blisko

Nie tylko drogi i mosty. Z miliardów płynących wraz z UE spore sumy mogą uszczknąć też startupy

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Nie tylko drogi i mosty. Z miliardów płynących wraz z UE spore sumy mogą uszczknąć też startupy
Fundusze unijne dla polskich startupów

Do 2020 roku Polska otrzyma z Unii ok. trzynaście mld zł na przedsięwzięcia związane ze zdrowiem, przy tym infrastrukturę i telemedycynę, czyli usługi medyczne oferowane na odległość. Z dofinansowania mogą skorzystać i szpitale, i np. startupy, które pracują nad nowoczesnymi metodami diagnostyki czy technologiami ułatwiającymi kontakt z pacjentem.

Na projekty dotyczące stanu zdrowia i zmian demograficznych Nasze państwo dostanie do 2020 roku kalendarzowego ponad 98 mln zł z programu Horyzont 2020.

Koszty na ochronę zdrowia po Polsce

Ochrona zdrowia jest kosztowna jak i również niedoinwestowana. W polsce wydawane jest na nią 6, 3 proc. PKB, zaś na jednego lekarza przypada średnio 3121 konsultacji. Dzięki 1000 mieszkańców przypada dwóch, 3 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Łączna liczba wizyt w ramach tzw. zasadniczej opieki zdrowotnej, to nawet 150-160 milionów rocznie.

Od momentu dołączenia Polski do Wspólnoty, UE sfinansowała prawie 3300 projektów odnoszących się ochrony zdrowia, których cena wynosi ponad 14 mld zł. Chodzi zarówno o duże projekty infrastrukturalne, oraz edukacyjne i profilaktyczne, oraz inwestycje w polskie start-upy i badania polskich naukowców.

Dopłaty na modernizację szpitali...

Dofinansowanie unijne na projekt związany ze zdrowiem można otrzymać z różnorodnych programów. Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu sięgnął np. po kredyt z tzw. Planu Junckera. Szpital po Toruniu dostał 58 mln euro, co pozwoliło w uzyskanie pożyczek i ochrony na kwotę prawie trzy razy wyższą. Szpital w 2019 roku ma stać się miasteczkiem medycznym spośród nowymi oddziałami, przychodniami, salami operacyjnymi i lądowiskiem na rzecz helikopterów. Powstaje w nim pierwszy w kraju Bank Mleka Kobiecego, do jakiego kobiety w okresie laktacji będą mogły oddawać nadwyżki swojego mleka.

... i dla startupów

Z unijnych dotacji mogą skorzystać także startupy działające w gałęzi zdrowia. Sięgnęło po odrzucić, m. in. StethoMe – firma, która stworzyła bezprzewodowy, inteligentny stetoskop i w 2020 roku planuje komercjalizację (z UE dostała dofinansowanie w wysokości 6, czterech mln zł); NanoThea, która to pracuje nad radiofarmaceutykiem do odwiedzenia wczesnej diagnostyki nowotworów (dostała 7, 3 mln zł); Dr Pocket – start-up, który stworzył inteligentny program do podawania leków, w którym to aplikacja przypomina na temat konieczności przyjęcia leków i rejestruje historię leczenia (215 tys. z UE), Prodromus – producent zautomatyzowanego trenażera chodu i podnośnika (483 tys. zł z UE).

POWINNO SIĘ WIEDZIEĆ:

autostrada A1 za darmo. Za pośrednictwem wszystkie weekendy wakacji

Autostrada A1 za darmo. Za pośrednictwem wszystkie weekendy wakacji

Kierowcy ominą o tematyce historycznej miasto. Szybciej zakończono konstrukcję ważnej drogi Intratna konstrukcja polskich dróg. Kilkadziesiąt przedsiębiorstw walczy o kontrakty 107 mld złotych na drogi. Powstanie 3, 9 tys. km autostrad…...

Czytać
baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

Baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

- Nie było żadnego przetargu i nie było jakie możliwości ustawiać. Prowadziliśmy negocjacje ugodowe i handlowe. Nie ujawniono nam oferty LTR a mianowicie mówi w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kazimierski…...

Czytać