blisko

Temat: Unia europejska Europejska

14 z 16 polskich obszarów w grupie najsłabszych ekonomicznie

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. 10 zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

14 z 16 polskich regionów pozostanie według 2020 roku w grupie regionów najsłabszych ekonomicznie, która to nie obejmie jedynie Mazowsza i Dolnego Śląska – wynika z opracowania Komisji Europejskiej.

Zgodnie spośród koncepcją Komisji Europejskiej, Mazowsze zostanie zaklasyfikowane do najbogatszych regionów Ue, w jakich PKB na mieszkańca przekracza 100 proc. średniej unijnej. Nie oznacza to, że Mazowsze jest tak bogate jak np. regiony zachodnich Niemczech, a jednie wówczas, że liczone z uwzględnieniem siły nabywczej PKB na mieszkańca przekracza 100 procent średniej unijnej.

Wstępne propozycje KE nie uwzględniają statystycznego podziału Mazowsza. Od 1 stycznia województwo mazowieckie formalnie składa się z dwóch jednostek statystycznych, co w założeniach miało pomóc po uzyskaniu większych środków unijnych.

Z kolei województwo dolnośląskie będzie traktowane jako region w okresie przejściowym (między 75 proc. jak i również 100 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca). Pozostałe polskie województwa będą w grupie regionów najsłabszych ekonomicznie (poniżej 75 proc. PKB per capita).

Pięć polskich regionów wśród najbiedniejszych w Starego kontynentu

Mapa wsparcia

Mapę unijnego pomocy w podziale na NUTS2 (jednostka statystyczna - przy Polsce odpowiada województwom) w lata 2021-2027 przedstawił w środę Eric von Breska z Dyrekcji Generalnej w celu spraw Polityki Regionalnej jak i również Miejskiej (DG REGIO) Komisji Europejskiej, który wziął udział w Sofii w posiedzeniu komisji do spraw budżetu (COTER) Europejskiego Komitetu Obszarów.

- W taki sposób my postrzegamy świat z czasem – powiedział przedstawiciel KE, prezentując mapę regionów w trzech kolorach.

Komisja mniema bowiem, że w kolejnym rozdaniu środków unijnych zostanie utrzymany podział na 4 kategorie regionów, w stosunku do ich kondycji gospodarczej.

Skorygowano jedynie górny pułap gwoli "środkowej" kategorii - obszarów średniozamożnych, które według unijną terminologią określane są w charakterze regiony w okresie przejściowym. W tej grupie posiadają znaleźć się obszary, po których PKB na mieszkańca wynosi od 75 proc. do 100 proc. średniej UE. Dotychczas górna granica w tej grupie wynosiła 90 proc., a powyżej tego progu regiony rozpatrywane były za lepiej rozwinięte.

Szereg zmian

W efekcie nowego podejścia a mianowicie jak zaznaczył Breska - na mapie wsparcia "następuje szereg zmian", przy im KE w swoich wyliczeniach opiera się na umiarkowanej z lat 2014-2016. a mianowicie To oczywiście nadal być może się zmienić, co w dużej mierze zależy od tego, podczas gdy podjęte zostaną ostateczne decyzje. Myślę, że weźmiemy u dołu uwagę najnowsze dane statystyczne – zastrzegł.

Jak wynika z propozycji KE, w grupie regionów przejściowych znajdzie się większość regionów Francji, natomiast Litwa i Estonia, które są pojedynczymi regionami statystycznymi, stracą status najbiedniejszych rejonów UE.

- Duży obszar Hiszpanii i Portugalii zabarwił się dzięki czerwono (kolor, którym po dokumentach zaznaczono regiony najsłabsze ekonomicznie - red. ). Podobnie sytuacja wygląda w południowych Włoszech, które się całkowicie zaczerwieniły - zaznaczył Breska.

Inwestycje kluczowe

Na bogatszych obszarach UE stopniowo zwiększa się uczestnictwo środków krajowych i udział beneficjentów w realizowanych lokatach. Według dotychczasowych reguł przerabia się też model unijnego finansowania - przejście spośród regionu słabiej rozwiniętego służące do regionu w czasie przejściowym przewodzi m. in. do bazowego zmniejszenia środków UE w infrastrukturę.

W latach 2014-2020 jedynie Mazowsze rozpatrywane jest jako region średniozamożny. Pozostałe polskie województwa klasyfikowane są jako regiony słabiej rozwinięte.

Jak powstaje z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji, w świeżym wieloletnim budżecie UE Nasz kraj w ramach polityki spójności ma otrzymać o 23 proc. środków mniej niźli obecnie. Podobna skala cięć dotyczyć ma m. in. Węgier, Czech, Litwy, Estonii i Malty (po dwudziestu czterech proc. ). Jeśli dalsze negocjacje nie przyniosą zasadniczych zmian, mniej środków otrzyma w sumie 14 państw członkowskich.

Środowe zebranie w Sofii odbyło się w ramach prezydencji bułgarskiej w Radzie UE.

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną  Informacje

1, 6 mln aut BMW do naprawy. Możliwy trudność z poduszką powietrzną Informacje

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać