blisko

Kosiniak-Kamysz: projekt prezydenta to proste odwrócenie zmian

  • Dom
  • Z kraju
  • Kosiniak-Kamysz: projekt prezydenta to proste odwrócenie zmian
Emerytalny projekt prezydenta. Minister roboty: to odwrócenie zmian

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, hdy prezydencki projekt obniżający ilość lat emerytalny nie zwiększa wolności wyboru dla płacących składki. - To proste odwrócenie zmian - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy przewidujący, że wiek emerytalny dla kobiet zostanie obniżony do 60 lat, natomiast dla mężczyzn do 65 lat. Duda wyraził nadzieję, że zostanie ona uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, bo - jak na przykład mówił - koalicja rządząca pokazała, że potrafi uchwalać ustawy w sposób bardzo szybki. Prezydencka minister Anna Surówka-Pasek poinformowała, że przy projekcie nie ma odniesienia do okresu składkowego. Wedle niej koszt tej reformy to 40 mld zł.

Niższy wiek emerytalny, to niższe emerytury. Według wprowadzeniu propozycji prezydenta największa liczba ludzi stracą kobiety

Projekt PSL lepszy

Kosiniak-Kamysz zastrzegł, że nie może na razie wyrazić pełnej doświadczeń na temat propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, bowiem odrzucić przeczytał jeszcze całego projektu ustawy.

- Znam główne założenie dotyczące odwrócenia zmian przyjętych na zarania obecnej kadencji. Moim w mniemaniu dużo atrakcyjniejszy jest projekt PSL, mówiący o 40 latach składkowych i to jest dobre podejście: którą kwotę sobie uzbieramy, jaką kwotę sobie odłożymy, taką będziemy mieć na emeryturę - powiedział Kosiniak-Kamysz dziennikarzom w Tarnowie.

Według niego propozycja prezydenta wówczas „proste odwrócenie zmian, które na pewno wpływają w wysokość emerytur, które oddziałują na aktywność zawodową”.

- Jest niezwykle zasadnicze też rozpatrywanie różnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które wskazywały w swoich uzasadnieniach staranie do wspólnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn - przypomniał szef resortu pracy.

Nie zdążą?

W jego weryfikacji „może być trudne”, by prezydenckim projektem zajął się jeszcze obecny parlament. - To oczywiście zależy od pani marszałek Sejmu, jednak pełne szacunki, które istnieją potrzebne do analizy tej zmiany, zapoznanie się posłów z nią i przepracowanie ich w Sejmie jak i również Senacie na ostatnim posiedzeniu na pewno może okazać się trudne - ocenił minister.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, iż resort pracy wspólnie spośród ministerstwem finansów będą chciały przeprowadzić własną analizę wydatków wprowadzenia w życia odmian proponowanych przez Andrzeja Dudę.

Emerytury Polaków

Ustawa uchwalona w 2012 roku kalendarzowego podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat i wprowadziła stopniowe zrównanie go gwoli kobiet i mężczyzn. Posłowie PiS, a także związkowcy spośród "S" i OPZZ zaskarżyli ustawę do TK. Przy maju 2014 roku TK uznał jednak, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.

Wycofanie się z tej reformy wpisał do swojego programu prezydenckiego Andrzej Duda. Pytanie, czy Polacy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy", było jednym spośród trzech pytań, na które dysponowali oni odpowiadać w referendum 25 października. Do referendum nie doszło, bo Senat odrzucił wniosek Dudy po tej sprawie.

elektryczne samochody wyprą spalinowe. Wlk. Brytania wprowadza zakaz

Elektryczne samochody wyprą spalinowe. Wlk. Brytania wprowadza zakaz

Brytyjski minister środowiska Michael Gove zapowiedział po środę, że od 2040 roku w Wielkiej Brytanii będzie obowiązywał zakaz sprzedaży nowych silników spalinowych. Wówczas element rządowej strategii na rzecz zwalczania zanieczyszczenia powietrza.…...

Czytać