blisko

Biden apeluje do UE o przedłużenie sankcji wobec Rosji

  • Dom
  • Ze swiata
  • Biden apeluje do UE o przedłużenie sankcji wobec Rosji
Biden apeluje do UE na temat przedłużenie sankcji wobec Rosji  Ze świata

Wiceprezydent USA Joe Biden zaapelował w środę do liderów Unii Europejskiej o przedłużenie na wierzchołku w czerwcu sankcji w stosunku do Rosji, by ukarać ją za jej działania na Ukrainie. Jednocześnie bronił kooperacji Waszyngtonu z Moskwą, metrów. in. ws. Iranu i Syrii.

- Dysponuję nadzieję i oczekuję, że kiedy przywódcy europejscy spotkają się ponownie na koniec czerwca (na szczycie UE a mianowicie PAP), to przedłużą sankcję aż do czasu zupełnego wdrożenia porozumienia z Mińska - powiedział Biden, występując w waszyngtońskim think tanku Brookings Institution.

"Bardziej racjonalne działanie"

W przemówieniu poświęconym konfliktowi na Ukrainie, Biden przekonywał, że nałożone na Rosję sankcje nie mają na celu wymuszenia zmiany władz w Moskwie, ale skłonienie prezydenta Władimira Putina do "bardziej racjonalnego działania".

- Żadna osoba nie może nas oskarżyć, że nie chcieliśmy porządnej współpracy z Rosja a mianowicie powiedział, przypominając, że to on, podczas konferencji po Monachium w 2009 r. był autorem apelu o tzw. reset w stosunkach USA z Rosją, aby poprawić dotychczasową współpracę. Lecz podkreślił, że USA nie zaakceptować mogą akceptować rosyjskiej agresji wobec suwerennych państw. Aktualny kryzys na Ukrainie wydaje się testem dla Zachodu, przekonywał. - Chiny i odmienne kraje obserwują bardzo uważanie, jak świat zareaguje - dodał.

Co wyrządzi Putin?

Biden wyraził przekonanie, że Putin posunie się tak daleko, w ile może i zostanie próbować dzielić Unię Europejską, co już czyni przez finansowanie skrajnie prawicowych i skrajnie lewicowych partii tych popularnych. - Prezydent Putin postrzega takie siły polityczne jako użyteczne narzędzie do manipulowania i do wywoływania pęknięć na starym kontynencie, co może później wykorzystywać - powiedział.

By ukarać Rosję za aneksję ukraińskiego Krymu oraz wojskowe wspieranie rebelii na wschodzie Ukrainy, USA oraz UE nałożyły na Rosję szereg sankcji, w tym ekonomicznych, jak i również wykluczyły Moskwę z uczestnictwa w schadzkach grupy ośmiu najsilniejszych gospodarek świata.

Niemniej aczkolwiek USA utrzymały współpracę wraz z Rosją w szeregu spraw międzynarodowych, dotyczących m. in. wojny domowej w Syrii i irańskiego programu nuklearnego. - Współpraca tam, w którym miejscu jest to korzystne na rzecz obu stron, ma meritum - powiedział wiceprezydent USA.

Ukraina

Od czasu wybuchu ponad rok wstecz konfliktu na Ukrainie, przy którym zginęło już przeszło 6 tys. osób, AMERYCE wspierają ten kraj finansowo, a także prowadzą nauczania ukraińskiej armii. USA przekazały 470 mln dolarów pomocy gospodarczej, a także jednej mld na gwarancje kredytowe. Kolejny miliard został obiecany, ale - jak podkreślił Biden - ta pomocną dłoń jest uzależniona od wykonania przez Ukrainę reform, w tym walki z korupcją.

- (Ukraińcy) mają obowiązek użyć wszystkich dostępnych przyrządów, by ograniczyć zdolności oligarchów do wykorzystywania swej przeważającej pozycji i wywierania presji na urzędników rządowych a mianowicie powiedział Biden. - Tak długo, jak liderzy Ukrainy pozostaną na drodze reform, tak długo my będziemy z nimi". Przyznał, że kwestia zbrojenia Ukrainy poprzez USA, o co zabiegają władze w Kijowie, aby zwiększyć swe szanse przy walce z prorosyjską rebelią na wschodzie kraju, wciąż jest przedmiotem debat w administracji USA i odrzucić zapadła w tej sprawie decyzja.

amazon nie wybuduje siedziby w Nowym Jorku

Amazon nie wybuduje siedziby w Nowym Jorku

Amazon odwołał plan zbudowania drugiej siedziby, nazywanej HQ2, w Nowym Jorku. Decyzja zapadła po licznych protestach ze strony lokalnych polityków i mieszkańców, ale i tak jest dla mnóstwo zaskakująca. - Na wielu przemyśleniach…...

Czytać
aktualizacja Programu Konwergencji 2019. Skutki finansowe, prognozy, szacunki

Aktualizacja Programu Konwergencji 2019. Skutki finansowe, prognozy, szacunki

Nowe podatki i opłaty, uszczelnianie systemu ubezpieczeń społecznych jak i również VAT, przekształcenie Otwartych Kasy Emerytalnych - Ministerstwo Zasobów przedstawiło prognozy budżetowe na najbliższe lata w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK).…...

Czytać