blisko

Pierwszy taki układ na świecie. Drony w lotniskach będą tropione i niszczone

  • Dom
  • Tech
  • Pierwszy taki układ na świecie. Drony w lotniskach będą tropione i niszczone
Drony mogą napotkać na problemy. AUDS wchodzi w decydującą fazę  Tech

Wyśledzi drona, przejmie kontrolę nad nim jak i również doprowadzi do jego upadku podczas kilku sekund. Amerykanie stworzyli technologię zdolną do tropienia i niszczenia bezzałogowych samolotów latających w pobliżu lotnisk. Bo te coraz to częściej utrudniają życie pasażerów i pilotów.

Pierwszy na świecie w pełni skoncentrowany system wykrywania dronów o nazwie AUDS (Anti-UAV Defense System) został przygotowany za pośrednictwem trzy brytyjskie firmy Blighter Surveillance Systems, Chess Dynamics i Enterprise Control Systems.

Nad całością robót czuwała firma Liteye Systems, z którą umowę zakładającą powstanie oraz wdrożenie tego rodzaju systemu podpisał amerykański urząd lotnictwa cywilnego FAA. a mianowicie Jesteśmy bardzo zadowoleni, hdy zostaliśmy wybrani w dodatku strategicznego programu. FAA skontaktował się z naszym zespołem według sukcesie AUDS podczas rządowych testów jakie przeszedł system pod koniec 2015 roku kalendarzowego. Testy potwierdziły, że nasz system jest w dzieje wykryć, śledzić, zakłócać i pokonać szereg mikro, mini oraz nieco większych bezzałogowych statków powietrznych (UAV) a mianowicie powiedział przedstawiciel firmy, Mark Radford.

AUDS dzierży zostać oficjalnie zaprezentowany podczas Eurosatory, największych na świecie targów przemysłu zbrojeniowego, które odbędą się w Paryżu w dniach 13 a mianowicie 17 czerwca br.

O technologii

Odlot dronów. Rynek wart setki milionów dolarów

Działanie systemu AUDS ma opierać się na radarze, podczerwieni i szczególnym oprogramowaniu, dzięki którym będzie można wyśledzić drona spośród odległości nawet 10 kilometrów od lotniska. Następnie sterujący systemem będzie mógł przejąć kontrolę nad takim dronem lub doprowadzić do tej upadku poprzez zablokowanie fal radiowych.

Cały proces ma trwać bardzo krótko, bo zaledwie 8-15 sekund. a mianowicie System będzie w stanie skutecznie pracować w dzień i przy nocy, niezależnie od pogody i bez zakłócania pozostałych urządzeń lotniska - zapewnił Radford.

Jak informuje FAA, każdego miesiąca uzyskuje do 100 zgłoszeń od pilotów oraz osób pracujących dzięki lotniskach o latających nazbyt blisko portów lotniczych bezzałogowych samolotach. Co w rezultacie powoduje zagrożenie dla ochrony. Nie jest to swoją drogą problem tylko Stanów Zjednoczonych.

Incydenty w Warszawie

Przypomnijmy, że w sobotę z utrudnieniami wywołanymi przez drony musiało zmierzyć się lotnisko Chopina. Na pół godziny konieczne było wstrzymanie lądowań.

- W godzinach 16. 07-16. 37 musieliśmy wstrzymać możliwość lądowania. Pilot samolotu firmy Wizzair lecącego z Dortmundu zgłosił nam, że widział dwa drony w bliskiej odległości. Wylądował, ale dziewięć innych samolotów musiało czekać na wznowienie pozwolenia na lądowanie - powiedział redakcji Kontaktu dwudziestu czterech Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska Chopina. Do zdarzenia spośród udziałem drona doszło także w ostatni czwartek.

Z kolei w kwietniu br. brytyjska policja poinformowała o podejrzeniach, że przy trakcie podchodzenia do lądowania przez samolot linii British Airways, w maszynę uderzył dron. Na pokładzie samolotu było 132 pasażerów.

celon Pharma - wyniki inwestycyjne za 2016 rok

Celon Pharma - wyniki inwestycyjne za 2016 rok

Celon Pharma, ubiegłoroczny debiutant giełdowy, nie rozpieszcza inwestorów. Spółka zarobiła na czysto w ubiegłym r. 37, 8 mln złotych, a to oznacza, hdy zarobek był o jedynie 0, 6 wyższy niźli…...

Czytać
cBA: trzy osoby aresztowane ws. korupcji w Elektrowni Szczecin

CBA: trzy osoby aresztowane ws. korupcji w Elektrowni Szczecin

Trzy osoby są aresztowane na okres kilku miesięcy ws. korupcji po Elektrowni Szczecin – poinformowało Centralne Biuro Śledcze. Po piątek zatrzymano w naszej sprawie 12 osób u dołu zarzutem m. in. odbierania korzyści…...

Czytać