blisko

Rząd pokazał, skąd potrzebuje wycisnąć miliardy

  • Dom
  • Z kraju
  • Rząd pokazał, skąd potrzebuje wycisnąć miliardy
Aktualizacja Programu Konwergencji 2019. Skutki finansowe, prognozy, szacunki

Nowe podatki i opłaty, uszczelnianie systemu ubezpieczeń społecznych jak i również VAT, przekształcenie Otwartych Kasy Emerytalnych - Ministerstwo Zasobów przedstawiło prognozy budżetowe na najbliższe lata w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK).

Co roku państwa członkowskie Unii Europejskiej przedstawiają Komisji Europejskiej i Radzie Ecofin (do spraw gospodarczych i finansowych) aktualizacje swoich narzędzi budżetowych - w sytuacji Polski jest to Aktualizacja Programu Konwergencji (APK). Na podstawie tych dokumentów organy Unii europejskiej wydają zalecenia dla państw, które powinny zostać uwzględnione przy projektowaniu budżetu na następny rok.

Najnowszą wersję APK resort finansów pokazał dziś. Co z pani a wynika? Przede wszystkim ministerstwo przedstawiło, skąd zamierza nabywać nowe środki i jak dużo one wyniosą.

Zmiany w PIT, lecz z warunkami

W 2020 roku najważniejsze równoczesne dochody do budżetu mają pochodzić z:

1. Ograniczenia luki VAT - 7, 7 mld zł. Najwięcej ma dać zapoczątkowanie mechanizmu tzw. podzielonej płatności, czyli obowiązku wpłacania dzięki oddzielne konta kwoty netto za dostarczone usługi bądź towary oraz kwoty podatku VAT. Obowiązek ten dzierży dotyczyć niektórych branż.

2. Zniesienia ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalnych i rentowych - siedmiu, 45 mld zł. Obecnie przepisy mówią, że roczna podstawa wymiaru składek dzięki ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia - w 2018 r. było to około 130 tys. zł, to znaczy 11, 1 tys. zł miesięcznie. Zniesienie tego limitu oznaczałoby, że wszyscy zabezpieczeni płaciliby pełne składki dzięki ZUS, niezależnie od wysokości dochodów. Dotyczyć to zostanie około 350 tys. najbogatszych, czyli około 2 procent ubezpieczonych. Zmiany miały wkroczyć w 2019 roku, ale termin przesunięto.

3. Przebudowa modelu funkcjonowania OFE - 3, 47 mld zł. Rząd mierzy na dodatkowe dochody wszelkiego roku do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składki emerytalnej - obecnie przesyłane na konta członków OFE.

4. Opłata przekształceniowa po likwidacji OFE - jednorazowo 19, 3 mld zł. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, wszyscy uczestnicy OFE będą mieli wybór: przekazać środki na IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) lub dobrać ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Jeśli pracownik chce, aby trafiły do IKE, poniesie straty 15 proc. zgromadzonych nakładów. Opłaty przekształceniowej nie ma w przypadku przekazania pieniędzy do ZUS. Gdyby całość nakładów z OFE trafiła do odwiedzenia IKE (162, 3 mld zł), rząd zyskałby wraz z tytułu opłaty przekształceniowej ponad 24 mld złotych.

5. Ograniczenie unikania opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - trzy, 1 mld zł. Ministerstwo chce uszczelnić i powiększyć przychody z systemu poboru składek na ubezpieczenia społeczne od "umów śmieciowych" i liczy na wzrost wpływów do FUS.

7. Uszczelnienie opłaty recyklingowej - jednej, 4 mld zł. Miałaby zostać znowelizowana tzw. ustawa foliówkowa - od zaczątku 2018 roku wydawane po sklepach jednorazowe plastikowe torebki są objęte opłatą recyklingową (20 gr plus VAT). Opłatą objęte są jednak jedynie torby z tworzywa sztucznego o grubości do odwiedzenia 50 mikrometrów. W rezultacie przepisy są obchodzone poprzez przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić. Po nowelizacji przepisów wszystkie foliówki mają być płatne. Darmowe zostaną jedynie tzw. zrywki.

8. Wzrost akcyzy na wyroby alkoholowe jak i również tytoń - 1, 15 mld zł. Zapłaty na używki mają wzrosnąć o 3 proc.

10. Sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych - 12, 3 mld zł.

Oprócz działań, które mają zwiększyć przychody budżetu, są również takie, które je zmniejszą. Tu ministerstwo wymienia zerowy PIT dla pracowników przed 26. r. życia, obniżeniu kosztów pracy, obniżenie stawki PIT wraz z 18 proc. do 17 proc.

Rządowy plan w sprawie OFE. "Dobre dla budżetu, neutralne gwoli obywateli"

PKB, bezrobocie, inflacja i wynagrodzenia

W APK ministerstwo przedstawia też swoje prognozy dla ekonomii. Zakłada, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2019 r. wyniesie 4 proc., w 2020 r. a mianowicie 3, 7 proc., zaś w 2021 r. i 2022 r. odpowiednio a mianowicie 3, 4 proc. jak i również 3, 3 proc.

"Niemniej jednak konsumpcja własna, wspierana optymistycznymi oczekiwaniami naszych konsumentów i dobrą sprawą na rynku pracy pozostanie najbardziej istotnym składnikiem postępu gospodarczego" - napisano.

Jak wynika z dokumentu, inflacja w całym 2019 r. wyniesie średnio 1-wszą, 8 proc. "W późniejszych latach prognozy zbiegać stanie się do celu inflacyjnego dwa, 5 proc. rdr. Po 2019 r. ceny energii pozostaną na stałym poziomie. Jednak w horyzoncie prognozy ceny energii, podobnie jakim sposobem żywności będą umiarkowanie rosnąć" - czytamy.

Prognozy MF zakładają, że przy 2019 r. zharmonizowana stopa bezrobocia spadnie do trzech, 6 proc. z trzy, 9 proc. zanotowanych przy roku poprzednim, a przy 2020 r. ukształtuje się na poziomie 3, 3 proc.

Przeciętne wynagrodzenie ma wzrosnąć w tym roku kalendarzowego o 7, 6 proc., a w latach 2020-22 wzrost ma osiągnąć właściwie 6 proc., 5, 8 proc. i 5, siedmiu proc.

14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać
1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną  Informacje

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać