blisko

Będzie łatwiej wydobywać gaz z łupków. Sejm uchwalił ustawę

Będzie łatwiej wydobywać gaz wraz z łupków. Sejm uchwalił ustawę  Informacje

Sejm uchwalił we wtorek ustawę dotyczącą wydobycia gazu z łupków. Przewiduje ona uproszczenie procedury przyznawania koncesji dla firm poszukujących i wydobywających to paliwo. W ocenie rządu nowe prawo przyspieszy czynności nad poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego.

Za przyjęciem nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego głosowało 283 posłów, 5 było przeciwnych, a 144 wstrzymało się od głosu.

Mniej formalności na początek

Podatkiem w łupki. Podatki i opłaty zabiorą 60 proc. profitów

Nowe przepisy przewidują, że badania geofizyczne zostanie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez potrzeby ubiegania się o koncesję. Zamiast dotychczasowych kilku typów koncesji nowelizacja wprowadza jeden - koncesję poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą. Wydobycie na części obszaru objętego koncesją będzie można rozpocząć przed zakończeniem poszukiwań po innej części. Zachowane zostaną jednocześnie prawa nabyte dotychczasowych koncesjonariuszy.

Najważniejsza z modyfikacyj odrzuconych przez Sejm - autorstwa PiS - dotyczyła przywrócenia do projektu ustawy koncepcji NOKE, czyli Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych.

Piotr Naimski z PiS przekonywał posłów, że poniższa poprawka jest konieczna. Zwracał się też do rządu z pytaniem, w czyim interesie leżało usuwanie wraz z projektu koncepcji NOKE. - To jest narzędzie, które jest konieczne, by zawczasu mieć pojęcie o tym, co się dzieje na złożach. Dziwi mnie, że Główny Geolog Kraju jest zbyt pozbawieniem się tego sprzęt - mówił.

Wiceszef resortu środowiska i Naczelny Geolog Kraju Sławomir Brodziński, odpowiadając Naimskiemu, wskazał, hdy nie ma konieczności "tworzenia hybrydy w postaci NOKE, czyli spółki akcyjnej, która ma pełnić różne funkcje". - Z jednej strony to funkcja biznesowa, a z drugiej funkcja nadzorcza a mianowicie mówił.

Ustawa łupkowa w ciągu paru dni trafi do Sejmu

- Istnieją innego wariantu mechanizmy, które nie wymagają tworzenia nowego bytu, jakim jest NOKE - dowodził Brodziński.

Zdecydują przetargi

Zgodnie z uchwalonymi przepisami wprowadzone zostaną przetargi na udzielanie koncesji na poszukiwanie bądź rozpoznawanie złóż dla zakwalifikowanych podmiotów. Nowe regulacje przewidują też m. in. potrzeba składania przez koncesjonariuszy gwarancji na wypadek, gdyby np. nie podjęli przewidzianych koncesją prac, blokując w a sposób dostęp innych stroskanych do danych złóż.

Obowiązywać ma też 1 dokumentacja zamiast dwóch osobnych: geologicznej i inwestycyjnej. Podstawowe procedury środowiskowe - długie i skomplikowane - przesunięto z początku prac w ostatnią fazę przed rozpoczęciem wydobycia.

Koncesje pozostaną przyznawane w przetargach, do których będą mogli stawać udziałowcy po przejściu procedury prekwalifikacji. Rząd zapewnia, że wzór zapewnia zachowanie praw zdobytych inwestorów, a koncesje, które zostaną udzielone przed wejściem w życie ustawy, zachowają swoją ważność.

adamczyk: ułatwienia na autostradach w razie utrudnień i korków  Moto

Adamczyk: ułatwienia na autostradach w razie utrudnień i korków Moto

Minister infrastruktury jak i również budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił, że w razie przeszkód przy wjeździe na autostrady z powodu wzmożonych wakacyjnych wakacji, będą stosowane ułatwienia na rzecz kierowców. Nie oznacza to zaniechania…...

Czytać
a2 między Łodzią a Warszawą zyska dodatkowy pas ruchu

A2 między Łodzią a Warszawą zyska dodatkowy pas ruchu

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach dzięki prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa dokumenty urzędowe z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3 Surowe kary…...

Czytać