blisko

Nie tylko drogi i mosty. Z miliardów płynących wraz z UE spore sumy mogą uszczknąć też startupy

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Nie tylko drogi i mosty. Z miliardów płynących wraz z UE spore sumy mogą uszczknąć też startupy
Fundusze unijne dla polskich startupów

Do 2020 roku Polska otrzyma z Unii ok. trzynaście mld zł na przedsięwzięcia związane ze zdrowiem, przy tym infrastrukturę i telemedycynę, czyli usługi medyczne oferowane na odległość. Z dofinansowania mogą skorzystać i szpitale, i np. startupy, które pracują nad nowoczesnymi metodami diagnostyki czy technologiami ułatwiającymi kontakt z pacjentem.

Na projekty dotyczące stanu zdrowia i zmian demograficznych Nasze państwo dostanie do 2020 roku kalendarzowego ponad 98 mln zł z programu Horyzont 2020.

Koszty na ochronę zdrowia po Polsce

Ochrona zdrowia jest kosztowna jak i również niedoinwestowana. W polsce wydawane jest na nią 6, 3 proc. PKB, zaś na jednego lekarza przypada średnio 3121 konsultacji. Dzięki 1000 mieszkańców przypada dwóch, 3 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Łączna liczba wizyt w ramach tzw. zasadniczej opieki zdrowotnej, to nawet 150-160 milionów rocznie.

Od momentu dołączenia Polski do Wspólnoty, UE sfinansowała prawie 3300 projektów odnoszących się ochrony zdrowia, których cena wynosi ponad 14 mld zł. Chodzi zarówno o duże projekty infrastrukturalne, oraz edukacyjne i profilaktyczne, oraz inwestycje w polskie start-upy i badania polskich naukowców.

Dopłaty na modernizację szpitali...

Dofinansowanie unijne na projekt związany ze zdrowiem można otrzymać z różnorodnych programów. Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu sięgnął np. po kredyt z tzw. Planu Junckera. Szpital po Toruniu dostał 58 mln euro, co pozwoliło w uzyskanie pożyczek i ochrony na kwotę prawie trzy razy wyższą. Szpital w 2019 roku ma stać się miasteczkiem medycznym spośród nowymi oddziałami, przychodniami, salami operacyjnymi i lądowiskiem na rzecz helikopterów. Powstaje w nim pierwszy w kraju Bank Mleka Kobiecego, do jakiego kobiety w okresie laktacji będą mogły oddawać nadwyżki swojego mleka.

... i dla startupów

Z unijnych dotacji mogą skorzystać także startupy działające w gałęzi zdrowia. Sięgnęło po odrzucić, m. in. StethoMe – firma, która stworzyła bezprzewodowy, inteligentny stetoskop i w 2020 roku planuje komercjalizację (z UE dostała dofinansowanie w wysokości 6, czterech mln zł); NanoThea, która to pracuje nad radiofarmaceutykiem do odwiedzenia wczesnej diagnostyki nowotworów (dostała 7, 3 mln zł); Dr Pocket – start-up, który stworzył inteligentny program do podawania leków, w którym to aplikacja przypomina na temat konieczności przyjęcia leków i rejestruje historię leczenia (215 tys. z UE), Prodromus – producent zautomatyzowanego trenażera chodu i podnośnika (483 tys. zł z UE).

POWINNO SIĘ WIEDZIEĆ:

emmanuel Macron tworzy nowe istoty Europy

Emmanuel Macron tworzy nowe istoty Europy

Emmanuel Macron wyraźnie mówi, że potrzebuje, by nowe podstawy Świata były "polityczne, an odrzucić buchalteryjne". Prezydent Francji uważa, że zmiany te mają obowiązek nastąpić teraz albo przenigdy. Jego przemówienie w Atenach komentują…...

Czytać
eryk Łon z RPP na temat polityce NBP i graniu na giełdzie

Eryk Łon z RPP na temat polityce NBP i graniu na giełdzie

Dzięki jednemu artykułowi prof. Eryka Łona, członka Rady Polityki Pieniężnej internet rozpalił się od komentarzy. Tych prześmiewczych, jak i tych sugerujących, że Łon jest po swoich ocenach raczej osamotniony. O co…...

Czytać