blisko

Temat: Grecki dramat

Grecki premier ostro: Próbują naszej firmy udusić i upokorzyć  Ze świata

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy po realizacji reform
  • Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja odrzucić odstąpi od reform

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział, że będzie przeciwstawiał się próbie "upokorzenia" swoim rządu przez międzynarodowych wierzycieli, którzy wyłącznie z okoliczności politycznych domagają się od czasu Aten jeszcze większych cięć wydatków.

Jak podkreślił, jego rządowi zależy na zawarciu porozumienia, które w końcu położy kres dywagacjom odnośnie wyjścia Grecji ze obszary euro.

- Posłowanie, który otrzymaliśmy od Greków ma skończyć z polityką oszczędności. Aby ten cel osiągnąć musimy zabiegać na temat takie porozumienie, które miarowe rozłoży jego ciężar jak i również nie będzie uderzało bezpośrednio w emerytów i podwładnych - powiedział Cipras.

"Priorytetem jest ratowanie tereny euro"

Premier oskarżył Europejski Bank Centralny o próbę finansowego "uduszenia" Cypru, a także razem z UE o zbytni sprzeciw w negocjacjach na rzecz redukcji zadłużenia.

Do jak najszybszego zawarcia porozumienia z wierzycielami Grecji wezwał we wtorek lider opozycyjnej centrowej partii To Potami Stawros Teodorakis. W swoim ocenie grecka gospodarka jest rozpaczliwie blisko upadku. Teodorakis poinformował po spotkaniu z Ciprasem, że jego seria jest gotowa poprzeć przy parlamencie każdą umowę, jaka zagwarantuje pozostanie Grecji w strefie euro.

Lider To Potami podkreślił, że Cipras w rozmowie z nim stwierdził, iż Ateny były o krok od przełamania impasu w rozmowach z wierzycielami, którzy nie pragnęli jednak ustąpić z warunku przeprowadzania przez Grecję nadal głębszych reform. - Wezwałem premiera, by wziął pod spodem uwagę, że grecka gospodarka jest rozpaczliwie blisko barier swoich możliwości. Greckie ludność cierpi z powodu stałego odraczania porozumienia - powiedział dziennikarzom Teodorakis.

Grecka epopeja

Z kolei Cipras rzekł po spotkaniu, że tej rząd szuka możliwości zawarcia realnego długoterminowego porozumienia, które będzie w stanie wydobyć kraj z kryzysu gospodarczego, ale napotyka na sprzeciw ze strony wierzycieli, zwłaszcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Premier dodał, że kluczowym czynnikiem blokującym porozumienie są warunki MFW dotyczące metamorfozy zadłużenia.

Warufakis: Hellada nie przedstawi eurogrupie nowych propozycji reform

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z MFW, Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych przy zamian za odblokowanie następnej transzy pomocy w poziomie ok. 7, 2 mld euro. Odblokowanie tych nakładów ma kluczowe znaczenie, ponieważ grecka kasa jest pusta, a zbliża się pojęcie spłaty zadłużenia. W naszym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1, 6 mld euro, a podczas lata - oddać 6 mld euro EBC. Weekendowe gadki w Brukseli zakończyły się bez porozumienia z względu "znacznych rozbieżności". Program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca, a 18 czerwca spotykają się ministrowie zasobów państw strefy euro.

Minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" (wydanie wtorkowe), że na najbliższym spotkaniu eurogrupy w Luksemburgu, planowanym na czwartek i piątek, nie zaprezentuje nowych propozycji reform, których domagają się od Aten wierzyciele. Jak podkreślił, usuwa wyjście Grecji ze strefy euro, gdyż nie bytowałby to rozsądne. Dodał, iż porozumienie z wierzycielami wydaje się być możliwe, jeśli kanclerz Niemiec Angela Merkel weźmie udział w rozmowach.

bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii»  Informacje

Bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii» Informacje

PKP Intercity mogło uniknąć niektórych konsekwencji awarii elektronicznego systemu zbytu biletów, gdyby skorzystało wraz z rozwiązań spółki Przewozy Regionalne - powiedział PAP specjalista ds. transportu i transportu z Instytutu…...

Czytać
biden apeluje do UE na temat przedłużenie sankcji wobec Rosji  Ze świata

Biden apeluje do UE na temat przedłużenie sankcji wobec Rosji Ze świata

Wiceprezydent USA Joe Biden zaapelował w środę do liderów Unii Europejskiej o przedłużenie na wierzchołku w czerwcu sankcji w stosunku do Rosji, by ukarać ją za jej działania na Ukrainie. Jednocześnie bronił…...

Czytać