blisko

Temat: Inflacja i stopy procentowe

Eksperci prognozują: Raty kredytów wciąż będą spadać  Informacje

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

W ciągu minionego półrocza raty złotowych pożyczek hipotecznych zmalały średnio o ponad 13 proc. Zdaniem ekspertów bankowych w kolejnych miesiącach tendencja spadkowa utrzyma się. Nie wszyscy jednak od momentu razu będą się napawać niższymi ratami.

Po cięciu stóp procentowych przy ostatnią środę o 25 pkt bazowych, główna stopa procentowa wynosi 3, 70 proc. Zdaniem wielu ekonomistów w marcu może dotrzeć do kolejnego cięcia stóp.

Będzie taniej

Dla statystycznego Kowalskiego, który zaciągnął kredyt hipoteczny w zł, oznacza to m. in. niższe raty.

Stopy procentowe w rów. Kredyty powinny stanieć

- Każda obniżka stóp procentowych przez RPP pociąga zbyt sobą obniżkę stóp w rynku, a co zbyt tym idzie także bankowych stóp bazowych, będących jedną ze składowych oprocentowania kredytów hipotecznych. W przypadku dalszych obniżek stóp procentowych przez RPP stopy bazowe w instytucjach finansowych będą także obniżały się i w związku spośród tym raty kredytów będą spadać - powiedział szef Pionu Kredytów Konsumpcyjnych i Bankowości Hipotecznej w Agencji bankowej Pekao Remigiusz Falkowski.

Wtóruje mu dyrektor odpowiadający za kredyty i ubezpieczenia w ING Banku Śląskim Marcin Giżycki. - Dla kredytów hipotecznych i kredytów dla przedsiębiorców oprocentowanie wydaje się być oparte na stawce WIBOR i marży. Obniżka stóp przekłada się na przewagi dla kredytobiorców w formie niższego oprocentowania kredytu, a co za tym zmierza - na obniżenie wydatków kredytu i miesięcznej koszty - wskazał. Dodał, iż sukcesywny spadek oprocentowania przekłada się coś więcej niż na tańszy kredyt, ale także dzięki większą zdolność kredytową klientów.

WIBOR najważniejszy

Analityk Open Finance Marcin Krasoń powiedział, że najpopularniejszą podstawą wyznaczania

Belka zaznacza: Będą kolejne cięcia stóp

oprocentowania kredytów hipotecznych w zł jest stawka trzymiesięcznego WIBOR-u, a ta od wczasów 2012 r. praktycznie bez przerwy spada. - Od momentu szczytu wskaźnik obniżył się już o ponad 130 pkt bazowych. Dla osób spłacających kredyty hipoteczne w zł, przez pół roku raty kredytu rozłożonego na trzydzieści lat spadły o przeszło 13 proc., czyli 85 zł za każde 100 tys. zł kredytu. W przypadku spłacania 300 tys. złotych oznacza to miesięczną gospodarność na poziomie ponad 250 złotych - podkreślił.

Dodał, że prognozy rynkowe mówią o dalszym spadku WIBOR-u i jest szansa, iż w perspektywie dwóch miesięcy może on wynieść ok. 3, 5 proc. wobec 3, 82 proc. dziś. - Taki poziom oznaczałby, że wysokość rat spadłaby o około 105 złotych za każde pożyczone 100 tys. zł kredytu, w stosunku do poziomu rat z sezonu wakacji 2012 r. a mianowicie wskazał.

Zaznaczył aczkolwiek, że w każdym agencji bankowej skala obniżek i czas ich wejścia w żywot są inne. - Organizacje mają bowiem własne wzory na wyliczanie oprocentowania - czasem jego aktualizacja posiada miejsce co miesiąc, a czasem co trzy miesiące. W wielu bankach styczniowa i lutowa obniżka stóp zostanie uwzględniona dopiero dzięki przełomie marca i kwietnia, gdy rozpocznie się nowy kwartał kalendarzowy - tłumaczył.

W niektórych instytucjach finansowych oprocentowanie jest uaktualniane jeszcze rzadziej, np. co pół roku, na podstawie zapłaty sześciomiesięcznego WIBOR-u.

Druga strona medalu

Obniżki stóp procentowych to jednak nie zaakceptować tylko tańsze raty kredytów, ale również niższe oprocentowanie depozytów lokowanych w bankach. - Obniżki stóp procentowych przez bank centralny sprawiają, że

Branża budowlano-remontowa w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić?

ogólne oprocentowanie depozytów spada, jednak nie jawi się być to proces automatyczny, an odsetki od różnych produktów spadają w różnym tempie - zaznaczył dyrektor Departamentu Oszczędności w ING Instytucji finansowej Śląskim Daniel Szewieczek.

Dodał, że decyzje na temat obniżeniu stóp podstawowych od razu dotykają depozytów terminowych, jakich oprocentowanie jest stałe. a mianowicie Przy ustalaniu oprocentowania oryginalnych lokat banki odnoszą się często do stóp WIBID na rynku międzybankowym, które zmieniają się wraz ze spodziewanymi i podjętymi decyzjami banku centralnego - wskazał.

Inaczej sytuacja wygląda przy przypadku kont oszczędnościowych, których oprocentowanie zmienia się bardzo rzadko. - Banki, dysponując pieniędzmi klientów bez określonego terminu wypłaty środków, mogą wykorzystać je w sposób dający korzystniejsze stopy zwrotu. Za pomocą temu oprocentowanie kont oszczędnościowych jest stabilne, an obok spadkach stóp rynkowych odsetki z kont oszczędnościowych spadają wolniej - powiedział.

arabia Saudyjska nic nie straci na pozoumieniu OPEC

Arabia Saudyjska nic nie straci na pozoumieniu OPEC

Na środowym spotkaniu w Wiedniu OPEC zgodziło się wreszcie na obniżkę produkcji ropy. To główna przeprowadzona przez kartel obniżka od 2008 roku, zaś w dodatku znaczący przełom w realizowanej przez 2 lata strategii…...

Czytać
apple szykuje się na śmierć iPhone’a

Apple szykuje się na śmierć iPhone’a

iPhone może być najbardziej udanym produktem wszech okresów. Apple sprzedał łącznie przeszło miliard urządzeń tej serii, a firma trafiła dzięki temu na szczyt listy najbardziej wartościowych marek otoczenia. Apple…...

Czytać