blisko

Apple przygotowuje się na śmierć iPhone’a

Apple szykuje się na śmierć iPhone’a

iPhone może być najbardziej udanym produktem wszech okresów. Apple sprzedał łącznie przeszło miliard urządzeń tej serii, a firma trafiła dzięki temu na szczyt listy najbardziej wartościowych marek otoczenia.

Apple musi jednak zmierzyć się z wizją świata, w którym odrębnego rodzaju sprzęty wyprą iPhone’y – tak jak iPhone’y wyparły na przykład iPody.

Smartfony są dziś przeważającą na świecie platformą komputerową, jednak Microsoft, Google, Nasza klasa, a także Apple zaczęły inwestować mocno w technikę rozszerzonej rzeczywistości, która łączy grafikę komputerową ze globem rzeczywistym.

Zgodnie wraz z ich rozumowaniem, technologia poniższa miałaby w przyszłości pojawić się np. w lekkich jak i również inteligentnych okularach lub innego typu ekranach, które zastąpią obecne wyświetlacze treści – takie jak iPhone.

Apple widzi wówczas, co widzą inne spółki technologiczne, mianowicie, że rynek smartfonów nie gwarantuje już tak szybkich wzrostów, jakim sposobem kilka lat temu. Firmy muszą znaleźć coś, czym zastąpią smartfonowy biznes.

Tim Cook, prezes Apple’a, uwielbia mówić o rozszerzonej rzeczywistości. – Jestem naszym tak podekscytowany, że chciałbym krzyczeć – powiedział ostatnio w rozmowie z Bloombergiem.

– Przyjęcie rozszerzonej rzeczywistości chwilę potrwa, bo musi sprostać kilku wymagającym wyzwaniom technologicznym. W końcu jednak się to wydarzy, i to wydarzy się w poważny sposób. Będziemy zastanawiać się, jak wyjąwszy niej żyliśmy. Tak jakim sposobem teraz zastanawiamy się, jakim sposobem mogliśmy żyć bez telefonów – mówił Cook w zeszłym roku.

Tajny projekt

Apple nie przyznawał nigdy, że pracuje nad okularami, ale pojawiały się w tej chwili doniesienia na ten temat. Firma nie mówi nigdy o swoich przyszłych produktach. Mimo to można się ich spodziewać dzięki dwóm rzeczom: przejęciom spółek i premierom oprogramowania.

Apple zaprezentował niedawno ARKit, czyli narzędzie do tworzenia aplikacji w rozszerzonej rzeczywistości w iPhone’y.

Efekty istnieją już teraz dość niesamowite, ale Apple nie pokazało za wiele aplikacji przygotowanych wewnątrz firmy i wykorzystujących tę technologię. Według myśli firmy już tej jesieni na iPhone’ach pojawi się wybór aplikacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość.

Gdyby wraz z czasem pojawiły się inteligentne okulary Apple’a, przygotowanych byłoby w tej chwili na nie wiele dopracowanych programów.

O ambicjach odnośnie rozszerzonej rzeczywistości mogliśmy rozmyślać po raz pierwszy przy 2015 roku, gdy Apple za setki milionów dolarów (według źródła zaznajomionego wraz ze sprawą) przejmował niemiecką kompanię Metaio zajmującą się właśnie tą technologią. Dokonania Metaio stanowią podstawę ARKit. Część byłych pracowników firmy odrabia obecnie w grupie "specjalnych projektów" dotyczących aparatu w sprzętach Apple’a.

Apple zdobył już od tamtego periodu kilka innych firm zajmujących się technologią rozszerzonej rzeczywistości. Niedawno ogłoszono przejęcie SensoMotoric Instruments, niemieckiej firmy, która zbudowała inteligentne okulary specjalizujące się w śledzeniu ruchów gałek ocznych. Branża była zaskoczona, bo o niemieckiej firmie nie było przedtem głośno.

Thomas Alt, były prezes Metaio, wydaje się być teraz dyrektorem działu zajmującym się strategicznymi zakupami przy Apple’u. Możliwe, że tym samym wynika przejęcie kolejnej niemieckiej firmy.

Apple wyszukuje nowych firm z parceli rozszerzonej rzeczywistości. Wielu pracowników Apple’a, w niniejszym osoby spośród Metaio, było niedawno dzięki Augmented World Expo po Kalifornii. Jest jednym z najpopularniejszych branżowych wydarzeń. Większość ogromnych firm technologicznych, w naszym Microsoft, Facebook czy Yahoo, wysyła tam swoich podwładnych.

Apple nie pojawiał się jednak na ewidencji firm biorących udział w wydarzeniu, a jego personel nie przedstawiali się jako osoby powiązane z gigantem z Cupertino. Firma odrzucić odpowiedziała na prośbę na temat komentarz.

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną  Informacje

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać
14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać