blisko

Zawodowi żołnierze zarobią więcej. Decyzja prezydenta

  • Dom
  • Z kraju
  • Zawodowi żołnierze zarobią więcej. Decyzja prezydenta
BBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

Przy okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu żołnierze Sił Zbrojnych RP od 2017 r. są mogli otrzymać podwyżki. Zarobią prawie 4, 9 tys. zł.

System uposażeń żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych opiera się na wielokrotności średniego uposażenia. To kwota wynikająca spośród mnożenia corocznie ustalanej w ustawie budżetowej kwoty bazowej, która obecnie wynosi 1 523, 29 zł.

Rząd da podwyżki swoim asystentom jak i również sekretarzom

Podwyżki od stycznia

Podpisane Rozporządzenie Prezydenta RP podnosi tę wielokrotność wraz z obecnego poziomu 2, 95 do 3. 20.

Tym samym wejście w życie rozporządzenia 1 stycznia 2017 r. spowoduje wzrost przeciętnego wynagrodzenia żołnierza fachowego, ale także wzrost zasobów na uposażenie żołnierzy doświadczonych.

Zgodnie z Ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych do kompetencji Prezydenta RP należy określenie przy drodze rozporządzenia wielokrotność sumy bazowej.

Zarobki przy wojsku

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwraca uwagę, iż wskaźnik w wojsku należał do najniższych. Taki samodzielnie mnożnik mają tylko zawodowi strażacy, a w odmiennych służbach mundurowych i osobliwych jest on wyższy.

Niższy mnożnik jest wyłącznie w Służbie Celnej, jakiej funkcjonariusze nie korzystają np. z przywilejów emerytalnych, które to mają mundurowi (w marcu 2015 r. Trybunał Ustrojowy nakazał to zmienić, obywatelski projekt ustawy w tejże sprawie jest w Sejmie), ale uposażenie celników istnieją obliczane tą samą strategią. Dla funkcjonariuszy celnych wskaźnik wynosi 2, 72, co oznacza przeciętne uposażenie dzięki poziomie 4143, 35 złotych.

- Dotychczasowe przeciętne uposażenie żołnierza było znacznie niższe niż uposażenie innych służb mundurowych. Ten krok dzierży służyć właśnie wyrównaniu i dowartościowaniu sił zbrojnych, których rola dla bezpieczeństwa państwie niepomiernie wzrasta w aktualnej sytuacji międzynarodowej - podkreślił Soloch.

Poprzednie rozporządzenie o podwyżkach dla wojowników podpisał prezydent Bronisław Komorowski w ostatnim dniu urzędowania w sierpniu 2015 r. Dokument podnosił od 2016 r. mnożnik z pułapu 2, 82 do dwa, 95, co w biznesi oznaczało podwyżkę przeciętnego uposażenia o 198, 03 zł.

Autogaz mocno przy górę, może zdrożeć w jeszcze większym stopniu

Dodatek za służbę

Wcześniejsze, podwyżki żołnierze otrzymali w połowie 2012 r. Wynosiły one 300 zł i były wypłacane w charakterze część dodatku za długoletnią służbę. Obecny szef MON Antoni Macierewicz po objęciu urzędu zmienił to rozwiązanie, wliczając 300 zł do odwiedzenia uposażenia zasadniczego. Dla wojowników decyzja ta była o tyle korzystna, że spowodowała wzrost tych świadczeń, które są obliczane jako procent uposażenia zasadniczego - m. in. właśnie dodatku za długoletnią służbę, ryczałtu wraz z tytułu przeniesienia, gratyfikacji urlopowych i zapomóg.

Rząd PiS wprowadził od zarania roku podwyżki dla funkcjonariuszy większości służb mundurowych jak i również specjalnych. Według tym przeciętne uposażenie funkcjonariuszan Agencji Wywiadu wynosi obecnie 6656, 78 zł (mnożnik 4, 37), an Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - 5483, 84 złotych (mnożnik 3, 60). Średnie wynagrodzenie w Biurze Gwarancji Rządu to 4767, 90 zł (mnożnik 3, 13), w Straży Granicznej a mianowicie 4615, 57 zł (mnożnik 3, 03), a przy policji i Służbie Więziennej - 4585, 10 (mnożnik 3, 01). Zawodowi strażacy dostali podwyżkę do takowego samego przeciętnego poziomu jak na przykład do tej pory żołnierze - 4493, 71 zł (mnożnik 2, 95). Rozporządzenia określające wskaźniki dla wszystkich tych służb były drukowane od stycznia do 04, ale funkcjonariusze otrzymali wyrównanie od początku roku.

500 plus. Wy pytacie, my odpowiadamy

500 plus. Wy pytacie, my odpowiadamy

500 plus także w pierwsze dziecko. Jest postanowienie komisji senackiej 300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja…...

Czytać
a2 między Łodzią a Warszawą zyska dodatkowy pas ruchu

A2 między Łodzią a Warszawą zyska dodatkowy pas ruchu

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach dzięki prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa dokumenty urzędowe z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3 Surowe kary…...

Czytać