blisko

"Woda powinna być za darmo". Ceny na lotniskach oburzają

  • Dom
  • Z kraju
  • "Woda powinna być za darmo". Ceny na lotniskach oburzają
Ceny wody na lotniskach pod lupą UOKiK-u

Nawet sześć razy więcej niż w prostym sklepie trzeba zapłacić na polskich lotniskach za 0, 5 l butelkę nawadniania. Pasażerowie nie kryją oburzenia. - Woda powinna okazać się za darmo dla wszelkich albo bardzo tania a mianowicie zwraca uwagę jeden spośród pasażerów. Sprawie przyjrzy się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Drogie jedzenie jak i również napoje na lotniskach. Tłumaczymy, dlaczego tak jest

Jeszcze przed strefą zastrzeżoną w jednej z restauracji dzięki lotnisku Chopina na warszawskim rynku zbyt 0, 5 l wody trzeba zapłacić 6, 80 zł. To standard przy polskich portach lotniczych.

W strefie, gdzie nie zaakceptować można wnieść większej liczbie płynów mała butelka wody kosztuje bowiem od czterech, 50 zł do chociażby 9 zł. Litr nawadniania to koszt rzędu czternaście, 50 zł. Podobne koszty obowiązują również na odmiennych lotniskach w Polsce. Od 6, 50 do szóstej zł trzeba np. pokryć koszta za 0, 5 l wody na lotnisku po Gdańsku.

- Poniższa sama woda kosztuje dwóch zł w sklepie po okolicy, a tu kosztuje pięć, sześć razy tyle - zwraca uwagę pewien z pasażerów. - To jest za drogo - wtóruje inny.

Woda na lotnisku kosztuje fortunę. UOKiK sprawdza koszty

Cenami wody na polskich lotniskach dziwią się chociażby obcokrajowcy. - Woda musi być za darmo dla każdego albo bardzo tania a mianowicie mówi Jack, pasażer po Londynu.

Naciski lotniska

Do strefy tuż przed wejściem do samolotu ze względów bezpieczeństwa można wnieść jedynie 100 ml płynów. Przy praktyce innymi słowy, że który chce kupić wodę poprzednio odlotem jest skazany na zakupy w strefie bezcłowej.

Błażej Patryn, rzecznik Portu Lotniczego Poznań-Ławica, objaśnia, że ceny wody są ustalane autonomicznie. - Jest to niezależna polityka najemców - wskazuje. Porty mają możliwość tylko sugerować obniżenie cen.

Takie negocjacje po trosze udały się w Stolicy polski. - Skutkiem tych konwersacyj jest wprowadzenie w 3 punktach handlowych pod koniec zeszłego roku cen zbliżonych do 1 euro - mówi Cezary Pytlos, p. o. rzecznika lotniska Chopina w Warszawie. Jedno euro, czyli nieco ponad 4 zł za 0, pięć l butelkę, to zalecana cena przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych. Na wielu europejskich lotniskach taka koszt to już standard.

Kontrola UOKiK

Teraz rzeczą zainteresował się również UOKiK.

- Zaniepokoiła nas wysoka cena wody, którą można kupić w strefie wolnocłowej - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. Urząd słysząc od pasażerów od czasu astronomicznych cenach zarządził kontrole. - Pytanie, czy wydaje się być to wynik gry rynku, lub wspólnego, skoordynowanego czynu sprzedawców na tym branży - wskazuje Niechciał.

Kontrola UOKiK-u da niewątpliwą odpowiedź, czy doszło do odwiedzenia zmowy cenowej, czy wówczas tylko burza w szklance wody.

bank Pekao - strategia, współdziałanie z PZU i Aliorem

Bank Pekao - strategia, współdziałanie z PZU i Aliorem

Wiceprezes Pekao kierujący pracami zarządu Michał Krupiński "nie spodziewa się rewolucji" w strategii rozwoju agencji bankowej, ale planuje rozwinięcie kooperacji z PZU i Aliorem, m. in. w obrębie oferty ubezpieczeniowej i lokaty…...

Czytać
baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

Baltona odpowiada na zarzuty LTR o zmowę z PPL ws Lotniska Chopina

- Nie było żadnego przetargu i nie było jakie możliwości ustawiać. Prowadziliśmy negocjacje ugodowe i handlowe. Nie ujawniono nam oferty LTR a mianowicie mówi w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kazimierski…...

Czytać