że niższy kurs rosyjskiego rubla pomógł zrównoważyć 10-procentowy spadek sprzedaży gazu. Wyniosła ona 132 mld metrów sześciennych.

Jak przypomina BBC, spadek tenże był częściowo spowodowany sankcjami nałożonymi przez Zachód po następstwie rosyjskich działań we wschodniej Ukrainie. Jednocześnie, pomimo wzrostu kwartalnych zysków, przyczyniło się to dwuprocentowego spadku akcji Gazpromu notowanych w moskiewskiej giełdzie.

Wielu analityków uważa, że koszt ropy naftowej, która powróciła do poziomu poniżej 50 dolarów za baryłkę, przyda się do tego, iż wyniki Gazpromu do ukończenia 2015 roku będą słabsze niż w pierwszym kwartale.

Słabsze perspektywy widzi też rosyjskie ministerstwo wzrostu gospodarczego. Przewiduje ono, hdy w 2015 roku wkład Gazpromu w wydobyciu gazu w Rosji spadnie do 66 proc. wobec 69, 5 proc. w 2014 i 74, 5 proc. w 2012.

autostrada A1 za darmo. Za pośrednictwem wszystkie weekendy wakacji

Autostrada A1 za darmo. Za pośrednictwem wszystkie weekendy wakacji

Kierowcy ominą o tematyce historycznej miasto. Szybciej zakończono konstrukcję ważnej drogi Intratna konstrukcja polskich dróg. Kilkadziesiąt przedsiębiorstw walczy o kontrakty 107 mld złotych na drogi. Powstanie 3, 9 tys. km autostrad…...

Czytać
baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

Baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

- Nie było żadnego przetargu i nie było jakie możliwości ustawiać. Prowadziliśmy negocjacje ugodowe i handlowe. Nie ujawniono nam oferty LTR a mianowicie mówi w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kazimierski…...

Czytać