blisko

Brytyjczycy wprowadzają zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2040 r.

  • Dom
  • Technologie
  • Brytyjczycy wprowadzają zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2040 r.
Elektryczne samochody wyprą spalinowe. Wlk. Brytania wprowadza zakaz

Brytyjski minister środowiska Michael Gove zapowiedział po środę, że od 2040 roku w Wielkiej Brytanii będzie obowiązywał zakaz sprzedaży nowych silników spalinowych. Wówczas element rządowej strategii na rzecz zwalczania zanieczyszczenia powietrza.

Nowy zakaz zawiera samochody na paliwo i olej napędowy, a też pojazdy hybrydowe z elektrycznym motorem i silnikiem spalinowym. Jak podał dziennik "The Times", obecnie mniej niż 1 proc. aut w Wielkiej Brytanii wydaje się być napędzanych wyłącznie energią elektryczną.

Zgodnie z rządowymi planami władze lokalne pozostaną musiały przedstawić do końca marca 2018 roku podstawowe propozycje, które pozwolą w obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza (w szczególności dwutlenku azotu), a następnie pełny zamiar działania do końca r.. Wśród możliwych opcji istnieją m. in. wprowadzenie opłat za wjazd do środku miasta lub zmiana organizacji ruchu na taką, która to będzie zapobiegać tworzeniu się korków.

Rządowa strategia zakłada też m. in. stworzenie programu zniechęcającego do samochodów o silnikach spalinowych. Szczegółowe konsultacje społeczne mogą mieć rozpocząć się na wiosny br.

Jak podkreślono w uzasadnieniu decyzji, "zanieczyszczenie powietrza ma niepotrzebny i możliwy do uniknięcia o odcieniu ujemnym wpływ na zdrowie ludzi", a Wielka Brytania wydaje się być jednym z 17 krajów Ue, które nie spełniają rocznych celów emisji dwutlenku azotu.

Wielka Brytania wprowadza zakaz sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi od 2040 r.

Przedstawione za pośrednictwem Gove'a propozycje są realizacją programu wyborczego rządzącej po Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej, która w manifeście zapisała: "chcemy, żeby niemal każde samochody i furgonetki zostały bezemisyjne do 2050 roku".

Dzisiejsze plany nakreślają to, jak będziemy manipulować z władzami lokalnymi w celu zwalczania skutków zakażenia powietrza wywołanego przez przewóz. (... ) To pewien z elementów wartego trzech mld funtów rządowego programu mającego na celu oczyszczenie powietrza i obniżenie emisji.

Jak dodał, przy przyszłym roku rząd przedstawi również szerszą Strategię w rzecz Czystego Powietrza, która obejmie "wszystkie formy zanieczyszczeń", nie tylko wywołanych przez samochody.

Minister transportu Chris Grayling dodał, że "jest zdeterminowany, aby doprowadzić do zielonej rewolucji po transporcie", podkreślając, że rząd wydaje m. in. ok. 600 mln funtów w rozwój i przygotowanie ultraniskoemisyjnych pojazdów, które mogłyby okazać się używane już od 2020 roku.

Oprócz 255 mln funtów, które zostaną przekazane na współpracę spośród władzami lokalnymi, dodatkowe 100 mln funtów zostanie wydanych na modernizację autobusów w celu obniżenia emisji połączonych z transportem publicznym.

We wtorek producent modele BMW ogłosił, że planuje rozpoczęcie produkcji nowego pojazdu Mini, który będzie po całości napędzany energią elektryczną. Pierwsze pojazdy powinny wybrać się z fabryki w Cowley koło Oxfordu w 2019 roku.

Dwa tygodnie temu podobne do brytyjskich plany dotyczące wycofania spośród użycia silników spalinowych do odwiedzenia 2040 roku przedstawił też francuski prezydent Emmanuel Macron.

autostrada A1 za darmo. Za pośrednictwem wszystkie weekendy wakacji

Autostrada A1 za darmo. Za pośrednictwem wszystkie weekendy wakacji

Kierowcy ominą o tematyce historycznej miasto. Szybciej zakończono konstrukcję ważnej drogi Intratna konstrukcja polskich dróg. Kilkadziesiąt przedsiębiorstw walczy o kontrakty 107 mld złotych na drogi. Powstanie 3, 9 tys. km autostrad…...

Czytać
baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

Baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

- Nie było żadnego przetargu i nie było jakie możliwości ustawiać. Prowadziliśmy negocjacje ugodowe i handlowe. Nie ujawniono nam oferty LTR a mianowicie mówi w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kazimierski…...

Czytać