blisko

Bezrobocie rośnie. "Być może zobaczymy 14 proc. "

Bezrobocie rośnie. «Być może ujrzymy 14 proc. »  Informacje

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec grudnia 2012 roku 13, trzech proc. wobec 12, 9 proc. na koniec listopada ubiegłego roku - poinformowało ministerstwo pracy. W analogicznym okresie 2011 r. bezrobocie wyniosło 12, 5 proc. - Możliwe, że zobaczymy czternaście proc., ale będzie to przejściowy punkt - mówił we wtorek w TVN CNBC wiceminister pracy Jacek Męcina.

Męcina podkreślił, że I kwartał 2013 "będzie bardzo trudny, lecz to jest pewna tradycja polskie rynku pracy". a mianowicie Szczególnie styczeń nas nachodzi, bo mamy sygnały, że w grudniu zakończyła się część umów okresowych. Nie zostały przedłużone. W styczniu kwietniu powinniśmy się odbijać od tego krytycznego miejsca - ocenił wiceminister.

Plany rządu na 2013 rok: czterysta tys. miejsc pracy, 29 mld na infrastrukturę

Ile wzrosło?

Stopa bezrobocia na poziomie 13, trzech proc. oznacza, że dzięki koniec grudnia stopa bezrobocia wyniosła 2 mln 137, 6 tys. osób i w porównaniu do końca listopada 2012 r. wzrosła o 79, 5 tys. osób (o 3, 9 proc. ).

Dla porównania w analogicznym sezonie 2011 roku (grudzień a mianowicie listopad) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 67, siedmiu tys. osób (o trzy, 5 proc. ) - podało ministerstwo pracy.

"Wzrost stopy bezrobocia po grudniu 2012 roku, w stosunku do stanu z końca listopada, wystąpił we wszystkich województwach i zamykał się po przedziale od 0, dwa punktu procentowego w woj. mazowieckim do 0, siedmiu punktu procentowego w województwie warmińsko-mazurskim" - czytamy po komunikacie resortu.

Dlaczego?

Ministerstwo pracy tłumaczy, że powodem wzrostu bezrobocia w grudniu 2012 r. była m. in. kłopotliwa sytuacja gospodarcza w państwa, przejawiająca się m. in. słabnącym tempem wzrostu PKB w kolejnych kwartałach 2012 roku.

Recenzje 2013 - rynek robocie

Ponadto na bezrobocie oddziaływanie miały powroty do ewidencji bezrobotnych po zakończeniu czynnych form przeciwdziałania bezrobociu; zakończenie umów na czas ustalony, których pracodawcy nie przedłużali; spadek liczby ofert roboty, jakimi dysponowały urzędy robocie; zakończenie prac sezonowych, przede wszystkim w leśnictwie i ogrodnictwie, ale też w budownictwie.

Dane o bezrobociu w Unii Europejskiej podał też we wtorek Eurostat. Z komunikatu wynika, że stopa bezrobocia w zonie euro w listopadzie 2012 r. po uwzględnieniu faktorów sezonowych wyniosła 11, 12 proc., wobec 11, 7 proc. w październiku.

To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia w poziomie 11, 8 proc.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10, 7 proc. wobec 10, 7 proc. poprzednio. Najwyższa była przy Hiszpanii: 26, 6 proc., najniższa w Austrii: cztery, 5 proc. Według Eurostat w Polsce stopa bezrobocia wyniosła 10, 6 proc. wobec 10, 5 proc. w październiku.

bBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

BBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

Przy okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu żołnierze Sił Zbrojnych RP od 2017 r. są mogli otrzymać podwyżki. Zarobią prawie 4, 9 tys. zł. System uposażeń żołnierzy…...

Czytać
best ogłosił wezwanie do zbytu akcji Kredyt Inkaso

Best ogłosił wezwanie do zbytu akcji Kredyt Inkaso

Best, windykacyjna spółka ogłosiła wezwanie do odwiedzenia sprzedaży 4, 3 mln akcji Kredyt Inkaso. Walory chce skupić po opłacie 22 zł za sztukę. W wyniku transakcji potrzebuje zwiększyć udział w akcjonariacie…...

Czytać