blisko

Biden apeluje do UE o przedłużenie sankcji wobec Rosji

  • Dom
  • Ze swiata
  • Biden apeluje do UE o przedłużenie sankcji wobec Rosji
Biden apeluje do UE na temat przedłużenie sankcji wobec Rosji  Ze świata

Wiceprezydent USA Joe Biden zaapelował w środę do liderów Unii Europejskiej o przedłużenie na wierzchołku w czerwcu sankcji w stosunku do Rosji, by ukarać ją za jej działania na Ukrainie. Jednocześnie bronił kooperacji Waszyngtonu z Moskwą, metrów. in. ws. Iranu i Syrii.

- Dysponuję nadzieję i oczekuję, że kiedy przywódcy europejscy spotkają się ponownie na koniec czerwca (na szczycie UE a mianowicie PAP), to przedłużą sankcję aż do czasu zupełnego wdrożenia porozumienia z Mińska - powiedział Biden, występując w waszyngtońskim think tanku Brookings Institution.

"Bardziej racjonalne działanie"

W przemówieniu poświęconym konfliktowi na Ukrainie, Biden przekonywał, że nałożone na Rosję sankcje nie mają na celu wymuszenia zmiany władz w Moskwie, ale skłonienie prezydenta Władimira Putina do "bardziej racjonalnego działania".

- Żadna osoba nie może nas oskarżyć, że nie chcieliśmy porządnej współpracy z Rosja a mianowicie powiedział, przypominając, że to on, podczas konferencji po Monachium w 2009 r. był autorem apelu o tzw. reset w stosunkach USA z Rosją, aby poprawić dotychczasową współpracę. Lecz podkreślił, że USA nie zaakceptować mogą akceptować rosyjskiej agresji wobec suwerennych państw. Aktualny kryzys na Ukrainie wydaje się testem dla Zachodu, przekonywał. - Chiny i odmienne kraje obserwują bardzo uważanie, jak świat zareaguje - dodał.

Co wyrządzi Putin?

Biden wyraził przekonanie, że Putin posunie się tak daleko, w ile może i zostanie próbować dzielić Unię Europejską, co już czyni przez finansowanie skrajnie prawicowych i skrajnie lewicowych partii tych popularnych. - Prezydent Putin postrzega takie siły polityczne jako użyteczne narzędzie do manipulowania i do wywoływania pęknięć na starym kontynencie, co może później wykorzystywać - powiedział.

By ukarać Rosję za aneksję ukraińskiego Krymu oraz wojskowe wspieranie rebelii na wschodzie Ukrainy, USA oraz UE nałożyły na Rosję szereg sankcji, w tym ekonomicznych, jak i również wykluczyły Moskwę z uczestnictwa w schadzkach grupy ośmiu najsilniejszych gospodarek świata.

Niemniej aczkolwiek USA utrzymały współpracę wraz z Rosją w szeregu spraw międzynarodowych, dotyczących m. in. wojny domowej w Syrii i irańskiego programu nuklearnego. - Współpraca tam, w którym miejscu jest to korzystne na rzecz obu stron, ma meritum - powiedział wiceprezydent USA.

Ukraina

Od czasu wybuchu ponad rok wstecz konfliktu na Ukrainie, przy którym zginęło już przeszło 6 tys. osób, AMERYCE wspierają ten kraj finansowo, a także prowadzą nauczania ukraińskiej armii. USA przekazały 470 mln dolarów pomocy gospodarczej, a także jednej mld na gwarancje kredytowe. Kolejny miliard został obiecany, ale - jak podkreślił Biden - ta pomocną dłoń jest uzależniona od wykonania przez Ukrainę reform, w tym walki z korupcją.

- (Ukraińcy) mają obowiązek użyć wszystkich dostępnych przyrządów, by ograniczyć zdolności oligarchów do wykorzystywania swej przeważającej pozycji i wywierania presji na urzędników rządowych a mianowicie powiedział Biden. - Tak długo, jak liderzy Ukrainy pozostaną na drodze reform, tak długo my będziemy z nimi". Przyznał, że kwestia zbrojenia Ukrainy poprzez USA, o co zabiegają władze w Kijowie, aby zwiększyć swe szanse przy walce z prorosyjską rebelią na wschodzie kraju, wciąż jest przedmiotem debat w administracji USA i odrzucić zapadła w tej sprawie decyzja.

bBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

BBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

Przy okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu żołnierze Sił Zbrojnych RP od 2017 r. są mogli otrzymać podwyżki. Zarobią prawie 4, 9 tys. zł. System uposażeń żołnierzy…...

Czytać
best ogłosił wezwanie do zbytu akcji Kredyt Inkaso

Best ogłosił wezwanie do zbytu akcji Kredyt Inkaso

Best, windykacyjna spółka ogłosiła wezwanie do odwiedzenia sprzedaży 4, 3 mln akcji Kredyt Inkaso. Walory chce skupić po opłacie 22 zł za sztukę. W wyniku transakcji potrzebuje zwiększyć udział w akcjonariacie…...

Czytać