blisko

Temat: Czechy

Czeski rząd daje podwyżki emerytom i urzędnikom  Informacje

  • Czechy: bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym
  • Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina o zasadach
  • "Salmonella po wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole
  • Prawny spór o Krecika. "Chciałam nadal cieszyć dzieci"
  • Zielone światło od premiera. Odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu dla czeskich Kościołów są opodatkowane

Emerytury Czechów będą rosły w szybszym tempie. Taką decyzję podjęła w piątek niższa pokój czeskiego parlamentu. Wzrost nakładów państwa oznacza odejście od polityki poprzedniego, centroprawicowego rządu.

Niższa izba czeskiego parlamentu zatwierdziła w piątek zwiększenie tempa wzrostu emerytur. Wiąże się to wraz z zwiększeniem wydatków państwa jak i również odwróceniem oszczędnościowego programu, który to wprowadził poprzedni centroprawicowy rząd.

Reuters: Czechy przeciwne zakupom gazu dla UE przez jeden organ

Bez zaciskania pasa

Przegłosowana dziś ustawa przywraca pełną waloryzację świadczeń w porównaniu do inflacji. Wcześniej emerytury rosły, ale tylko o jedną trzecią wartości postępu cen. Dodatkowo świadczenia będą również podniesione o jedną trzecią wzrostu realnych płac.

Centrolewicowy rząd ocenia, że korzystne dla emerytów zmiany będą kosztowały budżet równoczesne 266 mld dolarów, to znaczy około 0, 1 proc. PKB w 2015 roku. Średnia miesięczna emerytura jak i również renta w Czechach wzrośnie o 205 koron do odwiedzenia 11 tys. koron, to znaczy 540 dolarów.

Karlowe Wary na skraju upadku. Uzdrowisko tęskni za Rosjanami

Podwyżki w budżetówce

Ustawę podwyższającą wysokość wypłacanych emerytur musi jeszcze wybrać Senat, czyli wyższa izba czeskiego parlamentu. Rząd zgodził się również na wzrost płac w sektorze społecznym. Pensje m. in. urzędników wzrosną o 3, pięć proc.

australia chce mocniej walczyć spośród terroryzmem

Australia chce mocniej walczyć spośród terroryzmem

Australijski parlament uchwalił w czwartek, 1 grudnia, ustawę umożliwiającą bezterminowe przetrzymywanie w więzieniach ludzi skazanych za terroryzm na odsiedzeniu przez nich kar. O tym, czy egzystują oni nadal zagrożenie gwoli społeczeństwa…...

Czytać
atom, gaz, OZE i raz za razem mniej węgla. Przyszłość energetyczna Polski 2050  Informacje

Atom, gaz, OZE i raz za razem mniej węgla. Przyszłość energetyczna Polski 2050 Informacje

ArcelorMittal wyłączy wysoki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać