blisko

Temat: Komisja Europejska

Dombrovskis, KE o polskiej gospodarce krajowej i aferze KNF

  • Ponad miliard € kar. "To szokujące, jak na przykład firmy wykorzystują zależność ludzi od leków"
  • Komisja Europejska sprawdzi dystrybucję biletów lotniczych
  • Bruksela "wstawia zęby" odbiorcom. Komisja przedstawiła propozycje świeżych przepisów
  • Dodatkowa pozycja w rachunkach za prąd. Zielone światło od Komisji Europejskiej
  • Komisja Europejska bierze się za wodę. Nowe obowiązki dostawców

Śledzimy kondycję związaną ze sprawą Komisji Nadzoru Finansowego, ważne wydaje się być, aby dochodzenie w tejże sprawie zostało przeprowadzone a mianowicie powiedział w piątek dziennikarzom wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jak mówił po Sejmie, polska gospodarka odnotowuje dynamiczny wzrost, dlatego zasadnicze jest, aby skutecznie obniżać deficyt. Jego zdaniem nie zaakceptować warto ponadto opóźniać wyborów o przystąpieniu do obszary euro.

Valdis Dombrovskis, który jest odpowiedzialny za euro i dialog społeczny oraz stabilność finansową, był pytany, czy Komisja Europejska obserwuje sprawę KNF oraz czy ma jakieś uwagi czy zalecenia w naszej sprawie.

- Jeśli chodzi o sytuację w KNF-ie, to śledzimy ją. Oskarżenia są bardzo oficjalne, przewodniczący KNF-u złożył rezygnację. Wiemy, że prowadzone wydaje się dochodzenie w tej kwestii przez odpowiednie władze polskie. Bardzo ważne jest, by to śledztwo zostało zakończone (... ). Nie musimy wybiegać w przyszłość, nim wnioski z tego badania nie zostaną wypracowane a mianowicie opowiedział komisarz.

Agenci CBA mogli wejść do KNF bez decyzji prokuratora, jednak nie weszli. Kulisy śledztwa

Pytany był o ocenę procedowanych dostosowywania, które wzmacniają uprawnienia KNF. Dombrovskis powiedział, że jeżeli chodzi o te reformy, to potrzebna by była dogłębna ocena.

- W UE są przeróżne rozwiązania stosowane przez kraje członkowskie. Nie ma jednolitej struktury, która byłaby narzucana - powiedział. Zaznaczył, iż z punktu widzenia UE ważne jest, aby opieka był efektywny.

Dlatego, wyjaśnił, Komisja proponuje przegląd nadzoru finansowego w krajach członkowskich, które mają istotną rolę w zabezpieczeniu "konwergencji dozoru finansowego" - zapewnieniu, hdy unijne reguły dotyczące dozoru finansowego są wdrażany we wszystkich krajach członkowskich przy sposób jednolity.

"Dobre czasy"

W piątek w Sejmie Dombrovskis przedstawił posłom: komisji ds. UE, komisji finansów publicznych, komisji produkcji narodowej Roczną Analizę Wzrostu na 2019 rok a także Programu Prac Komisji Europejskiej na 2019 rok.

Przedstawiciel KE mówił, hdy sytuacja w UE rozwija się w pozytywnym nurcie, odnotowujemy szósty z rzędu rok rozwoju gospodarczego. - Bezrobocie spadło do pułapu sprzed kryzysu, jednocześnie dysponujemy wysokie statystyki, jeśli chodzi o zatrudnienie (... ), finanse publiczne są w tej chwili w dobrej kondycji a mianowicie powiedział.

Zauważył, że wskaźniki zadłużenia w proporcji do PKB, są do przyjęcia zarówno, jeśli chodzi o strefę euro, jakim sposobem i część UE, jaka nie ma wspólnej waluty. - To są rzetelne czasy pod względem gospodarczym - podsumował.

Zaznaczył jednak, że KE wykrywa na horyzoncie rosnące zaryzykowania, co wiąże się z napięciami po globalnej polityce handlowej, napięciami generowanymi przez gospodarki rozwijające się, w tym ów leżące na Wschód i Południe od UE. - Dlatego musimy skorzystać spośród okresu prosperity gospodarczej, żeby przygotować się na potencjalnie zachwianie ekonomiczne w przyszłości - radził komisarz.

Sytuacja Polski

Mówiąc o sytuacji gospodarczej Naszego kraju, Dombrovskis zauważył, że nasz kraj "odnotowuje doskonały postęp gospodarczy, silną koniunkturę". Poinformował, że KE przewiduje, że ten rok zakończy się wzrostem PKB o czterech, 8 proc., a po przyszłym wzrost wyniesie trzech, 7 proc., co ciągle jest imponującym wynikiem.

"Ryzyko dla gospodarki, przedsiębiorstw, dla podatników". Bruksela sceptycznie o włoskim budżecie

- Ten wzrost wspierany jest przez popyt leżący wewnątrz, konsumpcję - dzięki korzystnym tendencjom na rynku roboty i polityce płacowej. Inwestycje publiczne, infrastrukturalne współfinansowane poprzez UE dynamicznie się rozkręcają, niestety, za tym rozwojem nie nadążają inwestycje własne - powiedział. Zauważył, że są one znacznie w dół niż wynosi średnia unijna.

- Warto by chyba poczynić wysiłki, aby warunki inwestowania przez rynek prywatny były lepsze w gospodarce polskiej - dodał.

Wyjaśnił, że wedle oczekiwaniami KE, w ewentualnym roku bezrobocie w Naszym narodzie powinno spaść do poziomu poniżej 3 proc. (liczonego wg metodologii BAEL - red. ), co wydaje się godną podziwu wiadomością.

- Z drugiej strony odczujemy pewne napięcia na rynku pracy, jeśli idzie o podaż pracy. Toteż też musimy upewnić się, że uczestnictwo w sektora zatrudnienia będzie szerokie i pospolite - powiedział.

Według KE w tym przypadku chodzi np. o powiększenie uczestnictwa kobiet na rynku pracy, dzięki większej dostępności do opieki nad dziećmi. Dombrovskis wskazał, że wstaje średnia przewidywana długość egzystencji, społeczeństwa się starzeją, przy związku z tym należy oczekiwać zmian, które zapewnią podejmowanie pracy zawodowej przez dłuższy okres życia. Wydaje się być też konieczna odpowiednia strategia emerytalna w niniejszym względzie.

Konieczna obniżka deficytu

Mówiąc o sytuacji fiskalnej w Polsce komisarz zwrócił uwagę na spadający deficyt sektora finansów publicznych i zadłużenie względem PKB. Poinformował, hdy KE przewiduje, iż ten rok zamknie się deficytem w wysokości 0, dziewięć proc. PKB.

- Prawdopodobnie będzie to jeszcze niższy wskaźnik niż widzimy w naszych statystykach. Mając na uwadze bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy w Polsce bardzo ważne jest, aby deficyt był skutecznie zmniejszany - podkreślił.

Przypomniał, że KE zaleciła Polsce w maju br. właśnie dalszą redukcję deficytu, zwiększenie innowacyjności jak i również efektywności produkcji. Według niego należy również inwestować po innowacje, aby biznes wspierał gospodarkę Polski, aby oparta była ona o raz za razem większą wartość dodaną przy wytwórczości.

Pas euro do poprawki. Następujące podejście do wspólnego budżetu eurolandu

Sądy

Zauważył, że w pracach nad semestrem europejskim echem odbija się kwestia sądownictwa. - Podczas gdy popatrzymy na środowisko inwestycyjne, to ważne jest, iż inwestorzy, zarówno zagraniczni, jakim sposobem i krajowi, mogą polegać na funkcjonowaniu niezależnego bezstronnego systemu sądowniczego (... ). Stąd też w świetle procedury z artykułu szóstej, jeśli chodzi o rządy prawa, witamy z zabawą ostatnią decyzję Parlamentu RP a propos Sądu Najwyższego - powiedział.

Dodał, że są jeszcze odmienne kwestie, dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, dotyczące KRS. - Z kolei doceniamy prace i dialog nad tymi kwestiami odrzucić tylko w kontekście rządów upoważnienia, ale również w aspekcie zapewnienia stabilnego i przewidywalnego środowiska dla biznesu w tym kraju - podkreślił.

Strefa euro

Dombrovskis odniósł się także do odwiedzenia pytań o odrębny finanse dla strefy euro. a mianowicie Komisja Europejska nie proponuje odrębnego budżetu dla tereny euro. To, co oferujemy, to pewne programy budżetowe w ramach budżetu europejskiego, które byłyby w odniesieniu do strefy euro - podkreślił.

- Zostanie to wspólny budżet dla całej UE - dodał. Zwrócił uwagę, że pogłębianie unii walutowej i gospodarki kraju musi dziać się w sposób transparentny i wątpliwy dla krajów spoza strefy euro. Dlatego sprawy owe - zapewnił komisarz a mianowicie omawiane są z udziałem przedstawicieli tych państw.

Mówił, że doświadczenia Łotwy pokazuje, że przystąpienie do strefy euro niesie zalety dla państwa przyjmującego wspólną walutę. - Kiedy jest najlepszy czas, aby zastanowić się nad tym tematyką? Powiedziałbym, że istotnie odrzucić ma powodów, by opóźniać prace (... ). Nie istnieje powodów, dla których warto tę decyzję opóźniać, gdyż jest ona korzystna. Komitet Europejska jest gotowa wspierać kraje na ścieżce do strefy euro - rzekł.

Dodał, że po kolejnym budżecie UE stanie się "instrument konwergencji", adresowany umyślnie do krajów spoza obszary euro, dążących do tejże strefy. Komisarz poinformował, iż w tej chwili do strefy € zmierzają Bułgaria i Chorwacja.

apple szykuje się na śmierć iPhone’a

Apple szykuje się na śmierć iPhone’a

iPhone może być najbardziej udanym produktem wszech okresów. Apple sprzedał łącznie przeszło miliard urządzeń tej serii, a firma trafiła dzięki temu na szczyt listy najbardziej wartościowych marek otoczenia. Apple…...

Czytać
arabia Saudyjska nic nie straci na pozoumieniu OPEC

Arabia Saudyjska nic nie straci na pozoumieniu OPEC

Na środowym spotkaniu w Wiedniu OPEC zgodziło się wreszcie na obniżkę produkcji ropy. To główna przeprowadzona przez kartel obniżka od 2008 roku, zaś w dodatku znaczący przełom w realizowanej przez 2 lata strategii…...

Czytać