blisko

Temat: Czechy

Czeski rząd daje podwyżki emerytom i urzędnikom  Informacje

  • Czechy: bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym
  • Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina o zasadach
  • "Salmonella po wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole
  • Prawny spór o Krecika. "Chciałam nadal cieszyć dzieci"
  • Zielone światło od premiera. Odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu dla czeskich Kościołów są opodatkowane

Emerytury Czechów będą rosły w szybszym tempie. Taką decyzję podjęła w piątek niższa pokój czeskiego parlamentu. Wzrost nakładów państwa oznacza odejście od polityki poprzedniego, centroprawicowego rządu.

Niższa izba czeskiego parlamentu zatwierdziła w piątek zwiększenie tempa wzrostu emerytur. Wiąże się to wraz z zwiększeniem wydatków państwa jak i również odwróceniem oszczędnościowego programu, który to wprowadził poprzedni centroprawicowy rząd.

Reuters: Czechy przeciwne zakupom gazu dla UE przez jeden organ

Bez zaciskania pasa

Przegłosowana dziś ustawa przywraca pełną waloryzację świadczeń w porównaniu do inflacji. Wcześniej emerytury rosły, ale tylko o jedną trzecią wartości postępu cen. Dodatkowo świadczenia będą również podniesione o jedną trzecią wzrostu realnych płac.

Centrolewicowy rząd ocenia, że korzystne dla emerytów zmiany będą kosztowały budżet równoczesne 266 mld dolarów, to znaczy około 0, 1 proc. PKB w 2015 roku. Średnia miesięczna emerytura jak i również renta w Czechach wzrośnie o 205 koron do odwiedzenia 11 tys. koron, to znaczy 540 dolarów.

Karlowe Wary na skraju upadku. Uzdrowisko tęskni za Rosjanami

Podwyżki w budżetówce

Ustawę podwyższającą wysokość wypłacanych emerytur musi jeszcze wybrać Senat, czyli wyższa izba czeskiego parlamentu. Rząd zgodził się również na wzrost płac w sektorze społecznym. Pensje m. in. urzędników wzrosną o 3, pięć proc.

cBA: trzy osoby aresztowane ws. korupcji w Elektrowni Szczecin

CBA: trzy osoby aresztowane ws. korupcji w Elektrowni Szczecin

Trzy osoby są aresztowane na okres kilku miesięcy ws. korupcji po Elektrowni Szczecin – poinformowało Centralne Biuro Śledcze. Po piątek zatrzymano w naszej sprawie 12 osób u dołu zarzutem m. in. odbierania korzyści…...

Czytać
będzie łatwiej wydobywać gaz wraz z łupków. Sejm uchwalił ustawę  Informacje

Będzie łatwiej wydobywać gaz wraz z łupków. Sejm uchwalił ustawę Informacje

Sejm uchwalił we wtorek ustawę dotyczącą wydobycia gazu z łupków. Przewiduje ona uproszczenie procedury przyznawania koncesji dla firm poszukujących i wydobywających to paliwo. W ocenie rządu nowe prawo przyspieszy czynności nad poszukiwaniem…...

Czytać