blisko

Temat: Podwyżki cen prądu w 2019 roku

  • Dom
  • Z kraju
  • Temat: Podwyżki cen prądu w 2019 roku
Ceny prądu w 2019 r.. Rząd zapewnia, że podwyżek nie będzie

  • Ustawa o wartościach prądu do poprawy. Zielone światło od Senatu
  • Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień
  • Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej
  • Ustawa prądowa pod lupą Brukseli. Minister nie wyklucza zmian
  • Jak w praktyce wstrzymać podwyżki cen prądu? Minister powołał specjalny zespół

- Nie będzie podwyżek cen energii. Dotyczy to coś więcej niż gospodarstw domowych, jednak również samorządów i spółek, które zdążyły już podpisać nowe, wyższe umowy a mianowicie zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, zapobiec podwyżkom mają takie mechanizmy jak na przykład obniżka akcyzy oraz zmniejszenie opłaty przejściowej.

- Głównymi mechanizmami, które pragnąłbym przywołać są obniżka akcyzy z obecnych 20 zł na 5 złotych. To mniej o około 2 miliardy złotych w łącznych kosztach dla różnych podmiotów: dla gospodarstw domowych, firm jak i również samorządów. - mówił premier podczas konferencji prasowej.

- Po to trzeba także liczyć VAT, ponieważ VAT nalicza się na prekursorskim etapie naliczania kosztów rachunku bankowym za energię elektryczną, natomiast więc około 0, pięć miliarda złotych. To także przyczyni się do zredukowania kosztów - dodał.

Drugim "zasadniczym źródłem" jest opłata przejściowa. - Należność przejściowa zostanie zredukowana o 95 procent dla każdego podmiotów, gospodarstw domowych, firm, samorządów i różnego wariantu instytucji kultury, nauki, służby zdrowia. Wszędzie tam, w którym miejscu występuje. Z tego źródła będzie pozyskanych dodatkowo przynajmniej około 1- 1, pięć miliarda złotych - tłumaczył Morawiecki.

Projekt ustawy został już umieszczony na portalu internetowej Sejmu. Co fascynujące, w dziale "Ocena Skutków Regulacji" wpływ obniżenia zapłaty podatku VAT na sektor finansów publicznych wyliczony wydaje się tylko dla 2019 roku. W kolejnych latach deficyt jest danych.

- Poprosiliśmy marszałka Sejmu na temat zwołanie posiedzenia Izby, aby przyjąć odpowiednie uregulowania ustawowe jeszcze w tym roku kalendarzowego - dodał premier. Dodatkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się 28 grudnia. Projekt odmian w podatku akcyzowym stanie się jedynym punktem obrad owego dnia.

Nad wypracowaniem rozwiązań, które spowodują, hdy nie dojdzie do podwyżek cen energii pracowali przedstawiciele Ministerstwa Energii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Biurze prawnym Prezesa Rady Ministrów.

Trzy filary

Premier dodał, że rząd opiera się w swojej polityce na trzech filarach: bezpieczeństwie, regulacji i konkurencji.

- Stosowane przez nas ceny energii elektrycznej mają obowiązek być konkurencyjne. Muszą być konkurencyjne dla gospodarstw domowych po pierwsze po wówczas, żeby były jak najniższe koszty dla ludzi. Powinny być też jak najniższe (... ) dla firm, dla małych, średnich firm, większych - po wówczas, żeby nasz przemysł, nasze firmy mogły jak najlepiej konkurować na jednolitym rynku europejskim i oczywiście również na całym świecie - podkreślił.

Wskazał, że bardzo ważnym priorytetem jest też stabilność dostaw energii, dlatego budowane są nowe elektrownie jak i również pokazano nową strategię. Prekursorskim komponentem jest regulacja - państwo ma instrumenty, które wykorzystuje, żeby jak najpomyślniej wpływać na "z 1 strony stabilność cen, a z drugiej strony również dbać o portfele mieszkańców i konkurencyjność jak i również zdolności inwestycyjne przedsiębiorstw".

Ceny prądu w 2019 roku

W połowie listopada Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły dwanaście miesięcy od czterech sprzedawców wraz z urzędu: PGE Obrót, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż jak i również Enea. Sprzedawcy energii wnioskowali o średnio ponad 30-procentowe podwyżki taryf dla domach.

Prezydent: minister Tchórzewski zapewnił mnie, że ceny prądu nie wzrosną

Resort energii szacował przy ubiegłym tygodniu, że cena energii w taryfie G11 w 2019 roku może wzrosnąć do 302 zł/MWh (megawatogodzin) wobec 242, 2 zł/MWh w 2018 roku, co by oznaczało wzrost o około 25 % rok do roku.

We wtorek prezes URE kolejny raz wezwał sprzedawców energii i operatorów systemów elektroenergetycznych do przedstawienia wiadomości umożliwiających zebranie kompletnego towaru mogącego stanowić podstawę do odwiedzenia zatwierdzenia taryf. Czeka dzięki odpowiedzi do 3 stycznia, co oznacza, że oryginalne taryfy nie wejdą zatem w życie z zaczątkiem stycznia 2019 roku.

Postępowanie wyjaśniające

Zdaniem prezesa URE Macieja Bando, to, co się obecnie dzieje z cenami energii, "to przekroczenie reguł etycznego obrotu". - Trwa postępowanie, które pozwoli nam a później prokuraturze w określenie, kto konkretnie jest winien. Mówimy o przekroczeniu zasad etycznego obrotu, etycznego handlu. Dzisiaj jest zdecydowanie za wcześnie, by wyciągać jakiekolwiek wnioski, jest jednakże faktem, że państwowe przedsiębiorstwa zdominowały rynek - mówił w piątek w rozmowie z dziennikarzami.

- Po pięciu i pół miesiącach szczegółowych badań zgromadziliśmy taki materiał dowodowy, który umożliwił nam złożenie uzasadnionego wniosku - dodał Bando. Jak podkreślił, fakt, iż ceny energii rosną w gwałtownym tempie, jedynie wraz z powodu rosnących cen uprawnień do emisji CO2 i cen węgla "wydaje się w sposób jednoznaczny obalony".

Podwyżki wartości prądu odczujemy przy sklepowej kasie. Nowy raport

Pytany, czy może to oznacza, że spółki wykorzystując wzrastające ceny węgla i uprawnień do emisji chcą zarobić na odbiorcach energii, Bando odparł: absolutnie tak, jednak proszę byśmy jasno samemu powiedzieli, że nie musi wówczas dotyczyć spółek państwowych.

- W obrocie na giełdzie biorą udział różne podmioty, więc w żadnym wypadku nie należy dzisiaj wyciągać wniosku, że winne będą przedsiębiorstwa państwowe - podkreślił. One - jak powiedział - zdominowały rynek, jednak nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kto odpowiada za nadmierny wzrost cen, kto przekroczył reguły etyczne, dopóki nie zostaną zakończone postępowania.

Rządowo-samorządowy zespół roboczy

Wzrost wartości energii był tematem środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że konkluzją spotkania wydaje się propozycja strony samorządowej, nadana przez Ministerstwo Energii, powołania roboczego zespołu przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W jego opinii strona samorządowa zgłosi do zespołu profesjonalistów, którzy non stop będą przedstawiali analizę i monitoring tegoż, jak wygląda sytuacja przy gminach.

best ogłosił wezwanie do zbytu akcji Kredyt Inkaso

Best ogłosił wezwanie do zbytu akcji Kredyt Inkaso

Best, windykacyjna spółka ogłosiła wezwanie do odwiedzenia sprzedaży 4, 3 mln akcji Kredyt Inkaso. Walory chce skupić po opłacie 22 zł za sztukę. W wyniku transakcji potrzebuje zwiększyć udział w akcjonariacie…...

Czytać
bBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

BBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

Przy okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu żołnierze Sił Zbrojnych RP od 2017 r. są mogli otrzymać podwyżki. Zarobią prawie 4, 9 tys. zł. System uposażeń żołnierzy…...

Czytać