Ujemne stopy procentowe, wyjaśnione – i jak one działają

Ujemne stopy procentowe, wyjaśnione – i jak one działają
Category: Nasz Zespół
16 października 2020

Ujawnienie reklamodawcy

Jesteśmy niezależną porównywarką reklamową. Naszym celem jest pomoc w podejmowaniu mądrzejszych decyzji finansowych poprzez dostarczanie interaktywnych narzędzi i kalkulatorów finansowych, publikowanie oryginalnych i obiektywnych treści, umożliwiając bezpłatne przeprowadzanie badań i porównywanie informacji – tak, abyś mógł z pewnością podejmować decyzje finansowe.

Bankrate współpracuje z emitentami, w tym między innymi z American Express, Bank of America, Capital One, Chase, Citi i Discover.

Jak zarabiamy pieniądze.

Oferty, które pojawiają się na tej stronie pochodzą od firm, które nam wynagradzają. Ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie, w tym na przykład na kolejność, w jakiej mogą się pojawiać w kategoriach aukcji. Jednak ta rekompensata nie ma wpływu na publikowane przez nas informacje ani recenzje, które widzisz na tej stronie. Nie uwzględniamy wielu firm ani ofert finansowych, które mogą być dla Ciebie dostępne.

  • 3 lipca 2020 /
  • 8 min czytania

Mark Wilson / Getty Images

Podziel się tą stroną

Dzielić

W Bankrate staramy się pomóc Ci podejmować mądrzejsze decyzje finansowe. Chociaż przestrzegamy ścisłej rzetelności redakcyjnej, ten post może zawierać odniesienia do produktów naszych partnerów. Oto wyjaśnienie, w jaki sposób zarabiamy pieniądze.

Rzetelność redakcyjna

Bankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że Twoje interesy są dla nas najważniejsze. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe.

Kluczowe zasady

Cenimy Twoje zaufanie. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom dokładnych i bezstronnych informacji, a my stosujemy standardy redakcyjne, aby to zapewnić. Nasi redaktorzy i reporterzy dokładnie sprawdzają zawartość redakcyjną, aby upewnić się, że informacje, które czytasz, są dokładne. Utrzymujemy zaporę ogniową między naszymi reklamodawcami a naszym zespołem redakcyjnym. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od naszych reklamodawców.

Niezależność redakcyjna

Redakcja Bankrate pisze w imieniu CIEBIE – czytelnika. Naszym celem jest udzielenie najlepszych porad, które pomogą Ci podejmować mądre decyzje dotyczące finansów osobistych. Przestrzegamy ścisłych wytycznych, aby zapewnić, że reklamodawcy nie mają wpływu na nasze treści redakcyjne. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od reklamodawców, a nasze treści są dokładnie sprawdzane pod kątem dokładności. Niezależnie od tego, czy czytasz artykuł, czy recenzję, możesz ufać, że otrzymujesz wiarygodne i niezawodne informacje.

Jak zarabiamy pieniądze

Masz pytania dotyczące pieniędzy. Bankrate ma odpowiedzi. Nasi eksperci pomagają Ci opanować Twoje pieniądze od ponad czterech dekad. Nieustannie staramy się zapewniać konsumentom fachowe porady i narzędzia potrzebne do odniesienia sukcesu przez całe życie.

Bankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że nasze treści są uczciwe i dokładne. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe. Treści tworzone przez naszą redakcję są obiektywne, oparte na faktach i nie mają na nie wpływu nasi reklamodawcy.

W przejrzysty sposób wyjaśniamy, w jaki sposób możemy zapewnić Ci wysokiej jakości treści, konkurencyjne ceny i przydatne narzędzia, wyjaśniając, w jaki sposób zarabiamy.

Bankrate.com to niezależny, wspierany przez reklamy wydawca i porównywarka. Otrzymujemy wynagrodzenie w zamian za umieszczenie sponsorowanych produktów i usług lub kliknięcie przez Ciebie niektórych linków zamieszczonych w naszej witrynie. Dlatego ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak, gdzie iw jakiej kolejności pojawiają się produkty w kategoriach aukcji. Inne czynniki, takie jak nasze własne zasady dotyczące zastrzeżonej witryny internetowej oraz to, czy produkt jest oferowany w Twojej okolicy, czy w wybranym przez Ciebie zakresie oceny kredytowej, również mogą mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Chociaż staramy się oferować szeroką gamę ofert, Bankrate nie zawiera informacji o każdym produkcie lub usłudze finansowej lub kredytowej.

Uzyskaj spersonalizowane rekomendacje bankowe w 3 prostych krokach.
Zaczynaj

Wyobraź sobie świat, w którym płacisz bankowi za trzymanie gotówki, a bank płaci ci za zaciągnięcie pożyczki. To nie jest alternatywny wymiar – podobno tak się dzieje, gdy stopy procentowe stają się ujemne.

Ujemne stopy procentowe to niekonwencjonalna koncepcja ekonomiczna, która może wywrócić świat bankowości do góry nogami. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell wielokrotnie dyskutował o pomyśle poniżej zera kosztów pożyczki w USA, chociaż konsumenci mogą już czuć się nieprzyjemnie blisko tej rzeczywistości, ponieważ rentowności obligacji spadają do rekordowo niskich poziomów, a Fed obniża stopy procentowe do zera.

Banki centralne w Europie i Japonii już zmniejszyły się do ujemnego poziomu, a rentowności krótkoterminowych bonów skarbowych, których termin zapadalności nie przekracza jednego roku, spadły poniżej zera. Ale jest napisany drobnym drukiem: te zasady często dają mieszane rezultaty i mogą powodować więcej problemów, niż rozwiązują.

„To odpowiednik rzucania czymś w ścianę przez bank centralny, aby sprawdzić, czy się przyczepi” – mówi Greg McBride, CFA, główny analityk finansowy Bankrate. „Dlatego ujemne stopy procentowe nie okazały się skuteczne. Wciąż są niczym więcej niż eksperymentem ”.

Oto, co musisz wiedzieć o ujemnych stopach procentowych, w tym o ich działaniu i wpływie na Ciebie, niezależnie od tego, czy jesteś pożyczkobiorcą, oszczędzającym czy inwestorem.

Co to są ujemne stopy procentowe?

Ujemne stopy procentowe są dokładnie tym, na co wyglądają – wtedy, gdy stopa procentowa spada poniżej 0 procent. Mogą one przyjść z dwóch różnych perspektyw: rentowności obligacji i papierów skarbowych mogą spaść do wartości ujemnej, podobnie jak stopa funduszy federalnych, główna dźwignia kierująca gospodarką przez Fed.

Ten koszt kredytu jest punktem odniesienia dla innych stóp w całej gospodarce. Kiedy Fed głosuje za jej podniesieniem, zaciągnięcie pożyczki staje się droższe, co spowalnia wzrost. Kiedy urzędnicy decydują się go obniżyć, staje się tańszy, napędzając gospodarkę do przodu i działając jako impuls do wzrostu.

Wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale nie jest tak niemożliwe, jak się wydaje. Dług publiczny w kilku rozwiniętych gospodarkach już teraz znajduje się na ujemnym terytorium, np. W Niemczech, Francji, Danii i Holandii. W Belgii były też kiedyś poniżej zera.

W międzyczasie szwedzki Riksbank, najstarszy bank centralny na świecie, jako jeden z pierwszych wprowadził tzw. Ujemną stopę procentową, kiedy ogłosił w 2009 r., Że pobierze od banków opłaty za przechowywanie depozytów. Jednak z technicznego punktu widzenia bank centralny Danii w 2012 r. Jako pierwszy obniżył swoją kluczową stopę procentową poniżej zera. Obecnie stopa procentowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dla depozytów wynosi minus 50 punktów bazowych, podczas gdy docelowa krótkoterminowa stopa procentowa Banku Japonii (BOJ) wynosi minus 10 punktów bazowych.

„Ujemne stopy procentowe są jednym z niekonwencjonalnych narzędzi politycznych [używanych] od czasu globalnego kryzysu finansowego” – mówi David Lebovitz, dyrektor wykonawczy i strateg globalnego rynku w JP Morgan Asset Management. „Jeśli spojrzysz na jakiś tradycyjny podręcznik dotyczący dochodów, nie ma tam żadnej wzmianki o ujemnych stopach procentowych. To był eksperyment na przestrzeni ostatniej dekady, w którym głównymi graczami byli tacy ludzie jak EBC i bank centralny Szwecji ”.

Jak działają stawki ujemne

Ujemne stopy procentowe działają w odwróconym świecie bankowości. Zamiast płacenia przez bank za zaparkowanie gotówki na koncie oszczędnościowym lub świadectwie depozytowym (płytach CD), będziesz (teoretycznie) musiał zapłacić, aby zatrzymać gotówkę. Pomyśl o tym jak o opłacie za przechowywanie. I zamiast płacić odsetki od pożyczki, jeśli wyjdziesz i kupisz samochód, (podobno) zarobisz trochę pieniędzy przy ujemnych stopach procentowych.

„To wywraca model bankowy do góry nogami” – mówi McBride.

Ujemne stawki dla konsumentów nie zdarzają się tylko jeden dzień. Prawdopodobnie zostałby ustalony na podstawie stopy procentowej ustalonej przez Fed: stopy funduszy federalnych. Gdyby urzędnicy zdecydowali się obniżyć ten referencyjny koszt pożyczki, zdecydowaliby się na pobranie od banków opłaty za parkowanie ich rezerw na kontach w Fed. Banki przeniosłyby następnie tę polisową stopę na produkty konsumenckie, co oznacza, że ​​została ona przefiltrowana do reszty gospodarki.

„Ujemna stopa oznacza, że ​​bardziej interesuje Cię zwrot kapitału niż zwrot z kapitału” – mówi Lebovitz.

To tylko część obrazu. Rentowności obligacji mogą również oferować ujemny zwrot netto, z pomocą lub bez pomocy Fed. Aby wyjaśnić dlaczego, ważne jest, aby pamiętać, jak ogólnie działają rentowności obligacji: kiedy ceny rosną, zwrot z nich generowany spada, co oznacza, że ​​zwiększony popyt może spowodować spadek rentowności poniżej 0 procent. Ale technicznie rzecz biorąc, obligacja przynosząca ujemne dochody to po prostu taka, która zwraca mniej pieniędzy niż to, co zostało wydane na początkową inwestycję.

„Ujemna rentowność obligacji nie oznacza, że ​​pożyczkodawca musi zapłacić pożyczkobiorcy stopę kuponu” – mówi McBride. „Oznacza to po prostu, że cena została zaoferowana tak wysoko, że nawet przy dochodzie z kuponu przez cały okres obowiązywania obligacji, nadal nie osiągniesz zysku, gdy odzyskasz kapitał w terminie zapadalności”.

Jaki jest cel stawek ujemnych?

Banki centralne i inne kraje wprowadziły ujemne stopy procentowe z różnych powodów – głównie z ekonomicznego punktu widzenia rezerwując je na najbardziej rozpaczliwe czasy. Są reklamowane jako metody pobudzania intensywnych pożyczek i wydatków, podnoszenia inflacji z powrotem do celu i dewaluacji krajowej waluty, pobudzając handel.

Wychodząc z Wielkiej Recesji, banki centralne na całym świecie walczyły o ożywienie swoich gospodarek. Podczas gdy Fed obniżył stopy procentowe do zera i wprowadził masowy program skupu obligacji w celu obniżenia długoterminowych stóp procentowych, EBC i bank BOJ skupiły się na czymś więcej.

Obawiając się pułapki deflacyjnej, te banki centralne zaczęły obstawiać, że ujemne stopy procentowe pobudzą intensywne pożyczki i wydatki. W końcu dlaczego konsument wolałby trzymać pieniądze na koncie w banku, skoro mógłby pożyczać pieniądze i czerpać zyski? I dlaczego bank nie miałby pożyczać przedsiębiorstwom i konsumentom, skoro zostaliby ukarani za trzymanie gotówki w Fed?

„Pomysł sprowadzenia stóp procentowych i stóp procentowych w szerokim zakresie na terytorium ujemne ma tak naprawdę na celu stymulowanie przepływu kredytów i zasadniczo zachęcenie konsumentów i inwestorów do podejmowania ryzyka” – mówi Lebovitz. „Ma to zachęcić ludzi do pożyczania pieniędzy i podejmowania większego ryzyka”.

Jeszcze trudniejsze było to, że urzędnicy wysunęli teorię, że ujemne stopy mogą spowodować dewaluację krajowej waluty. Wypchnęłoby to inwestorów zagranicznych i spowodowałoby wzrost popytu na eksport kraju. To był główny temat do dyskusji dla prezydenta Donalda Trumpa – jeden z głównych powodów, dla których naciskał na urzędników w całym 2019 roku, aby obniżyli stawki do „zera lub niżej”.

Jakie są główne konsekwencje ujemnych stóp procentowych?

Eksperci twierdzą, że ujemne stopy procentowe nie zawsze prowadzą do rezultatów, które sugeruje teoria ekonomiczna, budząc obawy o paniki bankowe i rentowność, jeśli kiedykolwiek zostaną wdrożone.

Pożyczkodawcy chcą otrzymać rekompensatę za udzielenie pożyczki potencjalnie ryzykownemu pożyczkobiorcy. Oznacza to, że gdyby zyski stały się ujemne, byłoby mało prawdopodobne, abyś zapłacił za zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub kredytu samochodowego, a tym bardziej banki mogą nie chcieć wypisywać tych pożyczek, mówi McBride.

„Nie chcą tego robić z biznesowego punktu widzenia” – mówi McBride. „Stawki mogą być niskie, ale nie eliminuje to ryzyka pożyczek”.

Teoretycznie jednak pożyczkobiorcom o niższym ryzyku zaciągnięcie pożyczki o skromnie ujemnej stopie procentowej, co miało miejsce w Szwajcarii, może ujść na sucho, mówi Bill English, profesor finansów w Yale School of Management, który spędził ponad 20 lat w Karmiony.

Pożyczkodawcy zarabiają również na stopach procentowych. Taka polityka może ograniczać ich zyski, ostatecznie zniechęcając ich do jeszcze większego zaciągania kredytów, co może niepotrzebnie spowolnić gospodarkę. Tak było w obecnych krajach, w których utrzymały się ujemne stopy.

Istnieje również wyraźna obawa, że ​​produkty konsumenckie o ujemnej rentowności mogą spowodować paniki bankowe. Ludzie wolą trzymać pieniądze pod materacem, gdzie stopa procentowa wynosi co najmniej 0 procent. To sprawiło, że banki niechętnie przenosiły ujemne stopy procentowe.

Inną obawą jest to, że zbyt niska ujemna stopa funduszy federalnych może zniechęcić banki do utrzymywania depozytów w Fed, mówi Anglik. Zamiast tego mogliby zdecydować się na konwersję swoich rezerw na walutę, co mogłoby nadwerężyć system finansowy. Eksperci często nazywają to „współczynnikiem odwrócenia”.

I tak jak Fed miał trudności z podniesieniem stóp w 2018 r. W okresie solidnego wzrostu gospodarczego, tak ciężko jest wstrząsnąć cyklem ujemnych stóp procentowych, gdy tylko się zacznie. EBC, Bank BOJ i Bank Szwajcarii nadal znajdują się w strefie ujemnej, pomimo zakończenia recesji ponad dziesięć lat temu. Eksperci twierdzą, że ich gospodarki nie są obecnie w lepszej kondycji niż przed wdrożeniem tej polityki.

„Jeśli popyt się zmaterializuje i zobaczysz przepływ kredytów w gospodarce, możesz cofnąć stopy procentowe z ujemnego terytorium” – mówi Lebovitz. „Teraz są skazani na ujemne stawki. Widzieliśmy, jak rzucają ręce w górę i mówią: „To nie jest tak naprawdę zwiększanie inflacji i ożywianie wzrostu gospodarczego poprzez zwiększanie podejmowania ryzyka”.

Inni byli i obecni bankierzy centralni również ostrzegali przed potencjalnymi problemami gospodarczymi, głównie ze względu na to, że nie ma wystarczających badań, aby sugerować, czy ujemne stopy mogą pomóc.

Fed nie „chce ryzykować, osłabiając rentowność w sektorze bankowym lub przenosząc stopy procentowe na ujemne terytorium bez dowodów”, mówi Lebovitz. „Naprawdę musieliby być pozbawieni kul i chwytać się słomek”.

Jak negatywne stawki wpłyną na Ciebie

Nie wygląda na to, żeby w najbliższym czasie w Stanach Zjednoczonych wystąpiły ujemne stopy procentowe. Mimo to, gdyby sprawy potoczyły się naprawdę źle, English mówi, że mógłby sobie wyobrazić, że Fed zmieni nastrój.

Jeśli tak się stanie, osoby oszczędzające lub utrzymujące się ze stałego dochodu zostaną pozostawione w tyle, tak jak oszczędzający i emeryci nie skorzystaliby z ponad dekady bardzo niskich stawek.

„Pomyśl o tym, ile dzisiaj otrzymujesz na swoim koncie czekowym i wyobraź sobie, że polegasz na tym, aby finansować swoje codzienne działania” – mówi Lebovitz. „Jeśli uważasz, że stawki zerowe powodują problem dla takich ludzi, stawki ujemne zaostrzą go”.

Banki jednak częściej pobierają od klientów opłaty niż zewnętrznie ujemną stopę procentową, ponieważ łatwiej jest się komunikować, mówi Gary Zimmerman, założyciel i dyrektor generalny MaxMyInterest.com. Im większe saldo, tym mniej bank będzie chciał twoich pieniędzy. Firmy pływają w depozytach i walczą o znalezienie dochodowych, wiarygodnych sposobów udzielania pożyczek, co oznacza, że ​​będą zmuszone do odwrócenia się i zaparkowania tych środków z powrotem w Fed za odpowiednią cenę.

„Głównym celem ujemnych stóp procentowych byłoby zachęcenie banków do odwrócenia się i pożyczenia pieniędzy” – mówi Zimmerman. „Problem w tym, że po prostu nie ma wystarczająco dobrych możliwości pożyczkowych”.

Jednak posiadacze obligacji o ujemnych dochodach wydają się wierzyć, że istnieje sposób na oszukanie systemu. Kupowanie obligacji poniżej zera i utrzymywanie jej do terminu zapadalności to gwarantowany sposób na utratę pieniędzy, ale jeśli sprzedasz ją w miarę wzrostu cen, zarobisz więcej gotówki, jednocześnie zatrzymując inwestycję w bezpieczną przystań.

„Ludzie kupujący obligacje po ujemnych stopach procentowych ryzykują, że kurs spadnie” – mówi McBride. „Jeśli utrzymają termin zapadalności, zagwarantują stratę”.

Najważniejsze jest to, że konsumenci nie skorzystają na tej polityce, mówi McBride. Kontynuuj zakupy, aby uzyskać najlepszą stawkę i konto na rynku. A nawet jeśli banki obniżą rentowność do zera, nadal lepiej jest trzymać pieniądze w banku niż wkładać je pod materac, mówi.

„Jest objęty ubezpieczeniem federalnym i jesteś całkowicie chroniony przed utratą” – mówi McBride. „Włożyłeś te pieniądze pod materac, nie chronisz przed utratą ani kradzieżą”.

Ucz się więcej:

Zdjęcie wyróżnione autorstwa Marka Wilsona z Getty Images.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy