blisko

Międzynarodowy cybernalot policji. Ogromna sieć komputerów zombie wyłączona

  • Dom
  • Technologie
  • Międzynarodowy cybernalot policji. Ogromna sieć komputerów zombie wyłączona
Botnet Avalanche wyłączony. Straty sięgają setek milionów dolarów

Jeden z największych botnetów (sieć komputerów zombie) na świecie został zlikwidowany przez organy ścigania. Skala jego działania była faktycznie ogromna, że potrzeba było połączenia sił funkcjonariuszy i ekspertów z ponad trzydzieści krajów. Cyberprzestępców rozpracowywano za pośrednictwem 4 lata.

O całej akcji informuje Europol. Botnet Avalanche funkcjonował od czasu ok. siedmiu lat. Wykorzystywał ok. 500 tys. zainfekowanych maszyn dziennie. Funkcjonariusze zajęli lub zablokowali przeszło 800 tys. domen, z których dystrybuowane było złośliwe oprogramowanie. Po otwarciu załącznika do takiej wiadomości bądź kliknięciu w podejrzany adres internetowy komputer użytkownika zasilał szeregi pozostałych maszyn zombie. Eksperci szacują, że tygodniowo rozsyłano nawet milion zainfekowanych e-maili.

Przeszukano 37 placówek, zabezpieczono również 39 serwerów (8 z tych propozycji działało w Rumunii), następnych 221 dezaktywowano. Europol przekazuje, że aresztowano pięć nadrzędnych osób stojących za botnetem, choć nie podaje, po jakim kraju lub krajach. Zidentyfikowano ponad dwadzieścia rodzin złośliwego oprogramowania, które korzystały z botnetu, przy tym m. in. Pandabanker, URLzone, GozNym, Teslacrypt, XSWKit.

Ataki prowadzone z wykorzystaniem Avalanche uderzały w ofiary z ponad 180 państwa. Jak podaje amerykański CERT, wśród ofiar znalazło się 40 instytucji finansowych. Straty spowodowane przez wykorzystanie Avalanche szacowane są na tysiące milionów dolarów, chociaż funkcjonariusze nie podają detali.

Operacja zaczęła się w 2012 r. po Niemczech. Tam straty sięgały 6, 4 mln dol.

Eksperci zalecają na wszelki wypadek sprawdzić własne komputery. Jeśli przypominasz sobie, że z rozpędu kliknąłeś w dziwny załącznik mailowy czy wszedłeś w podejrzaną stronę, skorzystaj wraz z któregoś z narzędzi udostępnionych przez takie firmy jakim sposobem Microsoft, Eset, F-Secure lub Symantec. To darmowe przybory opracowane pod kątem głęboko ukrytego oprogramowania cyberprzestępczego, które zwykłe programy antywirusowe często pomijają.

W maju tego roku rosyjskie służby rozbiły największy gang hakerów w tym państwa. Zatrzymano 50 osób. Straty spowodowane przez cyberprzestępców sięgały 25, 3 mln dol. Rosjanie zablokowali operację, której celem była kradzież następnych 30 mln dol.

Tagi: cyberprzestępczość złośliwe oprogramowanie komputerowe malware haker Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

bank Pekao - strategia, współdziałanie z PZU i Aliorem

Bank Pekao - strategia, współdziałanie z PZU i Aliorem

Wiceprezes Pekao kierujący pracami zarządu Michał Krupiński "nie spodziewa się rewolucji" w strategii rozwoju agencji bankowej, ale planuje rozwinięcie kooperacji z PZU i Aliorem, m. in. w obrębie oferty ubezpieczeniowej i lokaty…...

Czytać
baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

Baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

- Nie było żadnego przetargu i nie było jakie możliwości ustawiać. Prowadziliśmy negocjacje ugodowe i handlowe. Nie ujawniono nam oferty LTR a mianowicie mówi w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kazimierski…...

Czytać