Twarde widelce, które nie osłabiły bitcoina

Category: Ogólnie Rzecz
17 lutego 2021
Nic Carter

Twarde widelce, które nie osłabiły bitcoina

Jakiś czas temu jedna z bardziej przemyślanych krytyki Bitcoina wyglądała tak:

„Jasne, bitcoinów brakuje, ale ponieważ sklonowanie oprogramowania i rozwidlenie go jest efektywne bezkosztowo, ogólnie rzecz biorąc, nie jest rzadkością. Forks stanowią skuteczne rozcieńczenie i sprawiają, że zobowiązanie systemu Bitcoin do twardej czapki jest nieistotne.

Nie było to wcale straszne. Przez chwilę w 2017 roku wydawało się, że Bitcoin był rozdrabniany co tydzień. Przyznam się, że poczułem ukłucie niepokoju, gdy bitcoin cash (BCH) został uruchomiony na Coinbase za 4000 USD i wydawało się, że istnieje realna możliwość, że może przewyższyć bitcoin. Jedną z osobliwości Bitcoina jest fakt, że każdy może bezkosztowo replikować swój zestaw UTXO i ubiegać się o przynależność do oryginalnego łańcucha. Niektórzy szczególnie pewni siebie promotorzy posunęli się nawet do twierdzenia, że ​​ich rozwidlenia faktycznie stanowią oryginalny Bitcoin, a spuścizna łańcuch jest oszustem.

Zapisz się do Money Reimagined, naszego biuletynu dotyczącego zakłóceń finansowych.

Gdyby którykolwiek z tych forków znacząco zyskał popularność w stosunku do Bitcoina, krytycy mieliby rację. Jaki jest sens sieci monetarnej, która przechodzi ciągły stan fragmentacji?

Felietonista CoinDesk Nic Carter jest partnerem w Castle Island Ventures, publicznym funduszu venture skupionym na blockchain z siedzibą w Cambridge w stanie Massachusetts. Jest także współzałożycielem Coin Metrics, startupu zajmującego się analizą blockchain.

Przypomniał mi o tym dyrektor generalny MicroStrategy, Michael Saylor, podczas jego niedawnego wystąpienia w podcastie Anthony’ego Pompliano. Saylor, pierwszy dyrektor generalny spółki publicznej, który przydzielił znaczną część bilansu swojej firmy do Bitcoin, powiedział:

Myślę, że twarde widelce to duża zaleta. Fakt, że Bitcoin przez to przeszedł i widzieliśmy, co się stało, i widzieliśmy, że społeczność będzie bronić Bitcoina, to daje osobie takiej jak ja pewność, że zainwestuje setki milionów dolarów w bitcoin. Nie chcę słyszeć, że masz nowy pomysł i denerwują Cię opłaty transakcyjne i chciałbyś wdrożyć inteligentne kontrakty i wszystko zmienić. […] Chcę usłyszeć, że zamierzacie bronić sieci aż do śmierci przed kimś, kto ją zepsuje lub naruszy w jakikolwiek sposób.

Patrząc z perspektywy czasu, jest teraz jasne, że widelce pretendenta zostały całkowicie odrzucone. To nie było coś, co było oczywiste w 2017 roku i wskazuje na ciągłe dojrzewanie bitcoinów jako aktywów pieniężnych o konsekwencjach.

Istnieje wiele sposobów pomiaru widoczności wideł, ale najprostszy jest ich łączne znaczenie gospodarcze. Kiedy dostosujesz się do free float (tak jak w przypadku, biorąc pod uwagę tylko jednostki, które faktycznie znajdują się w obiegu), BCH wynosi zaledwie 1,7% kapitalizacji rynkowej bitcoina, najniższego w historii od momentu powstania. Bitcoin sv (BSV) stanowi marny 1%.

Opłaty transakcyjne, stosowane w celu zagwarantowania trwałości dochodów górników, a tym samym długoterminowego bezpieczeństwa sieci, są solidne w bitcoinach (>700 tys. USD dziennie) i praktycznie nie istnieją w BCH i BSV (137 USD / dzień i 73 USD / dzień w ciągu ostatniego tygodnia, odpowiednio). Jeśli nie będą w stanie zebrać popytu na swoją przestrzeń blokową – a nie widzę żadnych katalizatorów, które mogłyby odwrócić ten trend – będą zmuszeni do ponownego wprowadzenia inflacji, scentralizowania podpisywania bloków lub opracowania nowego mechanizmu konsensusu.

A jeśli wyeliminujesz niepieniężne transakcje OP_RETURN (używane do wstawiania dowolnych danych do łańcucha blokowego), Bitcoin Cash rozlicza około 12000 transakcji dziennie, w porównaniu z Bitcoinami

Dla sieci, której podstawową propozycją wartości było znaczne zwiększenie podaży przestrzeni blokowej, aby realizować niskopłatową wizję Bitcoin peer-to-peer drobnej gotówki, jest to znaczące rozczarowanie. Trzy lata później podstawowa hipoteza Bitcoin Cash – że tańsza przestrzeń blokowa byłaby bardziej podatna na dynamiczny handel sieciowy – wygląda na bardziej odległą niż kiedykolwiek. Jak długo entuzjaści muszą odłożyć swoje marzenie, zanim przyznają, że mniejszościowy, w dużej mierze niezróżnicowany klon Bitcoina nie jest szczególnie atrakcyjną propozycją?

Dzisiaj BCH stoi w obliczu powstania i kolejnego ostrego rozwidlenia z powodu braku możliwości finansowania głównych deweloperów. W przeciwieństwie do Bitcoin nigdy nie opracował znaczącego systemu patronatu. Więc teraz niektórzy deweloperzy BCH przetrzymują łańcuch jako zakładnika i żądają wywłaszczenia górników w celu dofinansowania ich pracy. Zbliżający się twardy widelec jest konsekwencją założenia łańcucha na impuls secesyjny. Jeśli twoją reakcją na spory jest raczej rozwidlenie łańcucha niż ich rozwiązanie, prawdopodobnie skazujesz się na litanię przyszłych rozwidleń.

Odmawiając kompromisu w zakresie swoich kluczowych funkcji, Bitcoin zachował swój blask, unikając jednocześnie przechwytywania.

Wszystko to słabo wróży przyszłym widelcom mniejszościowym. Inwestorzy walczą w ostatniej wojnie. W miarę jak BCH, BSV i inne, bardziej marginalne rozwidlenia przestaną mieć znaczenie, będą bardzo nieufni wobec wszelkich nowszych wideł protestacyjnych.

W 2017 roku popularne było ogłoszenie, że Bitcoinem i innymi kryptowalutami rządzi możliwość wyjścia. Jeśli użytkownicy i inwestorzy nie zgadzali się z kierunkiem projektu, mogli go po prostu rozwidlić i zbudować coś bardziej odpowiadającego im, a przynajmniej tak się mówi. Zawsze mnie to denerwowało, ponieważ naturalnym końcowym stanem tego paradygmatu – jeśli doprowadzi się do jego logicznej konkluzji – byłby beznadziejny podział bazy użytkowników Bitcoina na dziesiątki marginalnie różnych plemion.

Wydaje się to nie do przyjęcia. Bitcoin jest zaprojektowany w taki sposób, że użytkownicy zgadzają się co do bardzo wąskiego zestawu zasad, w celu uzyskania globalnej konwergencji na zestawie UTXO. Im mniej miejsca na argumenty, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że projekt zostanie rozdarty przez niemożliwe do pogodzenia różnice między użytkownikami. Odmawiając kompromisu w zakresie swoich kluczowych funkcji, Bitcoin zachował swój blask, unikając jednocześnie przechwytywania.

Co ciekawe, właśnie ta nieelastyczność pozwala mu odwołać się do heterogenicznej bazy użytkowników. Użytkownicy bitcoinów nie muszą wierzyć w nic innego, jak tylko zalety solidnego, ograniczonego podaży i szybko regulującego się systemu pieniądza cyfrowego. Jak zauważa Saylor, sztywność Bitcoina nie jest wadą, ale jest źródłem siły i wiarygodności. Mówimy tutaj o dóbr pieniężnych: czymś, na co z pewnością możesz przeznaczyć swoje oszczędności przez dziesięciolecia. Stewardzi Bitcoina nie podchodzą do tego zadania lekko i to widać.

Teraz jest jasne, że zalety sieci Bitcoin są nie do pokonania. Gdyby Bitcoin miał zostać wyparty jako cyfrowy, dźwiękowy pieniądz, jego rywal musiałby być radykalnie inny, z dramatycznymi 10-krotnymi ulepszeniami w wielu kluczowych domenach. Bitcoin nie gwarantuje wygranej jako jedyny rozsądny pieniądz w Internecie. Ale przynajmniej możemy odłożyć do łóżka jedną starą krytykę.

Uwaga: podpis na drugim wykresie został poprawiony.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy