blisko

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Hiszpańskie papiery biją niechlubny rekord  Informacje

  • Eurogrupa naciska na Ateny
  • Portugalczyk nowym szefem eurogrupy
  • Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek
  • EBC i KE: Polska nie wydaje się gotowa do przyjęcia zbiorowej waluty
  • Grecja znów straszy. "Nie będziemy w dzieje dokonać kolejnej płatności"

Oprocentowanie papierów dłużnych Portugalii osiągnęło w poniedziałek szczytowy poziom od początku bycia strefy euro. Wśród ekonomistów rosną obawy, że Madryt, tak jak Ateny, zmuszony będzie zwrócić się do UE o pakiet pomocowy, by uniknąć niewypłacalności a mianowicie pisze Associated Press.

Rentowność 10-letnich obligacji rządu Hiszpanii osiągnęła w poniedziałek rekordową wysokość 7, 55 proc. To najwyższe oprocentowanie długu suwerennego w relacji strefy euro. Uważa się, że przy takiej rentowności obligacji państwo może służyć koszty długu tylko poprzez kilka miesięcy - wyjaśnia Associated Press.

Niemcy bogacą się dzięki kryzysie w strefie €

Notowania hiszpańskiej giełdy spadły początkowo w poniedziałek na temat 5 proc., ale odbiły się nieco, gdy hiszpański regulator rynku giełdowego zawiesił na trzy miesiące szansę grania na straty, czyli tzw. krótkiej sprzedaży działaniu. Do wzrostu niepokoju o kondycję Hiszpanii przyczynił się też, tamtejszy bank kierowniczy, który poinformował, że po drugim kwartale tego roku kalendarzowego gospodarka skurczyła się na temat 0, 4 proc. Wedle prognoz rządowych trend tego typu utrzyma się do 2013 roku.

Jest 40 mld euro dla Francji. Wypłacą do końca miesiąca

Inwestorzy martwią się również o to, że całkowicie to rząd w Madrycie będzie musiał ponieść koszta ratowania hiszpańskich banków jak i również regionów. Jeśli koszty długu Hiszpanii będą rosnąć, rząd może znaleźć się przy takiej sytuacji jak przedtem Grecja, Irlandia i Czechy, czyli stracić możliwość zyskiwania pieniędzy na rynkach. Oznaki paniki na rynkach - jak podał w poniedziałek CNN - pojawiły się niedługo po uzgodnieniu za pośrednictwem ministrów finansów strefy euro planu i warunków pomocy dla banków Hiszpanii, który to przewiduje wsparcie do stu mld euro. Dokładna wysokość pożyczki ma być znakomita we wrześniu, po skończeniu audytu banków.

Pomoc na rzecz Hiszpanii ma być udzielona z obecnego tymczasowego funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF), a następnie ma stanowić przeniesiona do stałego Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS) z brakiem tzw. statusu seniority. Tego typu status oznacza, że po razie niewypłacalności kraju, który pożycza od EMS, wcześniej byliby zaspokajani udziałowcy owego funduszu, a dopiero potem wierzyciele prywatni. Brak statusu seniority miał poprawić atrakcyjność obligacji hiszpańskich dla własnych inwestorów.

Eurostat: bezrobocie na terytorium polski bez zmian. W Hiszpanii dramat

Jednak prywatni inwestorzy obawiają się, że obowiązek ratowania sektora bankowego spadnie ostatecznie na rząd. Komisja Europejska jak i również eurogrupa nie wspomniały bowiem o bezpośrednim dokapitalizowaniu hiszpańskich banków, co mogłoby odciążyć statystyki długu Hiszpanii. Dzięki czerwcowym szczycie UE przywódcy postanowili, że będzie wówczas możliwe, gdy będzie ustanowiony wspólny nadzór bankowy. Propozycja KE w tej sprawie jest spodziewana po wczasach.

Pożyczka dla Hiszpanii w rekapitalizację banków ma okazać się spłacona maksymalnie w ciągu 15 lat. Hiszpański minister finansów Luis de Guindos powiedział w poniedziałek, iż jego kraj nie zostanie zmuszony prosić o pęk pomocowy ratujący Madryt przed niewypłacalnością. Dodał też, iż niepokój na rynku jest odbiciem braku wiary akcjonariuszy w trwałość unii walutowej.

ceny wody na lotniskach pod lupą UOKiK-u

Ceny wody na lotniskach pod lupą UOKiK-u

Nawet sześć razy więcej niż w prostym sklepie trzeba zapłacić na polskich lotniskach za 0, 5 l butelkę nawadniania. Pasażerowie nie kryją oburzenia. - Woda powinna okazać się za darmo…...

Czytać
ceny prądu w 2019 r.. Rząd zapewnia, że podwyżek nie będzie

Ceny prądu w 2019 r.. Rząd zapewnia, że podwyżek nie będzie

Ustawa o wartościach prądu do poprawy. Zielone światło od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać