Wyciąganie łagodne kontra mocne: Jak każde zapytanie wpływa na Twój kredyt

Category: Twój Raport
17 lutego 2021

Ujawnienie reklamodawcy

Jesteśmy niezależną porównywarką reklamową. Naszym celem jest pomoc w podejmowaniu mądrzejszych decyzji finansowych poprzez udostępnianie interaktywnych narzędzi i kalkulatorów finansowych, publikowanie oryginalnych i obiektywnych treści, umożliwiając bezpłatne przeprowadzanie badań i porównywanie informacji – tak, abyś mógł z pewnością podejmować decyzje finansowe.

Bankrate współpracuje z emitentami, w tym między innymi z American Express, Bank of America, Capital One, Chase, Citi i Discover.

Jak zarabiamy pieniądze.Oferty, które pojawiają się na tej stronie pochodzą od firm, które nam wynagradzają. Ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się w tej witrynie, w tym na przykład na kolejność, w jakiej mogą pojawiać się w kategoriach aukcji. Jednak ta rekompensata nie ma wpływu na publikowane przez nas informacje ani recenzje, które widzisz na tej stronie. Nie uwzględniamy wielu firm ani ofert finansowych, które mogą być dla Ciebie dostępne.

 • 14 sierpnia 2020 /
 • 5 min czytaniaPodziel się tą stroną

  DzielićW Bankrate staramy się pomóc Ci podejmować mądrzejsze decyzje finansowe. Chociaż przestrzegamy ścisłej rzetelności redakcyjnej, ten post może zawierać odniesienia do produktów naszych partnerów. Oto wyjaśnienie, w jaki sposób zarabiamy pieniądze.

  Treść tej strony jest aktualna na dzień publikacji; Jednak niektóre z wymienionych ofert mogły wygasnąć.

  Uczciwość redakcyjnaBankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że Twoje interesy są na pierwszym miejscu. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe.

  Kluczowe zasadyCenimy Twoje zaufanie. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom dokładnych i bezstronnych informacji, a my stosujemy standardy redakcyjne, aby to zapewnić. Nasi redaktorzy i reporterzy dokładnie sprawdzają zawartość redakcyjną, aby upewnić się, że informacje, które czytasz są dokładne. Utrzymujemy zaporę ogniową między naszymi reklamodawcami a naszym zespołem redakcyjnym. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od naszych reklamodawców.

  Niezależność redakcyjnaRedakcja Bankrate pisze w imieniu CIEBIE – czytelnika. Naszym celem jest udzielenie najlepszych porad, które pomogą Ci podejmować mądre decyzje dotyczące finansów osobistych. Przestrzegamy ścisłych wytycznych, aby mieć pewność, że reklamodawcy nie mają wpływu na nasze treści redakcyjne. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od reklamodawców, a nasze treści są dokładnie sprawdzane pod kątem dokładności. Niezależnie od tego, czy czytasz artykuł, czy recenzję, możesz ufać, że otrzymujesz wiarygodne i niezawodne informacje.

  Jak zarabiamy pieniądzeMasz pytania dotyczące pieniędzy. Bankrate ma odpowiedzi. Nasi eksperci pomagają Ci opanować Twoje pieniądze od ponad czterech dekad. Nieustannie staramy się zapewniać konsumentom fachowe porady i narzędzia potrzebne do odniesienia sukcesu przez całe życie.

  Bankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że nasze treści są uczciwe i dokładne. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe. Treści tworzone przez naszą redakcję są obiektywne, oparte na faktach i nie mają na nie wpływu nasi reklamodawcy.

  W przejrzysty sposób wyjaśniamy, w jaki sposób możemy dostarczać wysokiej jakości treści, konkurencyjne stawki i przydatne narzędzia, wyjaśniając, w jaki sposób zarabiamy.

  Bankrate.com to niezależny, wspierany przez reklamy wydawca i porównywarka. Otrzymujemy wynagrodzenie w zamian za umieszczenie sponsorowanych produktów i usług lub kliknięcie przez Ciebie niektórych linków zamieszczonych w naszej witrynie. Dlatego ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak, gdzie iw jakiej kolejności pojawiają się produkty w kategoriach aukcji. Inne czynniki, takie jak nasze własne zasady dotyczące zastrzeżonej witryny internetowej oraz to, czy produkt jest oferowany w Twojej okolicy, czy w wybranym przez Ciebie zakresie oceny zdolności kredytowej, również mogą mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Chociaż staramy się oferować szeroką gamę ofert, Bankrate nie zawiera informacji o każdym produkcie lub usłudze finansowej lub kredytowej.

  Który bank wybrać?Uzyskaj spersonalizowane rekomendacje bankowe w 3 prostych krokach.ZaczynajIstnieją dwa rodzaje zapytań kredytowych: zapytania o kredyt stały i zapytania o kredyt miękki. Miękkie ciągi kredytowe nie wpływają na Twój kredyt, ale twarde ciągi kredytowe są zgłaszane do trzech biur kredytowych (Experian, Equifax i TransUnion) i mogą obniżyć Twoją zdolność kredytową.

  Co to jest trudne zapytanie i dlaczego może obniżyć Twoją zdolność kredytową?

  „Biura kredytowe są zobowiązane do prowadzenia listy firm, które miały dostęp do raportów kredytowych – wyjaśnia John Ulzheimer, uznany w kraju ekspert kredytowy, który pracował zarówno dla FICO, jak i Equifax. „Dlatego istnieją zapytania. Powodem, dla którego są uwzględniane przez systemy oceny zdolności kredytowej, jest to, że przewidują one ryzyko kredytowe, stąd potencjalny wpływ na wynik .

  Jeśli chcesz ubiegać się o najlepsze karty kredytowe na rynku, będziesz chciał, aby Twój wynik kredytowy był jak najwyższy – a to oznacza zrozumienie, jak działają zapytania kredytowe. Czym różni się sztywne zapytanie kredytowe od miękkiego zapytania kredytowego? Ile punktów twarde zapytanie wpływa na Twoją zdolność kredytową? Czy można usunąć twardą kontrolę zdolności kredytowej z raportu kredytowego? Przyjrzyjmy się bliżej dwóm rodzajom zapytań kredytowych i ich wpływowi na Twój kredyt.

  Co to jest trudne zapytanie?

  Twarde zapytanie, czasami nazywane twardym lub twardym sprawdzeniem zdolności kredytowej, to badanie historii kredytowej i zdolności kredytowej. Na przykład, zanim pożyczkodawca przyzna Ci nową linię kredytową, przeprowadza twarde zapytanie kredytowe, aby określić, czy odpowiedzialnie zarządzasz istniejącymi kontami kredytowymi.

  Jeśli twarde zapytanie kredytowe ujawni, że masz słaby kredyt, możesz nie kwalifikować się do otrzymania karty kredytowej, kredytu lub mieszkania, o które się ubiegasz. Jeśli twarda kontrola kredytowa wykaże, że masz doskonały kredyt, możesz otrzymać niższe oprocentowanie na nowym koncie kredytowym.

  Twarde zapytanie może obniżyć twoją zdolność kredytową o kilka punktów, chociaż nie wszystkie twarde zapytania kredytowe obniżają twoją zdolność kredytową.

  Co to jest miękkie zapytanie?

  Miękkie zapytanie, czasami nazywane miękkim wyciągiem lub miękkim sprawdzeniem kredytu, umożliwia pożyczkodawcom, pracodawcom i innym zainteresowanym stronom sprawdzenie twojego kredytu – ale zapytania te nie są związane z decyzjami dotyczącymi pożyczki. Firmy ubezpieczeniowe używają miękkich sprawdzeń kredytowych, aby zapewnić dokładne wyceny, usługi monitorowania kredytów używają miękkich wyciągów do śledzenia oznak kradzieży tożsamości, a emitenci kredytów przeprowadzają miękkie zapytania przed wydaniem ofert przed zatwierdzeniem. Miękkie zapytanie kredytowe może nawet mieć wpływ na to, czy dostaniesz następną pracę.

  Miękkie zapytanie w żaden sposób nie wpływa na Twoją zdolność kredytową.

  Przykłady zapytań twardych i miękkich

  Większość zapytań dotyczących twardych kredytów jest odpowiedzią na wniosek o pożyczkę, niezależnie od tego, czy ubiegasz się o nową kartę kredytową, czy o nowe mieszkanie (tak, właściciele i firmy zarządzające nieruchomościami ciężko wyciągają wnioski podczas rozpatrywania wniosku). Z drugiej strony miękkie zapytania kredytowe to kontrole kredytowe niezwiązane z decyzjami kredytowymi. Na przykład, gdy sporządzasz własny raport kredytowy, przeprowadzasz miękkie zapytanie o kredyt.

  Oto niektóre z najczęstszych zapytań dotyczących twardych i miękkich kredytów:

  Typowe trudne pytania
 • Wnioski kredytowe, w tym wnioski o karty kredytowe, pożyczki i kredyty hipoteczne
 • Wnioski o podwyższenie limitu kredytowegoAplikacje do wypożyczaniaNiektóre typy aplikacji narzędziowychTypowe miękkie zapytania
 • Oferty wcześniejszego zatwierdzenia kredytu
 • Usługi monitorowania kredytówOferty ubezpieczenioweSprawdzanie zdolności kredytowej pracodawcyJak trudne zapytania wpływają na Twoją zdolność kredytową

  „Trudne zapytania mogą, ale nie zawsze, mieć wpływ na ocenę zdolności kredytowej – powiedział Ulzheimer, zwracając uwagę, że jednym z najczęstszych nieporozumień dotyczących zapytań kredytowych jest to, że zawsze mają one negatywny wpływ na zdolność kredytową. Jeśli twarde zapytanie kredytowe ma negatywny wpływ na twoją zdolność kredytową, prawdopodobnie spadnie o nie więcej niż 10 punktów – a szkody nie powinny trwać dłużej niż rok. Twarde zapytania automatycznie znikają z raportu kredytowego po dwóch latach.

  „Ewentualny wpływ będzie trwał 12 miesięcy – radzi Ulzheimer. „Gdy zapytanie stanie się starsze niż 12 miesięcy, nie jest uwzględniane ani przez modele oceny zdolności kredytowej FICO, ani VantageScore.

  Jak miękkie zapytania wpływają na Twoją zdolność kredytową

  Miękkie zapytania kredytowe nie mają wpływu na Twoją zdolność kredytową. Chociaż miękkie zapytania mogą pojawić się w specjalnej sekcji raportu kredytowego, nie są one rejestrowane ani przez FICO, ani przez VantageScore, co oznacza, że ​​nie mogą wpływać na Twoją zdolność kredytową.

  Powodem, dla którego zapytania miękkie nie są śledzone przez FICO lub VantageScore, jest to, że zapytania miękkie nie są bezpośrednio związane z wnioskiem kredytowym. Pożyczkodawca może przeprowadzić miękkie zapytanie kredytowe w ramach wstępnej akceptacji kredytu, ale to nie to samo, co wypełnienie procesu wniosku kredytowego. Jeśli zdecydujesz się ubiegać się o kartę kredytową po otrzymaniu wstępnej oferty, pożyczkodawca zrobi twardą akcję kredytową, zanim zdecyduje, czy formalnie zaakceptować Twoją kartę.

  Jak zminimalizować wpływ zapytań o twardy kredyt

  Jeśli chcesz zminimalizować wpływ zapytań o twardy kredyt, staraj się unikać składania wniosków o wiele nowych środków na raz. W ten sposób Twój raport kredytowy nie jest obciążony wieloma wnioskami o karty kredytowe i związanymi z tym twardymi wyciągami kredytowymi.

  Jeśli zaciągasz kredyt samochodowy lub hipoteczny, spróbuj skondensować swoje zakupy kredytowe w krótkim okresie.

  „Najlepszym sposobem na zminimalizowanie wpływu [zapytań kredytowych] jest rozejrzenie się w krótkim okresie, nie dłuższym niż 45 dni, wyjaśnia Ulzheimer.

  Biura kredytowe często śledzą ten rodzaj zakupów cenowych jako pojedyncze zapytanie kredytowe, co spowoduje mniejsze szkody dla Twojej zdolności kredytowej.

  Mimo to Ulzheimer radzi konsumentom, aby nie martwili się zbytnio o to, czy zapytania wpłyną na ich kredyt.

  „W ogóle nie martwiłbym się pytaniami. Mają najmniejszy wpływ ze wszystkich ocenianych atrybutów, więc istnieje wiele innych rzeczy, o które należy się martwić .

  Na przykład wysokie saldo na karcie kredytowej i nieodebrane płatności kartą kredytową mają znacznie większy wpływ na Twoją zdolność kredytową.

  Jak kwestionować lub usuwać zapytania kredytowe

  Istnieje możliwość zakwestionowania lub usunięcia niektórych zapytań kredytowych z raportu kredytowego. Jeśli zainicjowałeś twardy ciąg kredytowy, ubiegając się o nowy kredyt, nie możesz usunąć zapytania kredytowego z raportu. Jeśli jednak zapytanie kredytowe jest wynikiem kradzieży tożsamości lub innego błędu, możesz złożyć spór z biurem informacji kredytowej i zażądać usunięcia twardego zapytania.

  Aby zakwestionować zapytanie kredytowe, postępuj zgodnie z instrukcjami biura informacji kredytowej, które opracowało raport.

  Według badania Federalnej Komisji Handlu z 2013 r. 5 procent Amerykanów ma błędy w swoich raportach kredytowych – ale to nie znaczy, że każde nieznane zapytanie kredytowe w raporcie kredytowym jest wynikiem błędu. Jak przypomina nam Experian, zapytania kredytowe mogą pochodzić od pożyczkodawców, których nie znamy, i często nie zdajemy sobie sprawy, że ubieganie się o pożyczkę samochodową lub hipotekę może spowodować wiele trudnych zapytań kredytowych od potencjalnych pożyczkodawców. Przed zgłoszeniem sporu dokładnie zastanów się, skąd mogą pochodzić te zapytania kredytowe.

  Konkluzja

  Zapytania kredytowe twarde i miękkie są standardowymi elementami zwykłego życia finansowego. Chociaż twarde zapytania kredytowe mogą obniżyć twoją zdolność kredytową, wpływ jest stosunkowo niewielki i powinien spowodować utratę twojego raportu kredytowego po dwóch latach. Zapytania o kredyt miękki nie mają wpływu na Twój kredyt – za każdym razem, gdy przeglądasz raport kredytowy, przeprowadzasz własne zapytanie o kredyt miękki. Jeśli praktykujesz odpowiedzialne nawyki kredytowe, takie jak dokonywanie terminowych płatności i utrzymywanie niskich sald, sporadyczne twarde zapytania kredytowe powinny mieć bardzo niewielki wpływ na ogólny wynik kredytowy.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy