blisko

Temat: Ukraina

«FT»: Dla Europy większym zagrożeniem są problemy Ukrainy niźli Grecji  Ze świata

  • Poroszenko: pozycja z dostawami gazu ustabilizowana
  • Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega
  • Polak będzie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe. Zmiany na ukraińskich granicach
  • Są młodzi i płacą gotówką. Ukraińcy chętnie kupują mieszkania morzem Wisłą

Dla Europy większym zagrożeniem o charakterze geostrategicznym i gospodarczym byłoby załamanie na Ukrainie niźli ewentualna niewypłacalność Grecji a mianowicie pisze ekspert "Financial Times" ds. UE i € Wolfgang Munchau.

Jakkolwiek niepokojąca jest perspektywa wyjścia Grecji ze strefy euro, dla Europy dalsze zagarnięcie przez Rosję terytoriów Ukrainy, bądź jej gospodarczy upadek byłby zagrożeniem całkiem odmiennego rzędu. "Dla świata byłby to sygnał, że Unia jest chronicznie niezdolna do odwiedzenia obrony swych wspólnych interesów" - ostrzega znany publicysta "FT".

Prestiż bądź "być"

Polacy pomogą Ukrainie w walce z korupcją? Jaceniuk: spotkałem specjalistę, który to wie, jak walczyć z korupcją

"Grexit (tzn., rozwiązanie Grecji ze strefy euro) byłby ciosem dla sławy UE i potężnym problemem finansowym. Ale Grexit odrzucić zniszczyłby unii walutowej. Natomiast sukces bądź porażka polityki UE wobec Rosji to dla UE kwestia stanowić albo nie być" - argumentuje Munchau.

Według najnowszych danych produkcja przemysłowa na Ukrainie spadła w marcu - w porównaniu wraz z rokiem ubiegłym - na temat 21, 1 proc. Pula centralny w Kijowie ocenia, że w pierwszym kwartale 2015 PKB spadło, w stosunku do roku poprzedniego, o 15 proc. Prognozowana inflacja ma wynieść 35 proc.

"Koszty ekonomiczne wojny na wschodzie państwa i nieudolność oraz korupcja poprzednich rządów pchnęły Ukrainę na skraj bankructwa" - pisze Munchau.

Reformy

Teraz potrzebuje ona radykalnej restrukturyzacji długu; trzeba zmniejszyć też nominalną wartość ukraińskiego zadłużenia. Munchau cytuje z aprobatą ekspertów, którzy sądzą, że Zachód powinien zaoferować Kijowowi coś na kształt planu Marshalla.

Jak dotąd UE wydała na pomoc finansową dla Ukrainy jednej, 6 mld euro i przyznała jej granty adekwatne do 250 mln euro. "Dla porównania, suma dwóch systemów pomocy dla Grecji to 195 mld euro a mianowicie prawie 100 razy większą ilość wiadomości (... ). Tymczasem Ukraina jest krajem większym pod względem terytorium, populacji i wytwórczości gospodarczej" - przypomina publicysta.

Ukraina potrzebuje od momentu EU nie tylko mocnej restrukturyzacji długu, ale również "niewzruszonego wsparcia" - pisze Munchau i konkluduje: "Dla UE to nie wyłącznie potencjalnie dobra inwestycja, lecz - co ważniejsze a mianowicie unikalna szansa na utrwalenie swojej pozycji geostrategicznej".

czeski rząd daje podwyżki emerytom i urzędnikom  Informacje

Czeski rząd daje podwyżki emerytom i urzędnikom Informacje

Czechy: bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina o zasadach "Salmonella po wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole Prawny spór o Krecika. "Chciałam…...

Czytać
czy cena świadczy o wartości?

Czy cena świadczy o wartości?

Cena nie jest wyznacznikiem wartości lub jakości produktu bądź usługi. Wręcz odwrotnie - to właśnie koszt często je nadaje i decyduje o tym, co klient postrzega jako "dobre" lub "kiepskie".…...

Czytać